I lidé s demencí mají potřebu seberealizace, jde o to, jim porozumět, všímá si ošetřovatelka
Ošetřovatelka a pečovatelka Dagmar Martínková alias Dana se přes čtyřicet let stará o staré a umírající pacienty. V osmdesátých letech začala jako geriatrická sestra: „Některé kolegy moje chování rozčilovalo. Zatímco pili kafe, já vytáhla pacienty z postele a hrála s nimi na kytaru. Nevnímám jen léčbu a diagnózu, ale celého člověka a jeho životní příběh,“ vysvětluje.
Pacient v preterminálním stádiu si přál cigaretu a šampaňské ve vířivce, tak jsme mu přání splnili, usmívá se Dagmar Martinková
Má význam komunikovat s lidmi, když vypadají, že už nevnímají?
Podprahová komunikace význam má. Odjakživa propaguji metodu, aby lidé na své nemocné příbuzné mluvili, využívali dotykové terapie, hovořili o jejich zájmech a tak.
Když můj bratr ležel pět měsíců s těžkým covidem na umělé plicní ventilaci, každý den jsem mu něco vyprávěla, pouštěli jsme mu jeho oblíbený jazz. Protože je horolezec, přinesla jsem mu kus lana s karabinou, aby měl kontakt s tím, co měl rád. Věřím, že také díky tomu se z toho dostal a už zase horolezí...
Čtěte také
Jak přistupovat k lidem s demencí?
Jde o to, aby člověk vnímal druhého celostně a snažil se k němu najít cestu. K tomu musíte znát jeho příběh. Třeba: bývalý primář vojenské nemocnice se v devadesáti letech potýkal s těžkou demencí. Bylo ale vidět, že nemá stání, pořád se ptá, co budeme dělat. Celý život byl aktivní lékař a lidi ho poslouchali – a teď mu všichni říkají, ať se vrátí na pokoj. I v poslední fázi demence mají lidé potřebu seberealizace. Tak jsem ho zkusila zaměstnat a ono to klaplo. Získal pocit, že chodíme na vizity, že dělá svou práci a jeho čas je využitý. I mně to přineslo obrovské obohacení: i člověk s demencí nám toho může spoustu dát.
Někdy ale také narazíte na netečnost příbuzných...
Nikoho nesoudím, ačkoli agresivnějších rodin přibývá. Je to otázka dobré, postupné komunikace:. Když se někdo chová agresivně a vy víte, že svého příbuzného nenavštěvoval a nepečoval o něj, může mít pocity viny. Vždy se mi vyplatilo říct: „Vidím, že máte starost…“ Ti lidé si viditelně oddychnou, že je nikdo neodsoudí. A občas nastane chvíle, kdy spolu můžeme vztahy upravit.
V nakladatelství Archa loni vyšla kniha Simony Bagarové Hořím, v níž hovoří s lidmi pečujícími o staré a nemocné pacienty. Dana Martínková je jednou ze zpovídaných hrdinek.
Dá se tak pozdě něco zachránit?
Ano, člověk se nesmí bát říct „pojďme se pokusit“. A občas zjistíte, kde je problém. Měla jsem pacienta s nádorem na mozku, umělce v preterminálním stadiu. S jeho manželkou jsem se nemohla týden spojit. Napřed vůči mně byla agresivní, ale po týdnu se sesypala a vypadlo z ní, že má obrovské existenční problémy. Jakmile se uvolnila, zajistily jsme právní poradenství a ona si vzala manžela domů. Ještě dva měsíce si žil, dvakrát týdně si dopřál cigaretu a šampaňské ve vířivce... Podařilo se naplnit jeho potřeby. Ne vždy se to povede, ale vždy se snažím najít společnou cestu.
Proč to děláte?
Nevím. Dostala jsem to jako dar. I když jsem vachrlatý křesťan a pochybuji o víře, za ten dar děkuju. Nejen tomu nahoře, ale i svým rodičům: že mi dali obrovský vklad do života, když do mě vložili morální hodnoty a důležitost vztahů.
Co všechno se daří zlepšit dotykovou technikou namasté? A proč zůstává Dagmar Martinková optimistická ohledně budoucnosti pečovatelské práce? Poslechněte si celý rozhovor.
Související
-
Zákaz návštěv v domovech seniorů je zvěrstvo. Lidé umírali bez rozloučení, vadí sociální pracovnici
Poslouchat a respektovat, říká o své sociální práci Simona Bagarová, která mimo jiné doprovází umírající na jejich poslední cestu. Umíme zacházet se stářím a smrtí?
-
Mobilní hospici? Vytváříme model, který v systému chybí, říká primář Ladislav Kabelka
Situace, kdy mezi primární péčí praktických lékařů a nemocnicemi je defacto jenom rychlá záchranná služba, přestává být udržitelná. Je potřeba hledat modely komunitní péče.
-
Až 80 procent Čechů by chtělo umírat doma. Většina ale zemře v nemocnicích
Až 80 procent obyvatel České republiky si podle průzkumů přeje strávit poslední chvíle života doma. Jenže realita je jiná. Většina lidí umírá v nemocnicích.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka