Hejno bílých vran aneb Začni správně. Jací jsou mladí lidé, kteří vyrostli mimo domov?

26. leden 2020

Kniha Hejno bílých vran mapuje osudy lidí, kteří prošli dětským domovem a následně v životě uspěli. Byť příběhům nechybí happyend, z výpovědí často běhá mráz po zádech.

Jedním z aktérů čtvrté edice Hejna bílých vran, kterou vydala organizace Yourchance, je i František Čihounek:

Kniha Hejno bílých vran obsahuje příběhy několika lidí, kteří odpovídali na různé otázky. Já sám jsem otevřeně promluvil o své rodině a o tom proč jsem se dostat do dětského domova. Částečně jsem poodkryl trochu z knihy, kterou právě píšu.”

V dětském domově jsem se ocitl díky nedbalosti mé matky, která se o mě a o bratra nedokázala postarat. Měla mě v brzkém věku. Do 10 let jsem vyrůstal v rodině, ale poté, co matka odjela do zahraničí, putovali jsme s bratrem do dětského domova. V knize jsou proto i situace, které jsem s matkou zažil do mých 10 let."

Obálka knihy Hejno bílých vran

Čas od času se jednadvacetiletý František potýká s problémy, jako je práce nebo bydlení:

I když už jsem dva roky z dětského domova, neustále řeším ty samé věci - bydlení a práci. Mám za sebou dvouletou pracovní zkušenost v pizzerii, ale nebavilo mě to, myslím si, že mám na víc. Rozhodl jsem se najít si pozici v administrativě, ale musím říct, že se během hledání setkávám s předsudky a narážkami na mé romství a barvu pleti. Což je pro mne složité.”

Na předsudky narážím snad odjakživa. Potíže s tím byli i v práci a na pohovorech, nejprve se kouká na vzhled, teprve pak na to jaký člověk je. Raději vás hned odsoudí, než aby vás vyzkoušeli.”

František Čihounek je se svou matkou stále v kontaktu:

Často se spolu bavíme, ona totiž u mne momentálně bydlí. Samozřejmě, že jsou v našem vztahu určité výčitky a nedořešené otázky, ale já jsem ten typ, co to dokáže hodit za hlavu. Je to historie a já jedu dál. Paradoxem je, že se teď starám já o ni.”

Jiří Mádl pokřtil další z dílů edice Hejno bílých vran

Součást sociologického výzkumu

Knihu Hejno bílých vran, kterou můžeme najít na knižních pultech Luxoru, pokřtil herec a režisér Jiří Mádl.

Kniha zároveň poputuje do všech dětských domovů, aby ji děti měly k dispozici. Obsahuje 10 příběhů mladých lidí, kteří prošli dětským domovem a dnes žijí běžný život. Kniha má happyend a zároveň je to začátek výzkumu, který děláme. Hned zkraje nám vyšla pozitivní korelace mezi délkou pobytu v dětském domově, délkou prvního zaměstnání a nízkou mírou fluktuace.”

autor: Rena Horvátová
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...