Chudobou může být v příštím roce ohroženo až 17 % domácností, varuje sociolog Prokop

14. prosinec 2022

Od začátku příštího roku budou v Česku platit nově zastropované ceny energií. Podle průzkumu společnosti PAQ Research pro projekt Česko 2022: Život k nezaplacení tento krok nejvíce zasáhne chudší polovinu rodin s dětmi, u kterých bude nárůst výdajů největší. Zároveň se také zvýší počet domácností, kterým měsíčně nezbydou žádné úspory. Jak se zastropování cen v hospodaření domácností projeví celkově? A jaké dopady bude mít zvýšení životního minima, o kterém dnes jedná vláda?

„Pokud by narostly ceny na stropy a neměnily se ostatní výdaje a příjmy, tak počet domácností, které mají velmi nízké zbytkové příjmy, naroste ze 13 asi na 17 %. To už je typ chudoby,“ upozorňuje Daniel Prokop.

Čtěte také

U důchodců dopady zdražování do určité míry srazí valorizace, ale u chudší polovinu rodin s dětmi to zasáhne, dodává s tím, že rodiny s dětmi mají také mnohem komplikovanější podmínky při podání žádosti například o příspěvek na bydlení. „Nechci odrazovat, měl by to zkusit každý, kdo může, ale většinou úřad vyžaduje nějaká doplnění a proces se táhne.“

Stát by podle Prokopa mohl kromě zjednodušení administrativního procesu spojeného s podáváním žádostí o příspěvky přispěchat na pomoc například zvýšením minimální mzdy nebo valorizace některých slev na dani.

Pomohlo by i to, kdyby například pošty, banky a dodavatelé energií měli proškolený personál schopný při prvním kontaktu pomoci lidem se správným nastavením žádosti. Nápor na úřady práce by se tím snížil a vyřízení příspěvků by se urychlilo. navrhuje Daniel Prokop.

Projekt Česko 2022: Život k nezaplacení staví na sociologických datech, která exkluzivně pro Český rozhlas sebrala a ve spolupráci s datovými novináři serveru iROZHLAS.cz analyzovala společnost PAQ Research.

Výsledky průzkumu i závěry, které z nich vyplývají, najdete na webu iROZHLAS.cz/zivot.

Život k nezaplacení (logo)
autoři: Tomáš Pancíř , Daniel Prokop , ula
Spustit audio

Související