Jak poznat závislost na digitálních technologiích? Všímejte si dopadů na okolí a vztahy s rodinou
Jsou Češi závislí na digitálním světě? Rada vlády pro koordinaci politiky v oblasti závislostí projedná novou zprávu o digitálních závislostech. „Digitální technologie se používají v každodenním životě, pro čtení zpráv, komunikaci s kolegy, komunikaci s přáteli, takže je velmi těžko oddělitelné, co je považováno za užívání, nadužívání, případně za digitální závislost,“ popisuje Pavla Chomynová. „Každé rizikové nebo škodlivé užívání má negativní dopady,“ dodává.
Související
-
Problém závislostí naroste kvůli pandemické situaci o desítky procent, odhaduje koordinátor Vobořil
Vrátí se Česko mezi premianty ve zvládání protidrogové problematiky? Jak změnila drogovou scénu pandemie? A proč zůstáváme na špici jako producenti pervitinu?
-
Zpětná vazba videoher trénuje pozornost i návyk. Hranicí závislosti je neschopnost řešit reálný svět
Ačkoli jsou s hraním her podle adiktoložky Kateřiny Lukavské spjata mnohá pozitiva včetně tréninku sociálních dovedností, jako každá konzumace médií má svá rizika.
-
Výlety plánuju podle Instagramu, svěřuje se Oldřich. Jak se žije se závislostí na internetu?
Když je na internetu, ztrácí pojem o čase. Když připojený není, cítí prázdnotu a nervozitu. Tak žije 25letý Oldřich, kterému s jeho závislostí na sítích pomáhá odborník.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.