Biatlonisty v Novém Městě na Moravě trápí kromě absence diváků i vysoké teploty a kvalita sněhu

Štafetami žen začal ve čtvrtek odpoledne v Novém Městě na Moravě Světový pohár v biatlonu. Bez účasti diváků se konal už loni a letos tomu není jinak. Nejenže opět bude chybět atmosféra s chorály a popěvky v cizích jazycích, ale smutní jsou také hoteliéři, majitelé penzionů a obchodníci.

„Když přijedou fanoušci z Ruska, tak chtějí krtečka na lyžích. Nejvíc se ale těšíme na fanoušky z Norska, protože ti, když vešli do obchodu, tak měli vikinské rohy a byl to hukot, že jsme neslyšeli vlastního slova,” říká Petr Dostál ve svém uzavřeném biatlonovém fanshopu.

Nostalgicky vzpomíná na minulé ročníky světového poháru, kdy se do Nového Města na Moravě sjížděli fanoušci z celého světa. Letošní ročník ale bude stejně jako ten minulý bez jejich přítomnosti. Už jsme se s tím trošku vyrovnali. Letos jsme doufali, že to bude a udáme to zboží, co jsme měli připravené už na minulý rok.“

Prázdné ulice i náměstí

Zahraniční turisté, kteří nám pomáhali procvičit angličtinu, tak ti nám trochu chybí, stýská si pracovník informačního centra Matěj Petr. Město podle něj fanoušky dříve doslova překypovalo a sehnat volné místo v pensionu či hotelu bylo prakticky nemožné. Opravdu to Nové Město i samotné okolí bývá obsazeno několik měsíců před biatlonem.

Program Světového poháru v biatlonu:

  • 4. 3. 16:05 – štafeta žen
  • 5. 3. 15:20 – štafeta mužů
  • 6. 3. 11:00 a 15:40 – strint žen a mužů
  • 7. 3. 12:00 a 16:00 – stíhací závod žen a mužů
  • 11. 3. 17:30 – sprint muži 
  • 12. 3. 17:30 – sprint ženy
  • 13. 3. 14:45 a 17:30 – stíhací závod muži a žena
  • 14. 3. 10:25 a 13:45 – smíšené štafety a stafety dvojic

Na to, aby byl letošní ročník opravdu bez diváků a byla tak dodržena všechna nutná bezpečnostní opatření bude dohlížet také policie. Ta už uzavřela příjezdovou cestu k Vysočina aréně od Nového Města. Na místě prý plánuje nasadit také kynology se psy.

Světový pohár trápí teploty i sníh

Letošní ročník Světového poháru v biatlonu ale nertápí jen absence diváků. Rozbředlý sníh a vysoké teploty jsou možná ještě větším problémem. „Tyhle teploty jsou abnormálně vysoké na to, že děláme zimní sport. Trať je rozšlapaná, rozbředlá, v botách mám kaluže,“ komentovala podmínky česká reprezentantka Lucie Charvátová.

„Mám v botách akvárko po deseti minutách jízdy. A ani lehání na mokrou podložku není úplně ideální, takže mám vlastně akvárko úplně všude,“ podotkla druhá naše reprezentantka Eva Puskarčíková.

S podložkami sice organizátoři nic nesvedou, ale se sněhem na trati to ještě zkouší. „Klasicky se večer rolbuje a potom se na tom dělá zase od rána, takže vlastně celý den. Trať připravíme, aby byla kvalitní, jak to jen půjde,“ řekl šéf tratí Martin Holec.

České biatlonistky propadly

Hned v prvním závodě české biatlonistky Jessica Jislová, Eva Puskarčíková, Markéta Davidová a Lucie Charvátová propadly. Ve štafetě, která zahájila Světový pohár v Novém Městě na Moravě, po pěti trestných kolech a šestnácti dobíjeních skončily osmnácté.

Čtěte také

„Celý to bylo prostě špatně. Nejradši bych si stoupla na start a jela to celý znovu, protože tohle bylo fakt ostudný,“ řekla k nevydařenému závodu Jislová. První skončily Švédky s časem 1:03:26,6 hod. Na druhé pozici se umístily Bělorusky a Francouzsky se ztrátou skoro půlminuty skončily třetí.

Program Světového poháru bude pokračovat v pátek štafetou mužů. Ta česká nastoupí ve složení Michal Krčmář, Ondřej Moravec, Milan Žemlička a Adam Václavík. V sobotu a v neděli budou následovat sprinty a stíhací závody mužů a žen.

Český rozhlas pro fanoušky sportu letos připravuje spuštění nové digitální stanice Radiožurnál Sport. Těšit se můžete na živé vstupy, přímé přenosy, zajímavé rozhovory nebo magazíny o profesionálním i amatérském sportu. Sledujte nás a poslouchejte sport na Radiožurnálu!

autoři: Patrik Salát , vla
Spustit audio