Jsi Izraelec, nebo Egypťan? V letovisku Dahab to nehraje roli. Moře, potápění a odpočinek mají přece rádi všichni stejně

Na Blízký východ se postupně vrací pocit bezpečí. Asi nejlepším důkazem je obnovený zájem izraelských turistů o egyptská letoviska. Izraelci si tradičně oblíbili hlavně Sinaj, kam to mají nejblíž. Vláda je sice stále varuje, že jim v Egyptě hrozí nebezpečí, ale mladí Izraelci to letos už houfně ignorují. Přesvědčil se o tom zpravodaj Štěpán Macháček.

Dahab je malé letovisko na Sinaji ležící asi 150 kilometrů od izraelských hranic a známé hlavně jako potápěčský ráj. Ze'ev se svou přítelkyní Ilanou to sem mají z Jeruzaléma, odkud přijeli, do Dahabu sedm hodin. Nejdřív autobusem na egyptské hranice a pak taxíkem.

Čtěte také

Letos se Dahab stal pro Izraelce hodně navštěvovanou turistickou destinací. Ceny jsou tu pro nás velmi nízké, jezdí sem hodně mladých. My jsme tu letos už podruhé,“ přiznává Ze'ev. „Rodiče moc nechtěli, abychom sem jeli. Podle mě je to ale v Jeruzalémě kolikrát nebezpečnější než tady,“ dodává.

I Ilana se tu cítí dobře: „Nikdy jsme tu nenarazili na problém kvůli tomu, že jsme Izraelci. Lidi se tu k nám chovají pěkně, dokonce se naučili trochu hebrejsky.“

Evropané odešli

Ze'eva s Ilanou jsem potkal na dahabské pobřežní promenádě plné malých hotýlků, potápěčských základen, kempů a restaurací přímo nad vodou. Z některých hospůdek je slyšet korán, z jiných staré egyptské písně nebo třeba jazz.

Jednu z nich tady od samých počátků turismu v Dahabu provozují bratři Sabrí a Rámí Abd al-Latífovi: „Ještě před patnácti lety byl Dahab destinací výhradně evropských turistů. Bylo to pro ně skvělé potápěčské místo. Třeba naše Modrá jáma je jedním ze světově nejznámějších míst vůbec.“

Egyptská revoluce a teroristický útok na ruské letadlo s turisty před čtyřmi lety odradily evropské turisty

Egyptská revoluce a teroristický útok na ruské letadlo s turisty před čtyřmi lety ale evropské turisty odradily. Mezeru pak rychle zaplnili turisté domácí – egyptští.

Egypťané objevují potápění – a Izraelce

Čtěte také

Egypťané dříve Dahab vlastně neznali. Vláda pak v rámci kampaně Poznej svou zem poskytla různé slevy, aby zachránila zdejší turistický průmysl. Egypťané tak začali objevovat potápění, což ještě před pár lety skoro vůbec nedělali. A dneska? Šnorchlují, potápějí se, a zahraniční instruktory tu nahradili skvělí místní profesionálové,“ popisuje Sabrí.

Letos je navíc první sezóna, kdy sem ve velkém znovu přijíždějí Izraelci. „Poprvé se tu setkávají egyptští a izraelští turisté. Vlastně se navzájem dost podobáme – jak povahou, tak vzhledem,“ uvažuje Sabrí.

Kolikrát na první pohled nepoznám, jestli jde o Izraelce, nebo Egypťana. Proto jim říkáme ‚bratranci‘. Žádné problémy nevznikají, naopak – mluvíme spolu, seznamujeme se. A třeba můj brácha Rámí už mluví perfektně hebrejsky.“

Sbližování národů

Dahabské restaurace teď kromě domácích turistů cílí také na klientelu z Izraele

Z Káhiry sem přijel na pár dní volna také Islám, typický případ Egypťana, který Dahab a potápění objevil až nedávno: „Potápím se dva roky, poprvé to bylo právě tady v Dahabu. Je tu klid pro ty, kdo chtějí meditovat, relaxovat. Není to tu tak komerční, jako třeba v Šarm aš-Šejchu.“

Islám se svou partou se samozřejmě s izraelskými turisty potkává a žádný problém s tím nemá: „Izraelci mi tu nevadí, každý si tu hledí svého volna. Mě třeba politika moc nezajímá, takže je mi jedno, kdo je odkud. Pokud mě nijak neotravuje, rozhodně mi nevadí.“

Po úbytku západních turistů se tak malý Dahab stává takovou zkumavkou vzájemné blízkovýchodní tolerance.

Spustit audio

Související