Tisíc let starý baskický sport rozhodně není pro každého. Eskupilota se namísto pálek hraje holýma rukama

V Baskicku se říká, že každá tamní vesnice má kostel, radnici a fronton. Ty historicky vznikaly právě u kostelů, dnes je najdete spíš ve sportovních centrech. Pořád ale slouží stejnému účelu – k hraní tradičních baskických sportů, jako je třeba eskupilota. Tento tisíc let starý sport v překladu znamená doslova „ruka-míč“ a trochu připomíná squash bez raket na větším kurtu. Začít s ním ale musíte už v raném věku, jinak z vás pořádný hráč nikdy nebude.

Vcházím do úplně nového střediska pro děti v centru Bilbaa. Vrchní dvě patra jsou zasvěcená hře, která se v baskičtině jmenuje eskupilota. Je tu zbrusu nový kurt pro tento druh sportů, říká se mu fronton – velký je zhruba jako ten tenisový. A je tu i tribuna s plastovými sedačkami, odhadem pojme tak 200 diváků.

Čtěte také

„Eskupilota je pro Baskicko typická hra,“ říká Mikel, který tady právě trénuje děti od šesti do osmi let. „Začala se hrát už před tisíci lety a pořád ji hrajeme, protože je to pro nás tradiční sport. Z eskupiloty se vyvinul tenis! Nejdřív byla eskupilota, až později tenis.“

Mikel mi vysvětluje, že na frontonu jsou důležité dvě vysoké zdi svírající pravý úhel. Proti té kratší se míč odpaluje rukou. Hraje se dvouhra nebo čtyřhra. „Když podáváš, musíš míč odpálit rukou před čtvrtou čárou, pak se míč musí vrátit mezi čtvrtou a sedmou čáru,“ přibližuje mi základní pravidla Mikel.

Ruce ze železa

Míček na profesionální eskupilotu je už od pohledu velmi tvrdý, a když dopadne na zem, vydává hlasité zvuky. Když dopadne na boční čáru, která hřiště ukončuje z pravé strany, jde už o out a zvuk je dutější. Míček je o maličko menší než tenisový a je sešívaný, podobně jako bývají míčky baseballové.

Frontony historicky vznikaly u kostelů, dnes je najdete spíš ve sportovních centrech

Mikel mi podává ten dětský a vybízí mě, abych ho zkusil odrazit od podlahy a rukou odpálit. Po pár pokusech už se nepokrytě směje. Baskické děti mají asi ruce ze železa, protože mně se míček vůbec nepodařilo odpálit silně a stejně mě bolí ruka.

Mikel zatíná svaly v dlani a říká mi, ať si na ni sáhnu. Má opravdu tvrdou ruku, svalnatou dlaň. „V tomhle sportu je opravdu důležité začít v pěti letech a vytrénovat si ruce. Když začneš v deseti, víme, že profesionál z tebe nebude,“ dodává

Podloubí s tajemstvím

Je čtvrtek osm hodin večer a v centru baskického města Getxo severně od Bilbaa to přímo bzučí. Bary a jejich zahrádky jsou plné lidí, díky Pintxo Pote, tradičně čtvrteční akci, kdy bary k zakoupenému pití přidávají zdarma pintxos, baskickou obdobu tapas, tedy něco menšího na zub.

Všechno se to děje kolem náměstí Plaza de san Nicolás, v jehož středu se honí malé děti a ty o něco větší si opodál kopou míčem v dresech Athletica Bilbao.

Náměstí dominuje historická budova s vysokým podloubím

Náměstí přímo jako by střežila historická budova s vysokým podloubím, ve kterém se na první pohled neděje nic zajímavého. Jsou tu jen holé, oprýskané zdi. Asi nejzajímavější na nich je parafráze slavného Banksyho díla Flower Thrower, tedy maskovaného muže, který hází květinou. V tomhle případě ovšem nedrží v ruce květinu, ale jakousi zvláštní raketu nebo pálku.

Na zdi starého frontonu je parafráze slavného Banksyho díla Flower Thrower, tedy maskovaného muže, který hází květinou

Pala – eskupilota s pálkami

Na konci podloubí sedí na zemi několik mužů, popíjejí, házejí si tenisákem a na zemi mají právě takové dřevěné pálky.

Ukazuje se, že prostor v podloubí je starý fronton a hraje se tu pala, což je vlastně eskupilota, ale s dřevěnými pálkami.

„Můj táta byl profesionální hráč paly. My hrajeme jen pro radost, s tenisákem. Správně se hraje s daleko tvrdším míčkem,“ vysvětluje mi jeden z hráčů jménem Gorka. Tenhle starý fronton je prý velmi malý, navíc má netypický strop a z pravé strany hráče omezují sloupy podloubí. Nad ním je budova knihovny.

„Všechny vesnice v Baskicku, mají vždycky 3 věci: fronton, kostel a radnici,“ doplňuje Gorka.

Turnaj je vždy společenská událost

Právě na tomhle frontonu se hrává oblíbený amatérský turnaj v pale pro lidi z Getxa a okolních předměstí Bilbaa. „Bude tam hrát 137 párů, muži i ženy, všichni se tu na to těší!“ říká mi jeden z organizátorů Iker.

Pala nebo eskupilota byly prý vždy pro Basky společenskou událostí, ale ještě nedávno to mělo i poněkud stinnou stránku. „Na eskupilotu lidi sázeli třeba i své domy, auta nebo spoustu peněz. Dnes už se to víc reguluje,“ vysvětluje Iker.

autoři: Dominik Tesár , and
Spustit audio

Související