Havel na telefonu. Bývalý prezident je hlavní postavou streetartové výstavy na plotu české ambasády v Paříži
Zátopkův běh v Bruselu nebo koncert v Litomyšli. To jsou akce, které doprovodily zahájení českého předsednictví v Radě Evropské unie. Na českou roli v čele sedmadvacítky nově upozorňuje i streetartová výstava s názvem „Svoboda a Energie“ na plotu české ambasády v Paříži. Hlavní postavou expozice je bývalý český prezident Václav Havel.
Kurátorem nové streetartové výstavy v Paříži je autor loga Občanského fóra Pavel Šťastný.
„Tady máme obrovské Havlovo srdce. Z něj jde ta energie. Já bych byl opravdu rád, kdyby naše předsednictví nastartovalo Evropskou unii a dodalo energii nám všem.“
„Pak dál máme symboly svobody a energie, anděla se sluncem, křídla se sluncem, žárovky a zelenou jako ekologii, protože tam už to končí vlastně v parku.“
Jasné poselství
Jedním z hlavních témat výstavy na ambasádě v Paříži je udržitelnost a ekologie.
„My jsme celou galerijní zeď vytvořili na desky PackWall ze slisovaných nápojových kartonů. Tady jich je přes 50 metrů a váží přes 600 kilogramů.“
Ústředním heslem českého předsednictví v Radě Evropské unie je úryvek z projevu bývalého českého prezidenta Václava Havla z Cách z roku 1996, ve kterém mluvil o Evropě jako o úkolu.
Předat radost
Havel má na nové výstavě portrét, který namalovala mladá umělkyně Lenka Brázdilová, známá pod uměleckým jménem Charlien:
„Tvořila jsem to s radostí. Vím, že ta radost, kterou jsem v sobě měla, zasáhne kolemjdoucí. To je pro mě klíčové. Předat tu radost a předat i vášeň k umění.“
Čtěte také
Václav Havel se v podání Lenky Brázdilové směje, má kravatu a telefon.
„Telefon je velmi důležitý prvek. Věřím, že umění jako takové je konverzace. Tato výstava byla o týmové spolupráci. Čerpala jsem inspiraci z Da Vinciho. Učila jsem se taky pracovat s různými materiály.“
Sláva Ukrajině!
Na jedné z desek výstavy je i ukrajinský státní znak.
„Na jedné z našich desek je zmíněná svoboda slova. Za mnou přišla paní, která je čtyři měsíce v Paříži. Na Ukrajině jí zabili rodinu. Byla to umělkyně. Poprosila mě, jestli by tady nemohla nakreslit ukrajinský znak reprezentující svobodu.
Září nejen Eiffelovka
Až padne tma, tak tady bude za ambasádou svítit Eiffelova věž, ale také expozice k českému předsednictví v Radě Evropské unie. Součástí této výstavy jsou totiž tisícovky světýlek. Starali se o ně Matěj Suchánek a Anna Veselá:
„Máme 60 metrů led pásku, což je zhruba 3 500 ledek. My na této instalaci používáme náš vlastní komunikační protokol, který vyvíjíme. Je jedinečný v tom, že uplatňuje úplně jiný přístup k tomu, jak světla ovládat. Přecházíme z centralizovaného modelu na decentralizovaný, a to nám umožňuje dělat mnohem kvalitnější a plynulejší animace za nižší náklady na infrastrukturu.“
Philippovi se nová česká streetartová výstava líbí. Říká, že je originální, a že v Paříži nic podobného k vidění není.
Česká ambasáda chce na podzim do pařížského parku Martovo pole pod Eiffelovou věží v rámci českého předsednictví dostat repliku Lennonovy zdi.
Zároveň už delší dobu usiluje o to, aby v Paříži ještě do konce roku vznikla lavička Václava Havla. Podobná je od června nedaleko hlavního města na zahradě domu bývalého spoluzakladatele Evropské unie Jeana Monneta.
Související
-
Robert Schuman položil prazáklady Evropské unie. V jeho rodném domě je dnes knihovna
9. května byl Den Evropy, který připomněl, že před 70 lety přednesl tehdejší francouzský ministr zahraničí Robert Schuman návrh na hospodářské propojení Německa a Francie.
-
Francouzské předsednictví dělalo zázraky, u klimatu to očekávám i od Česka, vzkazuje eurokomisařka
Dražší osobní auta, dražší pohonné hmoty, létání i zboží z dovozu. Klimatický balíček Evropské unie může mít řadu nepříjemných důsledků. Teď je na Češích, aby ho prosadili.