Jaroslav Míl: Bez politické shody nemá smysl projekt výstavby jaderných bloků zahajovat

ČEZ by měl postavit jaderné bloky sám, a také by je měl sám financovat. Stát ČEZu nedá garanci na výkupní cenu energie, ale podle premiéra Andreje Babiše se společností uzavře smlouvu, díky které získá nad výstavbou kontrolu. Takový postup v otázce jádra vítá i vládní zmocněnec pro jadernou energetiku Jaroslav Míl.

„Garantovaná výkupní cena elektřiny je skutečně věc, která nepřicházela do úvahy, byla v podstatě velice komplikovaná i k prosazení v Evropské komisi,“ vysvětluje Míl s tím, že připravovaná dohoda má řadu výhod.

V první řadě případné další náklady vyplývající třeba z nezvládnutého řízení stavby půjdou k tíži investora a nebudou promítnuty do cen elektrické energie pro spotřebitele.

Životnost jaderných elektráren prodlužují i ostatní země EU, říká minoritní akcionář ČEZ Michal Šnobr

Jaderná elektrárna Dukovany

Nové bloky jaderné elektrárny v Dukovanech by mohla zajistit dceřiná firma ČEZ. Před několika dny to naznačil premiér Andrej Babiš. Tuto variantu ale odmítají minoritní akcionáři. Mezi ně patří ekonom Michal Šnobr.

Smlouva by také měla dávat státu možnost celý projekt, který má realizovat dceřiná společnost ČEZu Dukovany II, převzít. Ale za jakých okolností? Ty podle Míla budou definovány konkrétně ve smlouvě.

„Po první etapě nepředpokládám, že by k něčemu takovému došlo,“ říká s tím, že po první etapě budou známy nabídky dodavatelů a stát bude moci zvážit, zda za takových nabídek investici realizovat, nebo ne.

Zdůrazňuje také, že se půjde cestou výběrového řízení, půjde se důvěryhodnými, srozumitelnými a transparentními kroky.

„Je ohromná snaha nalézt politickou shodu. Bez politické shody nemá smysl tento projekt vůbec zahajovat,“ uzavírá.

autoři: Marie Bastlová , prh

Související