Znalosti ze ZŠ na přijímačky stačí, problém je v rozdílném přístupu. Některé školy šlapou na plyn, říká analytik
Příští týden čekají žáky devátých tříd přijímací zkoušky na střední školy. Letošní ročník je silný, na čtyřleté obory se hlásí 114 tisíc žáků. Vyšší konkurence si žádá lepší přípravu, tu si ale sociálně slabé rodiny často nemohou dovolit, na kurzy by potřebovaly 7 až 9 tisíc korun. „Testy by šly upravit tak, aby byly vhodnější pro socioekonomicky znevýhodněné,“ říká analytik Jan Zeman.
Související
-
„Učitel má být režisér, žáci mají rozhodovat.“ Autoři projektu Mapa otevírají nové možnosti výuky
Co kdybychom se o historii neučili skrze letopočty? Zakladatel Didaktické dílny Miroslav Slowik a učitel dějepisu Martin Brzóska vymysleli projekt Mapa.
-
Největší odměnou jsou spokojení žáci, říká vítězka Global Teacher Prize
Do svých 40 let pracovala Magdalena Málková v mezinárodní firmě, pak zatoužila dělat něco smysluplného. Dnes už učí 10 let a letos získala cenu Global Teacher Prize.
-
Problémoví žáci posouvají člověka dál a vedou k reflexi vlastní práce, říká učitel z hnutí Otevřeno
Daniel Pražák učí na základní škole v Praze, prošel si ale i školami v odlehlých částech republiky. Věnoval se dětem v dětských domovech a učil i děti ulice v Kongu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Nenechte si ujít kouzlo staré Číny s Hankou Maciuchovou
Ondřej Kepka, režisér a moderátor


Tajný deník čínské císařovny
Románové zpracování životního příběh císařovny vdovy Cch'-si, která se jako mladá dívka Jehonala stala konkubínou císaře a díky mimořádné inteligenci, intrikám i krutosti dokázala postupně vystoupat na vrchol a na půlstoletí se stát faktickou vládkyní Číny.