Amigo je v Bejrútu legenda. Z jeho baru Evergreen se stalo kultovní místo i oáza uprostřed běsnící doby
Bejrúťané si tento týden oddychli. Skončilo dvouměsíční izraelské bombardování jejich města. Hlavně jižní předměstí libanonské metropole jsou plná zničených věžáků. Nálety ale zasáhly také centrum Bejrútu. I během války ale zůstaly v centru města otevřené vyhlášené bejrútské bary a hospody. Některé z nich jsou velmi osobité i v dobách mírových
Amigo staví na bar malé skleničky na panáky. Je to zábavný týpek, barman, majitel baru Evergreen, jednoho z nejstarších fungujících barů v Bejrútu. A je to legenda. Amigo i jeho bar, který má neskutečnou atmosféru.
„Nejdřív dám do skleničky olivu. Pak to zaleju tímhle speciálním lákem, složení ti neprozradím. Ten si dělám sám a nechci to nikoho učit. Pak trochu citronové šťávy a vodku. A je to,“ podává mi v přítmí baru zakaleného panáka s olivou Amigo. Tak si říká a tak ho v Bejrútu taky každý zná. „Jeden panák je ode mě pro tebe. A druhý od tebe pro mě!“
V baru je kromě mě ještě jeden mladý pár, jinak prázdno. A tak se seznamujeme a dáváme si panáka dú dú všichni. A Amigo si prozpěvuje se známou egyptskou divou Umm Kulthúm.
Starý dobrý Libanon
„V Bejrútu, nebo obecně v Libanonu, máme tenhle drink. Říkáme mu dú dú. A vymyslel ho tady Amigo. Pojmenoval ho zejtúna, a odtud se ten drink rozšířil po celém Bejrútu. Mám ho rád, a nejen já,“ usmívá se Talál. Je původem z Damašku, ale žije ve Vídni a do baru Evergreen zavítal se svou libanonskou kamarádkou.
Amigo odmítá, že by se jeho specialita jmenovala dú dú. Nechce jí tak říkat. Drink nazývá prostě zejtúna, což arabsky znamená oliva. „Když někdo přijde sem, tak si rozhodně objedná zejtúnu. Ví se, že tady byla vynalezená, a lidé sem chodí kvůli tomu,“ tvrdí.
Találova kamarádka Lilian je tu poprvé: „Je to úplně tradiční bar. Líbí se mi tu. Je tu všechno ze starého Libanonu: hudba, sklenice, lahve, prostředí. A ten barman, to je taky zástupce té staré generace Libanonců, milých, vstřícných. A tenhle obrázek, ten jsme měli doma!“
Čtěte také
Lilian pochází z jihu Libanonu, bydlela v bombardovaném jižním Bejrútu a teď přebývá v bezpečnější části města. „Tohle je naše kultura a tradice. Užíváme si života a užíváme si každý den. Nevzdáváme to. Jinou možnost nemáme,“ shrnuje.
„Věřím v lidské dobro“
Amigův podnik je úzká nudle plná černobílých fotografií arabských i světových zpěváků a zpěvaček, Amiga za mlada, Bejrútu za lepších časů, reklam a lahví. A strop, ten je plný kornoutů ze zlatého papíru, ve kterých jsou napsaná přání lidí, kteří tu byli a pili.
Bar Evergreen je v muslimském západním Bejrútu, ve čtvrti Hamrá. „Já nejsem příslušníkem žádného náboženství. To neuznávám. Ale jsem věřící. Věřím v lidské dobro, v dobré lidi. Bar jsem otevřel v devadesátém šestém. V Bejrútu jsou ještě dva nebo tři takhle staré podniky,“ odhaduje Amigo.
Právě lidskost, je to, co z jeho baru doslova sálá. „Už nikoho nemám – máma, táta, všichni umřeli. Neoženil jsem se, děti nemám. A tak lidi, co chodí sem do baru, ti jsou moje rodina,“ uzavírá.
Tak na mír a na tvoje zdraví, Amigo!
Související
-
Kdo v Libanonu neochutnal kasbe najje, jako by tam nebyl, tvrdí místní. Ale troufli byste si?
Libanonská kuchyně je považovaná za sofistikovanou kulinařinu. Místní pokrmy v samotném Libanonu proto můžou překvapit. A když se hecnete, třeba nebudete litovat.
-
Libanon dál čelí izraelským útokům. „Izraelci ničí všechno s odůvodněním, že je tam Hizballáh“
V centru Bejrútu přebývají tisíce lidí, kteří utekli před bombardováním z jihu země. Jejich vesnice a domy už srovnala izraelská armáda se zemí a v zemi narůstá zoufalství.
-
Žijeme ve stresu, děti špatně spí, popisují krásnou češtinou Arabové z ostřelovaného severu Izraele
V Československu studovaly od 70. let doslova celé generace Arabů ze severního Izraele. Česky a slovensky tam mluví dodnes a vzpomínají na středoevropský klid a mír.