S inflací přibývá duševních problémů. Stát na léčbu přispívá málo, ekonomické dopady jsou přitom obrovské, varuje sociolog Prokop
Jak inflace a energetická krize dopadá na domácnosti? Za poslední rok výdaje za energie vzrostly v průměru o 2600 korun měsíčně, výdaje za jídlo o 600 korun měsíčně. „Pozitivní zprávou je, že u většiny seniorů pomohly valorizace důchodů zabránit nejhorším dopadům. Negativní, že opět sledujeme nárůst problémů v oblasti duševního zdraví,“ upozorňuje sociolog Daniel Prokop. Jak by s vyššími výdaji měl pomoci stát? A kdo má nárok na příspěvek na bydlení? Poslechněte si rozhovor.
Projekt Česko 2022: Život k nezaplacení staví na sociologických datech, která exkluzivně pro Český rozhlas sebrala a ve spolupráci s datovými novináři serveru iROZHLAS.cz analyzovala společnost PAQ Research.
Výsledky průzkumu i závěry, které z nich vyplývají, najdete na webu iROZHLAS.cz/zivot.
Související
-
Deprese a úzkosti v době pandemie. Na péči psychologa mohou pacienti čekat až několik měsíců
V Česku přibývá lidí, kteří mají kvůli koronaviru psychické problémy. Na odbornou pomoc ale čekají i několik měsíců.
-
Dlouhodobé deprese a problémy dokážou potlačit imunitní systém, říká psycholog Martin Pospíchal
Všeho moc škodí, tělo není stroj a často si jeho pomyslných kontrolek začneme všímat, až když je pozdě, říká host Lucie Výborné.
-
Nemáte na zaplacení záloh? Zažádejte o příspěvek, ERÚ s vysokými cenami nepomůže, říká expert
Dodavatelé energií rozesílají nové zálohy na energie. Bránit se musíme, když dodavatel zvyšuje cenu, ne až ve chvíli, kdy zvyšuje zálohu, vysvětluje Michal Kebort z ERÚ.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.