Česko je na prahu epidemie, varuje SZÚ. Za týden se nemocnost zvýšila o 20 %
Podle údajů Státního zdravotního ústavu se lékaři častěji setkávají s chřipkou, s viry i dalšími akutními infekcemi dýchacích cest. Nemocnost roste ve všech krajích a ve všech věkových skupinách. V jihomoravském, Pardubickém a Karlovarském kraji už počet nemocných překročil 2000 případů na 100 tisíc obyvatel. Skokový nárůst výskytu onemocnění hlásí pediatři. Někteří prý nával v ordinacích nezvládají a musí prodlužovat ordinační hodiny.
„Za poslední dva až tři týdny opravdu výrazně přibylo akutně nemocných dětí. Přicházejí hlavně a s vysokými teplotami a s příznaky respiračního onemocnění,“ potvrzuje předsedkyně Sdružení praktických lékařů pro děti a dorost Ilona Hülleová.
Čtěte také
Mezi ty patří kromě teploty zejména malátnost, únava, kašel a ucpaný nos. Malé děti bývají často plačtivé a mrzuté. Pokud příznaky neustupují nebo dojde k jejich zhoršení, měli byste vyhledat lékaře.
Chřipky až do Vánoc
Pediatrička ovšem zároveň uklidňuje, že v tomto období nejde o neobvyklý jev a s vyšším počtem nemocných dětí je potřeba počítat až do vánočních svátků.
Děti jsou teď hodně v kolektivech, což napomáhá šíření infekce, a to zejména u menších dětí, vysvětluje lékařka. S tím, jak v období svátků a prázdnin zůstávají doma, se podle ní počet nemocných opět sníží.
Jak se bránit?
Předcházet onemocnění by děti i dospělí měli především dodržováním zdravého životního rytmu, dostatkem spánku, vitamínů i tekutin. Pomáhá také efektivní větrání místností a procházky na čerstvém vzduchu.
Chybu neuděláte ani při dodržování protiepidemických opatření, na která jsme si zvykli během pandemie covidu-19. Chronicky nemocným nebo lidem s oslabenou imunitou doporučuje Ilona Hülleová nechat se očkovat, a to jak proti chřipce, tak proti covidu.
Související
-
Nemocnice požadují plnou náhradu za nevyužité protilátky proti covidu
Ministerstvo zdravotnictví začalo přijímat žádosti nemocnic o kompenzace za nevyužité monoklonální protilátky proti covidu 19. Žádat o ně můžou jen nestátní nemocnice.
-
V Česku hrozí epidemie srdečního selhání, varují kardiologové. Jaké jsou příznaky?
Počet lidí s nemocemi oběhové soustavy stoupá. V roce 2011 selháním srdce trpělo zhruba 97 tisíc pacientů, loni jich bylo už 122 tisíc.
-
Nachlazení, chřipka, nebo covid? Poradíme, jak je od sebe rozeznat
Mezi lidmi nekoluje na podzim jen koronavirus, ale také běžné viry, které způsobují nachlazení. Nejčastěji jde o rhinoviry.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka


3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka