Jan Palach byl jako bratři Mašínové. Poslechněte si, jak na Palacha vzpomíná jeho kamarád z dětství
16. ledna 1969, tedy přesně před 50 lety, se na Václavském náměstí v Praze zapálil Jan Palach. Jeho kamarád z dětství Stanislav Hamr se po 50 letech rozhodl promluvit. Jan podle něho nebyl žádný uzavřený filozof. „Byl to normální kluk,“ shrnuje v rozhovoru s Lucií Výbornou.
Nesmírně inteligentní a také myšlenkově vyspělý mladý muž. Takový prý byl Jan Palach. Alespoň soudě podle vzpomínek Palachových současníků.
Stanislav Hamr, který s ním ve Všetatech vyrůstal na jedné ulici, ho navíc označuje za bojovníka, ne nepodobného bratřím Mašínům.
„Palacha inspirovalo husitství, nasál to do sebe s Jiráskem,“ připomíná. „Vývoj po válce navíc ukazoval, že něco přijde. Palach se připravoval na to, že zaujme nějakou pozici. Oheň byl jeho zbraň. Nedokázal by ale nikoho zabít.“
Palach byl velmi výbušný a rváč. Byl rovný, přímý a zásadový.
Stanislav Hamr, Palachův kamarád z dětství
Palachovi se zhroutil slovanský svět
Na 16. leden 1969, kdy se Palach v horní části Václavského náměstí zapálil, si dnes Stanislav Hamr vzpomíná velmi přesně. „Na Hlávkově koleji tehdy bylo mimořádné ticho. V rozhlase po drátě se najednou ozvalo, že se upálil mladý student. A mně okamžitě blesklo hlavou: ‚To je Honza Palach!‘“
Čtěte takéPoslechněte si očité svědky činu a archivní záznam části Palachova pohřbu z 25. 1. 1969
Z dnešního pohledu mohou jeho další slova působit paradoxně. Jak totiž Stanislav Hamr dodává, Jan Palach rozhodně nebyl negativně zaměřený proti Rusům. „Byl to velký Slovan. V srpnu 1968 se mu proto zhroutil slovanský svět, hodně ho to vzalo,“ připomíná málo známou skutečnost.
Komunista ale podle něj Jan Palach rozhodně nebyl. „Byl demokrat, od Masaryka doprava. Z dnešního pohledu bych ho označil za skutečně demokratického sociálního demokrata.“
Poslechněte si záznam části pohřbu Jana Palacha, který proběhl 25. 1. 1969 v Karolinu:
Mohlo by vás zajímat
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
ONLINE: Rusko navrhlo Ukrajině další kolo přímých jednání o míru v Istanbulu, řekl Lavrov
-
Izrael si blokádou poškodil pověst. Hladovějící Gazané Hamás neobměkčí, míní Kalhousová
-
‚Šťastný nejsem.‘ Pelta půjde na 5,5 roku do vězení, Kratochvílová na šest let, rozhodl soud
-
ŽIVĚ: Dukla bojuje v baráži s Vyškovem, Pardubice s Chrudimí. Radiožurnál Sport vysílá přímý přenos