Muzeum romského národního obrození vydalo knihu Quo vadis, Romové? Ptá se Emil Ščuka

2. červen 2025

Kam kráčí Romové? Tuto otázku si celý život pokládá jedna z nejvýznamnějších osobností moderních dějin romského národa u nás i v Evropě – romský lídr, právník, někdejší politik a vizionář Emil Ščuka. Jeho odpovědi na tyto otázky zachytil docent Jaroslav Balvín v rozsáhlé publikaci „Quo vadis, Romové? Ptá se Emil Ščuka“, která měla křest v pondělí v rámci Světového romského festivalu Khamoro. Natáčela na něm Jana Šustová.

Rok intenzivní práce věnoval docent Jaroslav Balvín psaní rozsáhlé knihy Quo vadis, Romové?, která na své vydání čekala šest let. Její křest v rámci festivalu Khamoro doprovodila i romská hudba.

Knihu Quo vadis, Romové přivítali JUDr. Emil Ščuka, prof. Hristo Huseyin Kyuchukov, doc. Jaroslav Balvín a novinář Orhan Galjus

„Ta kniha je rozdělena do 14 kapitol, je to podle takových důležitých zlomů v životě a v práci Emila Ščuky. Je to rozděleno i podle historických etap, proto je v knize chronologie života a různých událostí.“

Kniha má 356 stran. Zajímalo mě, kde se tak dopodrobna docent Balvín seznámil s životem doktora Emila Ščuky.

„Já sleduji život osobností, i spoluprací. A to také dělá doktor Emil Ščuka, že si všimne toho člověka, který sleduje vývoj romského národa, vůbec romství a dalších aspektů. Takže si toho všiml a nabídl mi, jestli bych o něm nenapsal knihu. Motivoval mě tím, že by to chtěl rozdělit na jeho činnost politika, revolucionáře a vizionáře. Podle toho jsem se řídil i v jednotlivých částech, v čem se projevuje jako politik, jako vizionář, jako revolucionář. Podle toho jsem to vypracovával. Sledoval jsem tuto ideovou linii.“

Knihu Quo vadis, Romové pokřtili JUDr. Emil Ščuka, prof. Hristo Huseyin Kyuchukov, doc. Jaroslav Balvín a novinář Orhan Galjus

Kniha má podtitul Ptá se Emil Ščuka. Ve skutečnosti se nejen ptá, ale i odpovídá.

„Ptá se například na otázky, kdo může být lídr v následujícím vývoji? Lídr třeba mezi Romy atd. Je málo lidí, kteří mohou být lídři. A je to tak proto, jak také říká Emil Ščuka, že ti lídři vidí jen pro Romy pozitiva, a nevidí tam negativa. Správný lídr musí hodnotit i to, co není dobré v romské komunitě, a zároveň co je dobré a k čemu směřovat. Těch otázek a také odpovědí je tam spousta.“

Kniha Quo vadis, Romové? je druhou publikací, která podrobně mapuje život doktora Emila Ščuky. Ta první vyšla před pěti lety.

JUDr. Emil Ščuka (uprostřed) poděkoval docentu Jaroslavu Balvínovi za knihu Quo vadis, Romové

„Liší se to v tom, že ta kniha Cikánský baron jsem já je postavena právě na rozhovoru. Jejím autorem je Vojtěch Lavička, který se ptá a Emil Ščuka odpovídá. Nová kniha je zaměřena také tak, ale není to pomocí mého přímého kontaktu s Emilem Ščukou, neptám se ho přímo, ale využívám rozhovorů, které Emil Ščuka poskytl různým novinám, jak českým, tak romským i mezinárodním. Takže využívám rozhovorů, ale nejsou to přímo moje rozhovory s ním.“

Hrdina knihy Emil Ščuka publikaci velice ocenil.

„Mám radost, že pan Balvín si tu práci dal. Kdybych měl klobouk, tak před Vámi smeknu. Pane Balvíne, klobouk nemám, ale smekám, protože to byla určitě těžká práce! Já sám bych to nedokázal. To je encyklopedie. Jak říkal včera můj starší bratr, který to viděl: ‘Emile, to je encyklopedie. Ten pan Balvín si dal strašně moc práce! To chce uznání!’ Pane Balvíne, opravdu si myslím, že všichni, kdo tou knihou budou listovat, tak opravdu ocení Vaši práci. Může být sto životů, tisíc životů, milion životů, ale pokud se nenajde životopisec, tak nikdo o nich ani nebude vědět.“

Emil Ščuka se studenty

Samotné knize před křtem Emil Ščuka také popřál.

Jaroslav Balvín podepisuje knihu Quo vadis, Romové

„Aby se dostala k těm, kteří ji chtějí číst a kterým trošku pomůže orientovat se v novodobých dějinách romského národa v České republice a v Evropě! Protože to je tak trošku romský dějepis, to, co jste napsal. Možná ne tak trošku, ale hodně. Kdyby tady byl pan Arne Mann, který napsal první romský dějepis v Československu, tak by to určitě uvítal a řekl: ‘Ano, pane Balvíne, Vy jste napsal touto knihou romský dějepis v Československu!’“

Knihu Quo vadis, Romové vydalo Muzeum romského národního obrození.

Spustit audio

    Mohlo by vás zajímat

    Nejposlouchanější

    Více o tématu

    E-shop Českého rozhlasu

    Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

    Jan Rosák, moderátor

    slovo_nad_zlato.jpg

    Slovo nad zlato

    Koupit

    Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.