Libanonské uprchlíky ubytoval luxusní bar v centru Bejrútu. Boháče a drinky vystřídaly děti a hrnce s fazolemi
V Libanonu se lidé snaží dostat zpátky do svých domovů, ze kterých je vyhnalo izraelské bombardování. Příměří mezi Hizballáhem a Izraelem trvá už víc než týden, stále častěji ale přicházejí zprávy o jeho porušování. Izraelští vojáci nadále okupují nejjižnější vesnice v Libanonu a brání tak zatím lidem v návratu domů. V Bejrútu doprovázejí uprchlickou krizi nečekané projevy solidarity.
„Skybar je jedním z nejdůležitějších barů v Libanonu. Je to bar pro smetánku. Rozhodně není levný a bez rezervace vás sem nepustíme,“ říká Abbás, vyhazovač z klubu Skybar. Na jeho postavě je to vidět. Teď je ale velice příjemný a milý ke všem uprchlíkům, o které se tady v klubu stará.
Čtěte také
„Když majitel Šafík Cházin viděl lidi přespávající na ulici, tak jim bar úplně spontánně otevřel k bydlení a vyhazovači baru se teď o tyhle chudáky starají. Máme tu 450 lidí, dostávají snídani a večeři.“
Otevřená náruč
Skybar je v Bejrútu známý jako luxusní podnik s obrovskou střešní terasou kousek od moře, kam se nedá jen tak přijít na blind. Schází se tu bohatší bejrútská společnost a je třeba si udělat rezervaci.
Dneska je ale na parkovišti věhlasného Skybaru všude rozvěšené prádlo na šňůrách, jsou tu stanové plachty, někteří lidé sedí na zemi a vaří na plynových vařičích. A namísto libanonských dámiček v drahých oblečkách tady chodí zahalené paní v tradičních muslimských šátcích a všude kolem nich běhají děti.
„Jsou tu zbožní i nezbožní. Že přespáváme v baru, to nám nevadí. Podívejte, mešity před námi zavřeli, ochranka nás vyhazovala a vidíte – noční podnik nás přivítal s otevřenou náručí,“ rozhlíží se Ísa, který je tu s rodinou. Pochází z okolí městečka Bint Džibejl nedaleko izraelských hranic.
„Jakmile skončí válka, vrátíme se domů. Postavíme si stan a pustíme se do práce. My Libanonci umíme za práci vzít. Nemáme důchody a podporu, jako máte v Evropě. My musíme makat! A o sebe se postaráme.“
Bezpečí je v rukou božích
Procházíme se po tanečním place, na kterém jsou teď postavené přepážky a stany, ve kterých uprchlíci bydlí. Abbás mi ukazuje pódium, kde býval DJ. Na druhé straně tanečního sálu je zase schovaný bar, kde ještě před měsícem a půl teklo pivo, víno a koktejly proudem a kde si za velké peníze kupovala drinky bejrútská smetánka.
Teď tu procházejí paní v šátcích a nosí lavory s prádlem na vyprání nebo hrnce s fazolemi. Nad tanečním sálem se na šňůrách suší prádlo, větrají se matrace, deky, koberce. Myslím, že barová společnost, která sem chodila dřív, by to tady určitě nepoznala. Salámu alajkum.
„Loupu tu brambory, donesli jsme si nějaká kuřata, tak udělám k obědu sendviče. Sice nám sem nosí jídlo, ale děti to moc nechtějí, tak jim musím vařit já. Rýže s fazolkami, to je jejich,“ usmívá se Georgina.
Spolu s dalšími členy rodiny sedí u provizorního stolu na parkovišti, kde ještě nedávno byl nejlevnějším autem pětkový bavorák. A dneska je tu u lampy přivázaná koza. „Bezpečí je konec konců v rukou božích, ale tady je to bezpečná oblast,“ dodává.
Uprchlíci z libanonského jihu, z údolí Biká nebo z jižních předměstí Bejrútu si velkorysosti majitele Skybaru rozhodně váží. Zároveň ale říkají, že už se tu cítí jak ve vězení. Chtějí, aby válka co nejdřív skončila a aby se mohli vrátit do svých domovů.
Související
-
Válka někdy přináší i obchodní příležitosti. Majitel bistra v Bejrútu vsadil na tradiční pokrm kibbe
Válka a izraelské bombardování vyhnaly z části Libanonu přes milion lidí. Kromě utrpení ale přináší i inspiraci a taky podnikatelskou příležitost.
-
Amigo je v Bejrútu legenda. Z jeho baru Evergreen se stalo kultovní místo i oáza v běsnící době
I během války zůstaly v centru Bejrútu otevřené vyhlášené místní bary a hospody. Některé z nich jsou velmi osobité, a to i v dobách mírových.
-
Kdo v Libanonu neochutnal kasbe najje, jako by tam nebyl, tvrdí místní. Ale troufli byste si?
Libanonská kuchyně je považovaná za sofistikovanou kulinařinu. Místní pokrmy v samotném Libanonu proto můžou překvapit. A když se hecnete, třeba nebudete litovat.