50 let od smrti Jana Palacha
Památník Jana Palacha podle MCA ateliér: hranol zla jako symbol totalitního marasmu
Ve Všetatech vznikne po sedmi letech příprav neobvykle řešený památník Jana Palacha. Památník bude tvořit jeho rodný dům symbolicky protnutý zužujícím se hranolem. Druhou částí je nový pavilon s galerií a vzdělávacím prostorem. Závěrečný díl seriálu o Janu Palachovi připravil Ľubomír Smatana.
Historik Petr Blažek považuje vítězný návrh za naprosto vynikající. „Znázorňuje hranu zla, která se zakousla do domu. Bude zároveň sloužit jako vchod do památníku. Uvnitř prázdný prostor, uprostřed stůl jako motiv rodiny a oběti.“
Palachovy Všetaty: ‚Zde žil a odtud za svobodu českého národa na smrt odešel‘
Připomínáme si 50. let ode dne, kdy se student Jan Palach upálil na pražském Václavském náměstí na protest proti okupaci Československavojsky Varšavské smlouvy. Server iROZHLAS.cz se zajel podívat do jeho rodných Všetat.
Vítězný návrh vytvořili architekti Miroslav Cikán a Pavla Melková z ateliéru MCA. „Záměrně jsme nechtěli interpretovat nebo zobrazit samotný akt upálení, k čemuž většina památníků po světě směřuje,“ říká architektka. „Palachův čin nedeklaruje jen reakci na příchod vojsk. Je to deprese z toho, že marasmus padesátých let bude pokračovat,“ doplňuje ji kolega Cikán.
Změna oproti původní podobě domu je výrazná. Ovšem kontroverzní bude už kvůli samotné osobě Jana Palacha. Památník bude mít vlastního kurátora a průvodce. Na slavnostní otevření si Národní muzeum plánuje zapůjčit i zlatou sochu Jan od Olbrama Zoubka. Vytvořil ji v roce 1969, ale vystavil ji pouze jednou.
„Ta socha tehdy úplně svítila, protože zlato bylo čerstvé. Otec ji vystavil na čtyři dny a nastal poprask. Z Ústředního výboru rozhodli, že socha musí zmizet, takže se vrátila k otci do ateliéru a zůstala s ním až do jeho smrti,“ vypráví sochařova dcera Polana Bregantová. Slavnostní otevření památníku Jana Palacha ve Všetatech plánuje Národní muzeum na výročí invaze, 21. srpna 2019.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
3x Karel Klostermann
Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.