Jan Palach byl jako bratři Mašínové. Poslechněte si, jak na Palacha vzpomíná jeho kamarád z dětství

16. leden 2019

16. ledna 1969, tedy přesně před 50 lety, se na Václavském náměstí v Praze zapálil Jan Palach. Jeho kamarád z dětství Stanislav Hamr se po 50 letech rozhodl promluvit. Jan podle něho nebyl žádný uzavřený filozof. „Byl to normální kluk,“ shrnuje v rozhovoru s Lucií Výbornou.

Nesmírně inteligentní a také myšlenkově vyspělý mladý muž. Takový prý byl Jan Palach. Alespoň soudě podle vzpomínek Palachových současníků.

Stanislav Hamr, který s ním ve Všetatech vyrůstal na jedné ulici, ho navíc označuje za bojovníka, ne nepodobného bratřím Mašínům. 

„Palacha inspirovalo husitství, nasál to do sebe s Jiráskem,“ připomíná. „Vývoj po válce navíc ukazoval, že něco přijde. Palach se připravoval na to, že zaujme nějakou pozici. Oheň byl jeho zbraň. Nedokázal by ale nikoho zabít.“

Palach byl velmi výbušný a rváč. Byl rovný, přímý a zásadový.
Stanislav Hamr, Palachův kamarád z dětství

Palachovi se zhroutil slovanský svět

Na 16. leden 1969, kdy se Palach v horní části Václavského náměstí zapálil, si dnes Stanislav Hamr vzpomíná velmi přesně. „Na Hlávkově koleji tehdy bylo mimořádné ticho. V rozhlase po drátě se najednou ozvalo, že se upálil mladý student. A mně okamžitě blesklo hlavou: ‚To je Honza Palach!‘“ 

Čtěte takéPoslechněte si očité svědky činu a archivní záznam části Palachova pohřbu z 25. 1. 1969

Z dnešního pohledu mohou jeho další slova působit paradoxně. Jak totiž Stanislav Hamr dodává, Jan Palach rozhodně nebyl negativně zaměřený proti Rusům. „Byl to velký Slovan. V srpnu 1968 se mu proto zhroutil slovanský svět, hodně ho to vzalo,“ připomíná málo známou skutečnost.

Komunista ale podle něj Jan Palach rozhodně nebyl. „Byl demokrat, od Masaryka doprava. Z dnešního pohledu bych ho označil za skutečně demokratického sociálního demokrata.“

Poslechněte si záznam části pohřbu Jana Palacha, který proběhl 25. 1. 1969 v Karolinu:

autoři: Lucie Výborná , als

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.