Koronavirus se sem jednou dostal a my se s ním budeme muset naučit žít, tvrdí kardiochirurg Pirk

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Kardiochirurg Jan Pirk.

Známý kardiochirurg Jan Pirk před dvěma týdny v rozhovoru pro web časopisu Reflex zlehčoval nebezpečí šířícího se koronaviru. Říkal, že by bylo nejlepší, kdyby se nakazilo co nejvíce lidí. Počet obětí v Číně komentoval tak, že když se nějaký živočišný druh přemnoží, příroda ho začne korigovat. „Všechny velké epidemie přišly z Číny. Ať to byl SARS, nebo epidemie chřipky. Je to dané tím, že nedodržují základní pravidla hygieny,“ myslí si přednosta Kardiocentra IKEMu.

„Jsem naprosto přesvědčený, že ten problém pochází z Číny. Mají mrtvá zvířata vedle živých, jedí je syrová a to je strašně nebezpečné,“ vysvětluje Jan Pirk ve Dvaceti minutách Radiožurnálu.

Rozhovor vyvolal hodně pozornosti, šířil se na sociálních sítích a citovala ho i další média. Kardiochirurg Jan Pirk v něm mimo jiné uvedl, že je podle něj šílenství kolem koronaviru neopodstatněné a reakce politiků označil za neadekvátní.

Získáme na virus imunitu?

„Nejvíce ohrožení jsou starší lidé, zejména ti, kteří mají už nemocné plíce. Jinak to může u malých dětí proběhnout jako lehké nachlazení. Musíme na něj získat imunitu,“ myslí si kardiochirurg. Infektolog Ladislav Machala ovšem v rozhovoru na Radiožurnálu naznačoval, že si není jist, jestli člověk na tento typ viru imunitu získá.

Zásadní chybou podle Jana Pirka bylo, že jsme nezačali hned používat ústenky. „Říká se o nich, že nejsou účinné. Samozřejmě nejsou 100%, ale do značné míry nás a naše okolí chrání.“

Zároveň je podle něj důležité, aby epidemie nevznikla rychle najednou. „Zdravotnictví by na to nestačilo, i když se u něj nemáme vůbec za co stydět. Musíme zbrzdit postup epidemie, abychom se tím promořili postupně,“ myslí si Jan Pirk.

Jak pečovat o svoji duši v době krize

„Nejlepší je zachovat klid, protože nějaký zmatek a zbytečný chaos může vést k řadě dalších změn v imunitním systému. Člověk si vyvolá stresovou reakci, která když přesáhne nějakou hranici, může vést k velice závažným onemocněním,“ nastiňuje přednosta pražského IKEMu, který se svými pacienty často o jejich duši mluví.

„Doporučoval bych, aby lidi zachovali chladnou hlavu a nezmatkovali. Jezte zdravě, ovoce, zeleninu a choďte na čerstvý vzduch. Noste ústenku, když půjdete nakupovat a všechno dobře dopadne,“ radí Jan Pirk.

Spustit audio
autoři: Tomáš Pancíř , vla

Odebírat podcast

Související