Zoo, kde se rozhodně nedoporučuje vylézat z auta

Podíváme se do jedné z nejkrásnějších evropských zoologických zahrad, za takovou ji alespoň považují její návštěvníci. Ale i zvířata se tu nepochybně cítí dobře. Musejí mít pocit, že jsou skoro na svobodě, protože bariér je tu opravdu málo. Zahradu najdete v parku Thoiry na západ od Paříže. Častokrát se tady můžete ocitnout tváří v tvář i šelmám.

Možná, že mám až příliš velkou představivost, ale celkem rád jsem zavřel všechna okna a dokonce i zaklapl zámek u dveří. Lvi totiž polehávají tak maximálně třicet metrů od mého auta. Kdyby je napadlo se ke mně rozběhnout, v cestě by jim nebránila žádná překážka.

V uších mi stále zní varování od Tiffany, zaměstnankyně parku. "Je absolutně zakázáno vystupovat z vozu. Všechna okna musí být zavřená a dveře zamčeny. Tyto šelmy by se možná dokázaly dostat i dovnitř," zdůrazňuje. Možná trochu zbytečně, protože jsem zamknul rád a dobrovolně. Navíc jsem si nebyl vůbec jistý, jestli by se lev nedostal dovnitř i tak.

V každém případě je to zážitek. Se svým vozem vjedete do zóny zvané africká a pozorujete lvy, jak pozorují vás. Nedaleko hlídá strážce v džípu a navíc lze celou oblast velkými drátěnými sítěmi uzavřít, kdyby se šelmy náhle splašily. Pak by záleželo na tom, za jak dlouho byste to stihli ven. Ale k žádnému podobnému scénáři tady ještě nedošlo.

Po tomto mírně adrenalinovém setkání můžete o chvíli později obdivovat z auta zebry, které vám strkají hlavu dovnitř, když zastavíte. Můžete se bavit tím, jak se baví sloni. Pozorovat nebezpečného hrocha a také vystoupit a jít se seznámit s medvědy. Prý jsou tak plaší, že se k vám nepřiblíží. Není to však nic proti tomu, co ještě přijde.

"Co se mi tady nejvíce líbí? Krmení lvů a tygrů, těch především. Myslím, že neexistuje mnoho míst, kde to můžete vidět takto zblízka," říká mi jeden z návštěvníků. Probíhá to tak, že si vlezete do průhledného tunelu a zaměstnanec, který si s sebou na vysoký posez vzal kyblík plný masa, začíná jeho kusy házet pod sebe, často přímo na tunel. Takže nad vámi přistane flákota a za malou chvíli ji smete obrovská tlapa. Máte ji tak deset centimetrů od očí a v duchu si říkáte, co by se asi stalo, kdyby to průhledné plexisklo prasklo. Nejspíše byste šelmám zajistili oběd osobně.

Thoiry je pozoruhodná zoologická zahrada na západ od Paříže. Na 150 hektarech najdete 140 druhů zvířat, kterých je dohromady kolem tisíce. A kolik sem zavítá návštěvníků? "To závisí na různých okolnostech. Zda-li prší nebo je hezky, zda-li je období školních prázdnin, více jich tu bývá v létě. Ve všední den mohou přijít na čtyři stovky lidí, ale za víkend třeba pět tisíc a více," vysvětluje Caroline.

Zahrada má několik částí, ale pozoruhodný je i esoterický zámek, kde sídlí zakladatel zahrady vikomt Paul de la Panouse. V době slunovratu vychází slunce přímo v jeho útrobách. Thoiry má úzké kontakty se zoologickou zahradou ve Dvoře Králové. Spolupráce se často týká zejména výměny zvířat.

Ale to není jediná spojitost s námi. Pravou rukou vikomta je totiž Jirka. Ano, už dlouhou řadu let pracuje v zahradě Čech. "Dostal jsem se sem, protože jsem studoval ve Francii. Pak jsem studoval informatiku a biologii. A abych to nějak zkombinoval, tak jsem nakonec přistál tady. Starám se tu o webové stránky a vlastně o všechno, co má nějaké drátky," vysvětluje Jirka.

Do Thoiry můžete jezdit po celý rok, zahrada je totiž otevřená i v zimě. Zvířata potřebují jíst pořád, a když už je zaměstnanci krmí a všechno zůstává tak jako tak v chodu, není vlastně nutné zahradu zavírat. A možná by bylo zvířatům bez návštěvníků smutno - zvědavým zebrám nebo předvádějícím se slonům určitě.

"Začíná to africkou rezervou, pak můžete jít část pěšky, kde je klasická zoologická zahrada, kde je méně ohrad. Pak můžete navštívit i zámek," dodává Jirka, který zanechává v Thoiry českou stopu, a to nejen v oblasti informační technologie. I Caroline se od něj ledacos naučila. "Šumafuk, jak se máš, beruška, pupík..." pochlubila se českou slovní zásobou.

mapa
Zvětšit mapu zoo Thoiry u Paříže >>>
autor: jšm
Spustit audio