Lenka Šmídová

11. září 2009

Zatím si nedovede představit, že by trávila hodiny na vodě, ale návrat k vrcholovému jachtingu rozhodně plánuje. Jachtařka a olympionička Lenka Šmídová je novopečenou maminkou dvouměsíční dcery Viktorky, a mateřské povinnosti tak v posledních týdnech v jejím programu dominují. S Lucií Výbornou si povídala o své nové rodičovské roli, ale hlavně o jachtingu a svých plánech do budoucnosti. V sobotu 12. září bude hostem herec a náčelník Unie Woodkopf Ivan Řezáč.

"Věřím tomu, že když to zvládly jiné sportovkyně, je možné se ke sportu vrátit a dostat se zpět na špičku, jenom to samozřejmě záleží na zázemí a na sportovkyni samotné, jak si to zorganizuje a jak to zvládne," říká Lenka Šmídová a dodává: "Nechci se předbíhat, ale myslím si, že po tři čtvrtě roce věku miminka ta situace bude mnohem snazší a zvládnutelnější."

Současně však přiznává, že život s malým miminkem přináší také různé okolnosti, na které se není možné úplně připravit. Kvalifikaci na olympiádu v Londýně, která vypukne v roce 2011, by však stihnout měla. "Myslím si, že s partnerkou potřebujeme přibližně rok tvrdé přípravy, abychom se na kvalifikaci dostatečně připravily," odhaduje jachtařka.

Z návratu k fyzickému tréninku však strach rozhodně nemá, protože je, jak říká, na pohybu v podstatě závislá, a i v době těhotenství se snažila cvičit do poslední chvíle.

A neláká Lenku Šmídovou vyzkoušet si třeba závod na delší vzdálenosti? "Mám ráda své pohodlí a po těch hodinách na vodě si ráda dám teplou kávu a teplou postel a nedokážu si představit, že bych trávila noci na lodi," říká a na vysvětlenou dodává: "Baví mne blízký kontakt s jinými loděmi, závodění samotné a porážení jiných lodí. Při dlouhých přeplavbách ani jinou plachetnici nepotkáte."

Co si myslí o plánech mladičké holandské jachtařky obeplout sama svět? Dodržuje na lodi nějaké zvláštní rituály? V čem je specifický jachting v zemích, které nemají pro tento sport velké přírodní ani společenské zázemí? A je to podle ní opravdu jenom sport pro bohaté? Také na tyto otázky odpovídala v dopoledním vysílání pátečního Radiožurnálu jachtařka Lenka Šmídová. Její odpovědi si můžete poslechnout v záznamu celého rozhovoru.

Záznam celého rozhovoru s Lenkou Šmídovou i s dalšími Hosty Radiožurnálu si můžete poslechnout v Rádiu na přání.

autor: and
Spustit audio