Zákaz návštěv v domovech seniorů je zvěrstvo. Lidé umírali bez možnosti se rozloučit, vadí sociální pracovnici Bagarové
Poslouchat a respektovat, říká o své sociální práci Simona Bagarová, která mimo jiné doprovází umírající na jejich poslední cestu. A jak popisuje v rozhovoru s Lucií Výbornou, právě v péči o staré a umírající lidi má naše společnost stále velké rezervy. „To, že se v domovech seniorů zakázaly návštěvy, považuju za největší zvěrstvo. Těžce to zpracovávám doteď. V řadě případů lidé zemřeli bez možnosti se rozloučit a to je obrovské trauma,“ říká.
Proč má u nás ošetřovatelství téměř nulovou prestiž? Dokonce jsem některé politiky s despektem slyšela mluvit o utírání zadků…
Čtěte také
Téma pečovatelství je bráno tak, že buď jde o anděly na zemi, nebo chudáky, co utírají zadek nemocným lidem. Pečovatelé nechtějí být ani jedno, chtějí být jen respektovaní a dobře placení profesionálové. Průměrný plat pečovatele je dnes 25 tisíc, to samo o sobě něco vypovídá.
A úroveň péče je zrcadlem toho, jak vypadá naše společnost, stáří a umírání nás nezajímá. Náš státní systém je zoufalý, neexistuje tu například žádná strategie, která by zpracovala téma přípravy na to, že populace stárne.
Při výběru domova pro seniory vnímejte detaily
Jak si pohlídat, aby můj blízký neskončil jen v továrně na peníze, ale aby na daném místě skutečně věděli, jaký je jeho oblíbený hrníček a jakou kávu má rád?
Začíná to, ještě než stáří skutečně nastane. Jde o to, jak se staráme o vztahy, jaké vztahy máme s rodiči. Jedna z nejdůležitějších věcí je vše si s rodiči vyjasnit tak, že si v sobě nenesete žádný blok z dětství, pak se vám daleko líp vnímá ten člověk a jeho potřeby.
V Čechách je také problém s tím, že lidé jsou zvyklí do poslední chvíle vše táhnout sami a o pomoc si neříkají. Občas mi kamarádi volají a říkají: „My už to s babičkou doma nevydržíme, kam ji máme dát?“ Správná doba, kdy to řešit, ale přichází už ve chvíli, kdy si začnete všímat, že rodič není soběstačný a kdy s ním o daném tématu mluvíte.
Na co si mám dát pozor, až se na vybrané zařízení, například Alzheimer centrum, pojedu podívat?
Ideálně tam vezměte i svého blízkého, nerozhodujte bez něj, pokud je to jen trochu možné. Snažte se respektovat jeho pohled. Já taky nechci, aby mě někdo šoupnul do zařízení, aniž by se mě zeptal. Přímo na místě pak vnímejte detaily, každodennost, vnímejte svou intuici, všímejte si vůní přímo na místě…
Covid odhalil naše slabá místa
Udělal covid něco zásadního v pečovatelských domech a domovech seniorů?
Covid nasvítil, jak se náš systém slabý. To, že se v domovech seniorů zakázaly návštěvy, považuju za největší zvěrstvo. Těžce to zpracovávám doteď. V řadě případů lidé zemřeli bez možnosti se rozloučit a to je obrovské trauma.
Proč naše společnost neumí zacházet se smrtí? A jaká je kniha Hořím o pěti pozoruhodných pečovatelích, kterou Simona Bagarová napsala? Poslechněte si celý rozhovor.
Související
-
V domovech pro seniory není očkováno asi 10 procent klientů, říká viceprezidentka asociace
Zájem mezi seniory o očkování je vysoký, ale je tam vysoké procento lidí, kteří mají nějakou kontraindikaci, říká ředitelka Domova seniorů U Biřičky Daniela Lusková.
-
Jak se s dětmi bavit o umírání? ‚Smrt by neměla být tabu,‘ tvrdí rodiče a pedagogové
Na otázky odpovídalo od března do května víc než tisíc učitelů a tisíc rodičů dětí do 15 let po celém Česku. Shodli se ale na jednom. Smrt by neměla být pro děti tabu.
-
On fakt někam odcházel. Příběh dobrého umírání v kruhu rodiny
Už ani nevím, kdy jsem si poprvé položil otázku, jestli se člověk může na umírání nějak dopředu připravit. Nebo je lepší na to nemyslet a odevzdat se do rukou odborníků?
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.