Bydliště, zahrádka a obchod v jednom, co víc si přát? Někteří lidé ve Velké Británii by už život na lodi na říčním kanále neměnili

Životní náklady stále rostou a mnozí lidé tak hledají různé náhradní způsoby bydlení. Třeba v zahrádkářské kolonii. To platí nejen u nás, ale například i ve Velké Británii. Tam mají navíc i jednu zajímavou alternativu: loď na říčním kanále. Podle odhadů by lidé žijící na vodě dali dohromady jedno slušné městečko. Je jich asi 15 tisíc a jejich počet stále roste. Pro mnohé se stala loď způsobem života.

Čtyřicátník Steward žije na lodi se svojí partnerkou a dvěma psy. Jeho plavidlo kotví na kanále přímo v centru Birminghamu.

„Na lodi žijeme už šest roků. Na začátku byla ekonomická rozvaha. Hledali jsme způsob, jak snížit své životní náklady. Jednou z možností bylo koupit si někde na venkově malý pozemek a něco si tam postavit. Loď se ale ukázala jako nejlepší řešení,“ prozrazuje důvody svého rozhodnutí Steward.

Teď když žijeme na kanále a poznali jsme další podobné lidi, neměnili bychom. Je to způsob života. Když se dívám z lodi, jak zapadá slunce, jsem šťastný. Nejšťastnější jsem ale v okamžiku, když nahodím motor a plujeme. To se ti s domem nikdy nemůže stát. Nechtěl bych už žít jinak. Rozhodně ne,“ kategoricky odmítá. 

Čtěte také

Domov i živobytí

Před lodí jsou vystaveny květináče s rostlinami, další jsou naskládané nejen na palubě, ale i na střeše. Není to jen plovoucí domov, ale i zahradnictví a obchod v jednom.

„Všechno, co tu vidíš, jsme vypěstovali přímo na lodi. A z lodi to také prodáváme. Máme stálé zákazníky i lidi, co jdou náhodou kolem. Na jednom místě můžeme kotvit čtrnáct dní, každé dva týdny tedy zvedneme kotvy a plujeme dál.“

A že je kam. Síť kanálů, která protíná Anglii a Wales je dlouhá přes 3000 kilometrů. Jako důležitá dopravní tepna vznikla během průmyslové revoluce. Jako technická památka dnes slouží především k rekreaci.

To se neomrzí

Protože vodní kanály a především zdymadla byly úzké, odpovídají tomu i tvary lodí. Oč jsou užší, o to jsou delší. Ne nadarmo se jim říká longboat, tedy dlouhá loď.

„Naše loď je stará 130 let. Je to vlastně kus britské historie. Postavil ji v roce 1886 Thomas Bantock, tehdy měla jméno Drednow. Podobných lodí nechal sestrojit 150, aby dopravovaly zboží po kanále. Do dnešních dob zůstalo tak patnáct dvacet exemplářů v různém stádiu rozkladu,“ vypráví Steward o svém domově. 

Čtěte také

Jeho loď je nejdelší, jaká se vyráběla: Má přes 21 metrů, široká je ale jen něco přes dva metry. Dlouho jsme nemohli najít tu pravou loď a našli jsme ji na eBay. V pátek se tam objevila, v sobotu jsme ji koupili a v neděli už jsme na ní bydleli,“ popisuje.

Jak říká Steward, na lodi se nikam nespěchá. Když jeho plovoucímu zahradnictví dojdou zákazníci, zvedne kotvy a pluje za novými. Protože nemá trvalé bydliště, od doby, co žije na lodi, nechodí ani k volbám. Jak ale říká, života na vodě se politika stejně netýká.

autoři: Jaromír Marek , aka
Spustit audio

Související