50 let od smrti Jana Palacha
20 let po Palachově smrti: „Kdo upadl na zem, toho zmlátili. Nasadili pouta a odvlekli,“ popisuje svědek Palachova týdne
Student Jan Palach se před padesáti lety pokusil vyburcovat československou společnost k odporu proti nastupující normalizaci. Teprve dvacet let po jeho smrti lidé Palachův odkaz naplnili. Sérií demonstrací v lednu 1989 odstartovali pád komunistického režimu v Československu.
V předvečer dvacátého výročí upálení Jana Palacha, 15. ledna 1989, přišla na Václavské náměstí uctít jeho památku asi tisícovka lidí. Položit květiny k soše svatého Václava už bezpečnostní síly nedovolily. Proti demonstrantům zasáhli a zatkli čtrnáct disidentů, mezi nimi i Václava Havla. Manifestaci, která se mezitím rozrostla na několik tisíc lidí, rozehnali.
Tvrdý zákrok spustil nečekanou protestní lavinu, která vešla do historie jako Palachův týden.
Jan Palach byl jako bratři Mašínové. Poslechněte si, jak na Palacha vzpomíná jeho kamarád z dětství
16. ledna 1969, tedy přesně před 50 lety, se na Václavském náměstí v Praze zapálil Jan Palach. Jeho kamarád z dětství Stanislav Hamr se po 50 letech rozhodl promluvit. Jan podle něho nebyl žádný uzavřený filozof. „Byl to normální kluk,“ shrnuje v rozhovoru s Lucií Výbornou.
Lidé přišli na Václavské náměstí protestovat proti surovému zásahu a zatýkání. „Byl to skutečně drastický až sadistický týden, kdy represivní složky fyzicky devastovaly společnost. Byl jsem zadržen hned 15. ledna, což pro mě znamenalo ztrátu zaměstnání,“ říká jeden ze svědků událostí.
Během Palachova týdne zadržela státní bezpečnost přes 1400 lidí. Řada osob byla zraněna. „Československý režim opět prokázal, že navzdory prohlášením o perestrojce nestojí o větší demokratizaci. Jakýkoli pokus připomenout si památku Jana Palacha byl posuzován jako protizákonný,“ vysílalo rádio Svobodná Evropa.
Podle disidentky Petrušky Šustrové nebylo vystoupení proti režimu až tak překvapivé: „Už v letech 87 a 88 docházelo k menším demonstracím, které postupně sílily. Palachův týden byl vyvrcholením této vlny.“ A byl to nejsilnější projev odporu proti komunistické moci od konce šedesátých let. Předznamenal pád režimu, který smetla listopadová revoluce.
V dalším díle seriálu si přesně po padesáti letech připomeneme pohřeb Jana Palacha.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.