50 let od smrti Jana Palacha

20. leden 2019

16. ledna 1969  se v horní části Václavského náměstí polil benzínem a zapálil student historie Jan Palach. Jeho snahou bylo vyburcovat společnost z její pasivity. Co se skutečně odehrávalo v tehdejší době? Jak na jeho čin reagovali běžní občané a politici? A ovlivnil naše dějiny? Právě tomu se věnují reportáže Jaroslava Skalického. Archivní zvuky, rozhovory s odborníky a dobový kontext.

Všechny epizody

Náš reportér Jaroslav Skalický zemřel v červenci roku 2019. V rozhlase pracoval 38 let. Poslechněte si jeho další výborné reportáže.

„Bezprostředně po srpnu převládal pocit, že alespoň něco ze změn pražského jara přetrvá,“ připomíná historik Oldřich Tůma z Ústavu pro soudobé dějiny. „Čím dál víc se ale ukazovalo, že představitelé státu provádějí politiku kompromisů.“

Čtěte takéDalší články a rozhovory o Janu Palachovi

Dokazoval to už novoroční projev prezidenta Ludvíka Svobody. Slovům „vpád vojsk“, „invaze“ nebo „okupace“ se v něm pochopitelně vyhnul. „Málo jsme přihlíželi k světovému vývoji a mezinárodním souvislostem našeho vnitřního dění. Prožili jsme přetěžké zkoušky, prošli jsme však jimi statečně,“ prohlásil například. Pražské jaro bylo plné nadějí, ty se najednou vyčerpaly. Možná proto se Janu Palachovi zdálo, že je potřeba něco udělat. Nějaký velký a viditelný čin…

Byl to na místě? A pomohl jeho čin společnosti? Poslouchejte pokračování seriálu v dalších dnech.

autor: Jaroslav Skalický
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.