Robert Schuman položil prazáklady Evropské unie. V jeho rodném domě je dnes knihovna
9. května byl Den Evropy, který připomněl, že před 70 lety přednesl tehdejší francouzský ministr zahraničí Robert Schuman návrh na hospodářské propojení Německa a Francie.
Zazvonil jsem u dveří vily ve čtvrti Clausen hlavního města lucemburského velkovévodství. Byl jsem na dně táhlého údolí, které uprostřed Lucemburku za tisíciletí vyhloubily řeky Alzette a Pétrusse.
Vila rodiny Schumanových stojí v nejvyšším bodě zatáčky, odkud je přes zahrady okolních domů vidět do doliny i nahoru na návrší, kde tepe město, které se stalo na skoro celé Schumanovo dětství a studentská léta jeho domovem.
Dnes je tu knihovna Centra pro evropská studia. Po rodině Schumanových tady mnoho památek nezůstalo. Schuman ve vile žil do svých sedmnácti let a v domě se pak vystřídalo mnoho nájemníků.
„Tohle byl obývací pokoj nebo salon, kde se přijímaly návštěvy. Tady se s návštěvami obědvalo, ale jinak Schumanovi stolovali i v kuchyni. Sem si chodila rodina večer popovídat, číst a tak dále,“ ukázal mi v pokoji se stolem pro dvanáct osob, krbem a výhledem do zahrady ředitel Centra evropských studií - historik Jean-Marie Majerus.
Překvapení z Lucemburska
To, že se Schuman narodil v Lucembursku, mne překvapilo. Tento politik je znám jako francouzský ministr zahraničí. Přitom ale rodilý Francouz nebyl.
„Schuman, když chodil v Lucembursku do školy, měl německou národnost. Jeho mateřskou řečí byla ale lucemburština. Vzdělával se v tomto jazyce, ale učil se ve škole také německy a francouzsky. Středoškolská studia dokončil v Métách, kam se jeho rodiče přestěhovali. Potom studoval práva v Německu.“
Jean-Marie Majerus mi z okna ukázal školu, do které drobný, ale velmi nadaný a inteligentní chlapec Robert Schuman chodil.
I když Schuman maturoval v tehdy německých Metách, za spolužáky do Lucemburku se každý rok vracel. Přicházel sem už i jako francouzský politik. Vždy navštěvoval hrob svých rodičů, kteří z Lucemburska nikdy neodešli.
Zničehonic Francouz
On se po první světové válce, aniž by se hnul z Mét, stal zničehonic francouzským občanem. To když Německo ztratilo Alsasko a Lotrinsko. Za křesťanské demokraty se dostal do francouzského Národního shromáždění.
Krátce před druhou světovou válkou byl dokonce státním tajemníkem. Za války se zase najednou ocitl v Německé říši, aniž by své město opustil. Podílel se na německém odboji a dostal se za to do vězení.
Čtěte také
„Po válce ho generál de Gaulle stále považoval za loajálního francouzského občana. Schuman se stal ministrem financí, nějakou dobu byl dokonce premiérem a pak ministrem zahraničí. A tehdy v roce 1950 vyzval k novému uspořádání Evropy. Vzniklo nejprve Evropské společenství uhlí a oceli, prazáklad dnešní Evropské unie.
Když Robert Schuman v roce 1963 ve svém domě počítal poslední dny svého života, nemohl ještě tušit, že položil základy Evropské unii, společné měně Euro nebo Schengenskému prostoru bez vnitřních hraničních kontrol. I když o to většinu svého života usiloval.
Související
-
Co se učí studenti oboru Kulturní a duchovní dějiny Evropy?
Mnoha vysokoškolským studentům po víkendu začíná zkouškové období. Týká se i těch, kdo studují nově otevřený magisterský obor Kulturní a duchovní dějiny Evropy. Jed...
-
Lída Rakušanová: Za posledních 10 let se svět pohnul směrem k rozdělování společnosti a populismu
Musíme vybudovat občanskou společnost, která je silná a sebevědomá. Občanství není jen to, že se chovám svobodně a dělám si co chci, říká novinářka Lída Rakušanová.
-
Zachránil poválečnou Evropu před hladem a bídou. Kde vznikl slavný Marshallův plán?
Koncept Marshallova plánu pro obnovu válkou zničené Evropy sepsal úředník amerického ministerstva zahraničí William Clayton, a to v klidu historického ranče v Arizoně.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka