Pomoc bez zisku: Seriál o lidech, kteří napnuli své síly a pomáhají v neziskových organizacích
Denně se setkává se smrtí a snaží se zabránit bolesti. Pro paliativní péči je zásadní práce se slovem
Pečuje o nevyléčitelně nemocné v poslední fázi života a pomáhá blízkým s přípravou na okamžik jejich odchodu. Denisa Raclavská, sestra olomouckého mobilního hospice Nejste sami, se setkává se smrtí pravidelně. Přesto smutná nebývá. Naplňuje ji pomoc nemocnému a vděk jeho blízkých.
Zdravotnice Denisa Raclavská se o pacienty mobilního hospice Nejste sami stará přes dva roky. Pomáhá jim prožít poslední chvíle jejich života doma, mezi svými blízkými. Se smrtí a smutkem se setkává prakticky každý den. Truchlivě je ale nevnímá. „Smutek nemusí být jen negativní emoce,“ věří Denisa. „Je dojemné, když si s tou rodinou popláčeme. Ale zároveň je to také hezké.“
Takzvaná paliativní péče hospice je od roku 2018 částečně hrazena pojišťovnami. Mohou ji tak nemocným poskytovat zadarmo. Fungování hospice ale podle jeho ředitelky plně nepokryjí. Proto je hospic odkázaný na dary, dotace nebo nadace
Za pacienty vyjíždí až 40 kilometrů daleko. U nich doma pak kontroluje jejich stav, podává léky tišící bolest a infuze. Dvacet čtyři hodin denně je navíc k dispozici kdykoliv poradit na telefonu. Důležitá je podle ní práce se slovem. „Hlavně ze začátku mají lidé otázky, co se týče smrti, co se bude dít a co my jim můžeme nabídnout. Každý člověk má strach z bolesti a utrpení,“ vysvětluje. „My jsme tady od toho, aby se jim nic z toho nedělo.“
Upřímný vztah s pacienty jako odměna
Denisa dříve pracovala v nemocnici na anesteziologicko-resustitačním oddělení. Chyběl jí tam ale osobní přístup k pacientům. A na ten má v mobilním hospici prostor.
„Tato práce je upřímnější. S lidmi navazujeme blízké kontakty. Mají v nás důvěru a mohou se o nás opřít,“ popisuje svou motivaci zdravotnice. Váží si vděčnosti a uznání ošetřovaných i jejich blízkých. Těší si ji také drobné okamžiky, které ji připomenou některého z pacientů.
Denisa Raclavská a její kolegové se ale prý občas setkávají s nepochopením svého okolí. Lidé nerozumí tomu, co práce v hospicu obnáší. A tak se snaží jejich pohled změnit.
O nemocné pečují v mobilním hospici dva týmy lidí. Jeden dojíždí za dětskými pacienty, ten druhý za dospělými. K dispozici je jim kromě zdravotních sester také lékař, psycholog, sociální pracovník, farmaceut nebo také kaplan.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.