Jak účinné jsou vakcíny proti koronaviru? Už první dávka snižuje riziko hospitalizace, ukazují data

24. únor 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Vakcína proti covidu-19 od firem Pfizer/BioNTech

Už první dávka vakcíny proti koronaviru může výrazně snížit riziko hospitalizace naočkovaných. Vyplývá to z dat vědců, kteří ve skotských nemocnicích dva měsíce sledovali účinky očkovacích látek od společnosti AstraZeneca a konsorcia firem Pfizer a BioNTech.

Z uveřejněných dat vyplývá, že čtyři týdny od podání první dávky vakcíny AstraZeneca se riziko hospitalizace u naočkovaného snížilo o 94 procent. V případě vakcíny od Pfizeru to bylo o 85 procent. Podle vědců jde o velmi povzbudivá čísla.

Čtěte také

Do studie byla zařazená i vakcína od společnosti AstraZeneca, u které dosud chyběla přesnější data účinnosti u lidí nad 55 let. Ze skotských dat ale vyplývá, že  velmi výrazně snižuje riziko hospitalizace i u seniorů starších 80 let. 

Snížení rizika infekce?

Účinností vakcín se zabývají i v Izraeli. Předběžné výsledky studie tamějšího ministerstva zdravotnictví a společnosti Pfizer naznačují, že tato vakcína kromě ochrany očkovaných také úspěšně blokuje přenos infekce na další lidi.

Snížení rizika přenosu viru je podle předběžných dat v téměř asymptomatických případech skoro 90 procent. Vědci jsou zatím opatrní a čekají na finální výsledky, nicméně pokud studie jakékoli omezení přenosu infekce u očkovaných nakonec potvrdí, bude to zásadní zjištění, které může velmi významně přispět k šíření koronaviru ve světě.

Data pro studii vědci shromáždili mezi 8. prosincem 2020 a 15. únorem 2021. V tomto časovém rozmezí bylo podáno 1,14 milionu vakcín, první dávku dostalo 21 % skotské populace.

Zdroj: Public Health Scotland

Spustit audio

Související