Grospič z KSČM o zrušení zdanění církevních restitucí: Nejde o první politické rozhodnutí Ústavního soudu

Ústavní soud zrušil zdanění církevních náhrad. To v parlamentu prosadila KSČM spolu s hnutím ANO, ČSSD a SPD. Podle Ústavního soudu ale příslušná novela odporuje základním principům demokratického právního státu. Znamená rozhodnutí definitivní tečku za debatami o církevních restitucích?

„Rozhodnutí soudu do velké míry bylo – v intencích toho, jak rozhoduje Ústavní soud – předvídatelné,“ říká místopředseda ústavněprávního výboru Poslanecké sněmovny a místopředseda KSČM Stanislav Grospič, který novelu zákona prosazoval.

Čtěte také

Rozhodnutí nebere jako osobní prohru – spor u Ústavního soudu totiž podle něj nevedla KSČM, účastníkem byla Poslanecká sněmovna a vedlejším účastníkem vláda. „Teď musíme brát tuto otázku v rovině politické, jestli vláda a Poslanecká sněmovna v zastoupení svých právních zástupců dostatečně argumentovaly,“ upozorňuje.

Upozorňuje také na to, že nikdo dodnes neodpověděl na to, proč cena ohodnocení jednotlivých pozemků byla používána v sazbě 44 Kč 48 haléřů za metr čtvereční zemědělské půdy a 27 Kč 74 haléřů za lesní půdu. „Cena byla výrazně nižší, v té době byla čtvrtinová,“ argumentuje.

Nesouhlasí také s tím, že by návrh zákona byl v rozporu s právními principy, a v té souvislosti zdůrazňuje, že nejde o první politické rozhodnutí Ústavního soudu.

autoři: Tomáš Pancíř , prh
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová