Češi a Slováci zasadili v Bristolu památnou lípu a oslavili tak 100 let vzniku republiky

Sto let vzniku Československé republiky si připomínají lidé na řadě míst doma i v zahraničí. Češi a Slováci žijící v anglickém Bristolu výročí oslavili před týdnem, a to více než stylově – v místním parku sv. Jiří zasadili českou lípu.

Kolem čerstvě zasazeného stromku stojí kruh lidí a zpívá českou, slovenskou a britskou hymnu. Přesně v tomto pořadí. Jsou to totiž Češi a Slováci, kteří našli nový trvalý či dočasný domov ve Spojeném království, konkrétně v Bristolu a jeho okolí.

Památný strom

Proč je lípa českým národním symbolem? Porazila totiž dub!

02959154.jpeg

Napadlo vás někdy, proč je lípa český národní strom? Lípa se stala pro svou vůni, půvabnou korunu i vlídný stín symbolem ochrany, pomoci a lásky. Lidé věřili, že dokáže odehnat zlé duchy a svou energií zbaví člověka chmurných myšlenek.

Když před třemi lety zdejší krajané přemýšleli, jak oslavit výročí vzniku republiky, vznikl nápad přivézt sem z Česka lípu coby národní strom. Lípa, která poroste v bristolském parku sv. Jiří, je potomkem Lukasovy zpívající lípy z Telecího na Vysočině, druhého nejstaršího stromu v České republice.

Pro českou a slovenskou komunitu je připomínka výročí státnosti především příležitostí k setkání. Jako třeba pro Slováka Mária, který žije ve Spojeném království deset let, ale takovéto akce se účastní poprvé. Dozvěděl se o ní přes Facebook.

Oslava republiky má podobu odpoledního pikniku v parku – s nafukovacími balonky, pivem, a dokonce i cukrovou vatou.

Zcela konkrétní důvod naopak přivedl na setkání Jaroslavu a Viktorii, které přijely do Bristolu z waleského městečka Cwnbram. „Milujeme klobásu a pivo,“ smějí se.

Kulturní chameleoni

Oslava republiky má podobu odpoledního pikniku v parku – s nafukovacími balonky, pivem, a dokonce i cukrovou vatou. To vše přilákalo na dvě stovky lidí. Kolik Čechů a Slováků v této části Anglie žije, to lze jen odhadovat.

V anglickém Bristolu platí vlastní měnou. Chtějí podpořit lokální ekonomiku

V Bristolu mají vlastní měnu

Možná jste si taky jako děti vyráběli vlastní měnu – nastříhali si papírky a pak je opatřili číslicemi a pestrobarevnými vzory. V anglickém Bristolu na to šli mnohem profesionálněji a jakékoli zlehčování bristolské libry berou dost nelibě. Jejich nový projekt totiž není žádná hra, ale propracovaný systém, jak pomoci místním podnikatelům.

„Skupina, která funguje na Facebooku, má asi pět tisíc členů, ale ne všichni teď ve městě žijí,“ říká Jana Chmelková, která vede spolek Stonožka. „Odhaduju, že v Bristolu bydlí tak dva tisíce Čechů a Slováků. A v okolí ještě víc, i já třeba teď bydlím ve Walesu.“

„Češi jsou takoví chameleoni, mají talent splynout s britskou kulturou. Ale jsme tu kamarádi všichni,“ vysvětluje Petr, proč není v případě velikosti české komunity jednoduché dopočítat se konkrétních čísel.

Chodící české vlajky

Kdyby se vyhlašovala soutěž o nejvlastenečtější oblečení, určitě by zvítězili malý Tomáš s Markem.

Kdyby se vyhlašovala soutěž o nejvlastenečtější oblečení, určitě by zvítězili malý Tomáš s Markem. Jsou totiž oblečeni do trička, které vypadá jako velká česká vlajka. Maminky Iva a Pavlína jim je nechaly ušít u kamarádky, která je švadlena, a kluky do nich obléknou pokaždé, když míří na některou z českých akcí.

A protože obě tlačí kočárek, vypadá to, že brzy bude mít kamarádka švadlena další zakázku a po ulicích Bristolu budou pobíhat další dvě české vlajky.

autoři: Jaromír Marek , and
Spustit audio