Discgolf zapojuje tělo i hlavu, přitom je to zábava pro každého, shodují se fanoušci oblíbeného sportu

Discgolf je poměrně mladý sport, který se v 80. letech minulého století zrodil v USA. Jak název napovídá, podobá se golfu, ale hraje se s obdobou létacího talíře. Disky jsou ale menší a těžší. Právě ve Spojených státech se na konci srpna konalo mistrovství světa v tomto sportu. Na turnaji v Lynchburgu ve státě Virginie mělo dva zástupce i Česko a jeden z nich se dokonce probojoval až do finále.

Na hřišti s 18 „jamkami“ se postupně vystřídalo 350 hráček a hráčů. Nadšení diváků a fanoušků se střídalo s maximálním soustředěním soutěžících. Když se hází, je takové ticho, že nejenže by bylo slyšet spadnout špendlík, ale je slyšet i příroda kolem.

Mistr světa v discgolfu Isaac Robinson

Podle realitního makléře Brada ze Severní Karolíny posiluje discgolf všechno – tělo i psychiku. Dříve hrával normální golf s míčkem, ale když poznal chození po golfovém hřišti s diskem, úplně tomu propadl.

Podobný názor má i Josiah. Discgolf je podle něj ideální sport, protože ho může dělat každý, potřeba jsou jen dobré boty do terénu a trojice disků. A hřišť je v Americe, zvlášť na jihovýchodě, jak naseto.

Heidi z Virginie je matkou tří malých dětí, takže kočárek a neklidné ratolesti jsou pro ni velký hendikep. Proto s manželem a švagrem obvykle prohrává, ale hra ji prý baví a užívá si ji. Profesionální tanečnice Ruby Rose si zase pochvaluje, že discgolf je vlastně cvičení v přírodě. Navíc se u toho musí hodně zapojit i hlava a znalosti z geometrie a fyziky, aby člověk odhadl, kam disk poletí.

Tak trochu velká Amerika

Mistrovství se zúčastnili i dva Češi. Jakub Knápek z Nového Jičína se do finále neprobojoval. Byl to jeho první turnaj v Americe, proto ho mnoho věcí zaskočilo.

Čtěte také

„Určitě trochu teploty, protože ruce se více potí, zvlášť když hrajete turnaj a jste ve stresu. Je potřeba používat trochu jiné vybavení, něco na vysoušení rukou, což jsem doposud nedělal,“ popisuje český hráč. „A jinak taky velikost všeho, třeba hřišť. V Americe jsem poprvé, takže velká auta, velké domy, velké cesty… Ale ta hřiště jsou nádherná.“

V Evropě najdete nejvíc hřišť ve Finsku, ve Skandinávii nebo v Estonsku. Ani Česko ale příliš nezaostává, discgolf si u nás můžete zahrát například v Moravském Krumlově, ve Vyškově, v Jindřichově Hradci, kolem zámku Konopiště a hned několik hřišť je v Praze.

Hra vs. byznys

„V Česku se to teď hodně rozvíjí, teď máme myslím okolo 150 hřišť,“ odhaduje další z Čechů na světovém šampionátu, Jakub Semerád ze Žleb u Čáslavi.

Jakub Semerád

„U nás jsou hlavně v městských parcích nebo v lesích, ale tady v Americe je to často na golfových hřištích nebo lidi, kteří mají velký pozemek, si na něm postaví hřiště a pak za to vybírají i vstupné. To je u nás jen na hrstce hřišť,“ srovnává.

Jakub na světovém šampionátu nakonec dosáhl na 23. místo. „Být do desítky ve světě, to by byl dobrý úspěch, ale snad to vyjde příští rok. To třiadvacáté místo je taky dobré,“ usmívá se.

I když samozřejmě většina závodníků odešla bez medaile nebo poháru, podle člena organizačního týmu Wilbura Wallise ze státu Illinois bylo mistrovství úspěšné pro všechny. Diváci se bavili a hráči si užívali soupeření v krásném prostředí.

autoři: Pavel Novák , and
Spustit audio

Související