Nachlazení, chřipka, nebo covid? Poradíme, jak je od sebe rozeznat
Mezi lidmi nekoluje na podzim jen koronavirus, ale také běžné viry, které způsobují nachlazení. Nejčastěji jde o rhinoviry. Epidemiologové ale nevědí, jak moc a které přesně, chybí jim totiž data od praktických lékařů, protože se v současnosti všechna pozornost soustředí právě na covid. Zatímco loni od září do listopadu Státní zdravotní ústav evidoval 194 hlášení infekcí způsobených rhinovirem, letos ve stejném období zaznamenal pouze 76 případů.
Čtěte také
„Měli jsme zvýšenou teplotu, nejhorším příznakem byla bolest kloubů a v kříži. Byli jsme ve spojení s doktorkou, která nám řekla, že se jedná pravděpodobně o chřipku,“ popisuje paní Zuzana, která s manželem onemocněla zhruba před měsícem.
Jenže podle epidemiologa Jana Kynčla ze Státního zdravotního ústavu to není pravděpodobné. Chřipka se totiž začíná objevovat nejdřív začátkem prosince. Na podzim jsou běžnější takzvané rhinoviry.
Nesledujme jen covid
„Rhinoviry obvykle způsobují jen velmi lehké onemocnění s projevy nachlazení, na druhou stranu malé množství z nich vyvolává i zánět průdušek a z toho plynoucí dušnost. To je problém u těch nejmenších, kojenců a předškoláků,“ vysvětluje Kynčl.
Příznaky covid 19
- teplota 37,3°C a více
- kašel
- obtíže s dýcháním
- bolesti v krku, hlavy, zad, svalů nebo kloubů
- ztráta čichu / chuti
- únava
- průjem
- nevolnost
- rýma
- u dětí se mohou vyskytnout tzv. covidové prsty
Zdroj: Covid portál
I proto je potřeba situaci sledovat. „Je to důležitá informace pro dětská oddělení a dětské praktiky, aby se věnovala pozornost i těmto onemocněním, které mohou v řádu dnů vést k těžšímu průběhu,“ varuje lékař.
Bez testu k nerozeznání
Běžně ale rhinoviry vyvolávají u lidí nachlazení s příznaky podobnými nákaze koronavirem. Bez testu je prakticky není možné rozpoznat. Jediným rozdílem je ztráta čichu a chuti, která provází jen covid-19 a projevuje se u zhruba 60 procent pacientů. Odezní obvykle za měsíc.
Související
-
Meningokoková infekce se projevuje jako chřipka, ale může být smrtelná. Prevencí je očkování
Hana Roháčová je primářka Kliniky infekčních, parazitárních a tropických nemocí v Nemocnici Na Bulovce. S Vladimírem Krocem si povídala o meningokokové infekci.
-
Virus jako podnět k imunitní reakci. Podle výzkumu Yaleovy univerzity může nachlazení porazit chřipku
I méně agresívní viry, které nezpůsobují vážnou chorobu, dokážou nastartovat účinnou imunitní odpověď. Dokládá to studie vědců z nemocnice New Haven Yale Hospital.
-
Pětina lidí by nachlazení léčila antibiotiky. Kvůli jejich nadměrné spotřebě jsou bakterie stále odolnější
Bakterií odolných vůči antibiotikům přibývá - může za to hlavně nadměrná spotřeba takových léků. Lidé je často užívají i při nachlazení, proti kterému jim ale antibiotika vůbec nepomůžou.