Egypťané zařadili sport do svého životního stylu teprve nedávno. Obnovený maraton běžel i zpravodaj Štěpán Macháček
Také Egypt udělal svou symbolickou tečku za covidem. Po tříleté přestávce se běžel obnovený Káhirský maraton. Letos tedy jen půlmaraton. Egypťané ale konečně znovu vyběhli společně do ulic. Káhirský maraton je mladou akcí. Před deseti lety začala skupina nadšenců s ranními běhy ulicemi metropole. Od té doby se jim podařilo Egypťany pořádně rozhýbat.
Je něco málo před šestou hodinou ráno a na startu je velký společenský šrumec. Je vidět, že běžci se tu hodně navzájem znají. Teplota vzduchu se blíží devětadvaceti stupňům, takže na běhání nic moc, ale to na dobré náladě běžcům neubírá.
Skvělé počasí. Jako pro koho tedy
Hosám říká, že je postižený, takže poběží s manželkou Marwou a dětmi dvoukilometrový rodinný běh: „Běhám už šest let. Teď tři roky maraton nebyl, ale to nevadilo, chodil jsem do posilovny, běhal sám. Fakt je, že maraton je hezká společenská událost.“
„Pro nás Egypťany je počasí úplně skvělé. Ale kdokoliv z ciziny to bude mít dneska těžké. Hlavně pijte hodně vody!“ doporučuje Marwa.
Ahmad je tu s malým synem Sejfem, také běží rodinný běh. „Jsem tu kvůli klukovi, chtěl jít běhat. Tahle mladá generace sportuje mnohem víc, než my. Nemusel bych sem, kdyby mě sem Sejf nevytáhl.“
Rozmanitá příprava
Dívám se do mapky běhu, kterou nám organizátoři rozdali. Je tu po trase vyznačených několik zastávek s vodou, a vidím tady také dvě zastávky s vyznačenými banány, takže je určitě na co se těšit.
Hodně lidí se tu před startem rozběhává, někdo se na trávníku modlí, každý se potřebuje připravit jinak.
Čtěte také
Skauti a skautky bubnují na startu bojový rytmus. A jde se na věc!
Na trase je pak i další různá hudební produkce.
Dokud to jde, tak se běžci snaží držet se ve stále ubývajícím milosrdném stínu, který zatím ještě poskytují okolní domy. Policista tady seřvává popeláře, který chudák zametá zrovna ulici v trase maratonu, a vyhazuje ho do postranní ulice.
Tak a je to. Natáhnu se tady na chvíli do trávy.
Klepali si na čelo
Muhammad přijel do Káhiry na maraton až ze sto kilometrů vzdáleného Suezu: „Běhal jsem už dřív, než se běhání mezi Egypťany víc rozšířilo. To jsem byl v ulicích sám a lidi si klepali na čelo, proč to jako dělám.“
„Teď už běhá spousta lidí. Dal jsem si dneska půlmaraton. Uvidím, jaký budu mít čas. Běžel jsem dost rychle, takže toho mám dost. Ale snažím se být pokaždé o něco rychlejší.“
Rozpáleným městem
Zastavuju paní, která právě doběhla, a která má na sobě také červené číslo 21-kilometrového běhu: „Bylo teda pěkně horko. Ale běh byl moc pěkný, protože vedl ulicemi Heliopole a to je moc hezká část Káhiry.“
Núra běžela už jedenáct maratonů různě po světě. „Letos se tady běželo až v květnu, protože byl Ramadán a čekalo se, až skončí. Bylo to ale bezvadně zorganizované.“
Musím říct, že blízkovýchodní maratony mají určitě něco do sebe, ale pro chladnozemce je to trochu náročná disciplína.
Související
-
Z rozpálené Káhiry na větrné pobřeží. Egypťané si dovolenou u moře představují trochu jinak než Češi
Zatímco evropští turisté vyhledávají teplíčko a do Egypta míří k Rudému moři, místní se potřebují o dovolené naopak zchladit a míří do mnohem svěžejšího Středomoří.
-
Egypťanům v Káhiře šetří taxikářské motorky čas i peníze. S helmou ale nepočítejte
Taxík na dvou kolech není v Evropě zrovna běžný. V asijských či afrických městech ale tuhle možnost zavedl i kontroverzní systém sdílené přepravy Uber. Jako třeba v Káhiře.