Žijeme ve stresu, děti špatně spí, popisují krásnou češtinou Arabové z ostřelovaného severu Izraele
Na severu Izraele, nedaleko hranic s Libanonem, leží arabská vesnice, kde lidé mluví mimo jiné česky a slovensky. Ne všichni, ne pořád, ale nejméně stovka absolventů československých, českých a slovenských škol se v obci Dér al-Asad občas sejde a vzpomíná na středoevropské mládí. Tím spíš, že se už přes rok vyhýbají raketovým salvám Hizballáhu z nedalekého Libanonu.
„Naši chlapi začali jezdit do Československa studovat v roce 1978, 1979. Od té doby doteď je těch, kdo tam studovali, víc než stovka. A to mluvím jen o naší vesnici. Tamhle v těch dalších vesnicích jsou ale další,“ ukazuje Omar San'alláh, který studoval v Bratislavě práva.
V Galileji žijí podle něj další stovky takových absolventů. Třeba sousedka, která na balkoně domu přes ulici zrovna věší prádlo, prý také umí česky. A za rohem bydlí další skoro-krajan.
„Mám českou televizi, tak se dívám na Novu, na ČT1, ČT2, na zprávy. A také na aplikace na telefonu. Snažím se, abych češtinu nezapomněl,“ prozrazuje mi Omarův bratranec Jásir San'alláh. Jeho dva bratři v Česku zůstali, žijí v Brně a ve Znojmě.
Dobré jídlo, příroda, a hlavně klid
„Mám v Bratislavě hodně kamarádů, kteří se tam oženili se Slovenkami a zůstali tam. Mají byty, mají práci. Já jsem se bohužel vrátil,“ směje se Omar. I tady ve vesnici ale prý žijí Češky a Slovenky, které si místní přivezli ze studií jako životní partnerky.
Jásirovi se doma v Izraeli stýská po českém jídle, které si oblíbil, a chybí mu taky klid a příroda. „Je to jiný způsob života, než jakým tady žijeme. My tady pořád někam běháme, tam je to klidnější. Lidé jsou tam moc roztomilí. Rád bych se vrátil,“ říká Jásir a prý to trochu i plánuje. Hlavně jeho odrostlejší děti by ale prý nový život začínaly těžce.
„Chybí nám ten klid. Žijeme tady pořád ve stresu, v problémech, ve válkách. Žijeme, pracujeme, to je v pořádku. Ale život je tu těžký. I když máme volno, pořád na ty problémy myslíme,“ shrnuje Omar.
Rozdělená země
S Omarem a jeho bratrancem stojíme na střeše pětipatrového rodinného domu a přehlížíme celý Dér al-Asad a široké okolí. Se 13 tisíci obyvatel je to spíš městečko než vesnice – arabská, muslimská, ale v Izraeli.
„Támhleta silnice odděluje horní Galileu od dolní Galileje – jako Nízké a Vysoké Tatry,“ přirovnává s nadsázkou Omar. „Teď jsme ve vysokých, to je vysoká Galilea. Támhleto jsou arabské vesnice a tamto je město Karmiel, postavené v roce 1964. Je židovské, ale i tam začínají žít Arabové. Většina jsou ale Židé, usadili se tam Rusové, Ukrajinci…“
„Před rokem 1948, před vznikem Izraele, jezdili můj děda a strejda normálně do Libanonu, do Bejrútu. Nebyly tu hranice. Máme tu velmi podobnou kuchyni, zvyky i způsob života,“ dodává Omar.
Bezesné noci
Jásirovi teď zvoní na mobilním telefonu upozornění, že bude raketový útok, ale naštěstí v sousední vesnici, takže se tu pánové jen dívají z terasy a čekají, kde to bouchne.
Bojí se děti? „Hodně. Snažím se s nimi mluvit. Vysvětluju jim, že výbuchy, které slyší, jsou rakety, které nás chrání, že je to vlastně dobré. Snažím se je uklidnit,“ líčí Jásir, který vystudoval v Plzni lékařství.
Na první pohled je tu docela klid, ale přes rok trvající ostřelování má na obyvatele dlouhodobý vliv. „Děti špatně spí. Předevčírem – to bylo ve čtyři ráno – samy vstaly z postelí a skočily ke mně. Teď nemáme školu, všechno je přes Google Meet a Zoom,“ popisuje Jásir.
Omar poukazuje také na to, že v židovských oblastech Izraele jsou lidé chránění lépe než v arabských: „Například v Karmielu vláda postavila kryty na ulicích, ale u nás ve vesnici nic. Naštěstí u nás zatím lidé po dopadu rakety nezemřeli. Izraelská vláda má odpovědnost, má se o to starat,“ zlobí se.
Do restaurací už prý místní také přestali chodit, a tak zdejší podniky zavřeli. Lidé se raději drží doma, kde se cítí bezpečněji.
Související
-
Co říkají Egypťané na Bohumila Hrabala? Diskuzní večer v Káhiře představil velikána české literatury
V káhirských ulicích se do noci linula četba z románu Bohumila Hrabala. Hluboká a zasvěcená debata se ale i v Egyptě stočila k fenoménu u Hrabala tolik hojnému – k pivu.
-
Kapra mají z Ománu a v kuchyni vaří Indové. Česká jídla si ale ve vesnici nedaleko Dubaje pochvalují
Oproti Dubaji je Rás al-Chejma malou arabskou vesnicí. Přesto se v posledních letech stala centrem české a slovenské komunity ve Spojených arabských emirátech.
-
Spirála násilí na Blízkém východě nekončí, ale Izrael udělal vše pro to, aby neeskalovala, říká Bříza
„Izrael útok provedl ve třech fázích, přičemž první fázi zaměřil výhradně na protivzdušnou obranu tak, aby měl jistotu, že druhé dvě fáze opravdu dopadnou na cíl a poškodí továrny,“ popisuje Bříza.