Změna zdravotní pojišťovny kvůli dluhu na pojistném se nevyplácí, upozorňuje šéf svazu pojišťoven
Nejste spokojení se službami své zdravotní pojišťovny? Jednou za rok ji máte právo změnit. A letošní termín pro podání nové přihlášky skončí už za dva týdny, pak bude možné pojišťovnu změnit zase až po Novém roce. Pokud přihlášku do konce září stihnete podat, nový průkaz pojištěnce začne platit od příštího roku. Jak na změnu zdravotní pojišťovny? To probíráme s výkonným ředitelem Svazu zdravotních pojišťoven Martinem Baladou.
Výše pojistného je u všech zdravotních pojišťoven stejná, tak v čem se zdravotní pojišťovny liší? Proč vůbec přemýšlet o změně?
Čtěte také
Máte pravdu, že z pohledu výběru pojistného je to u všech pojišťoven stejné, dokonce i při nákladné péči, kterou všechny pojišťovny zajišťují pro své klienty, tam je to také stejné. Ve většině případech, kde se liší, tak to jsou různé preventivní programy, které pojišťovny pro své klienty nabízí.
Co v případě, kdy má někdo na pojistném dluhy? Může pojišťovnu také změnit?
Ano, tato okolnost změnu pojišťovny nevylučuje, nicméně dluh za původní pojišťovnou zůstává pořád v platnosti, a původní pojišťovna, neplní-li klient svůj dluh dobrovolně, ho bude vymáhat bez ohledu na to, že už není jejím klientem. To je standardní pro všechny pojišťovny. Takže tento únik se nevyplácí.
Liší se v něčem postup, pokud chtějí rodiče změnit zdravotní pojišťovnu dítěti? Poslechněte si celý rozhovor.
Související
-
Z exekutorů neděláme arciďábly, poukazujeme na špatný systém, říká poradce seriálu V exekuci
„Když se podíváme 15 let zpátky, předmětem vymáhání pohledávek nebylo vymoci dlužnou částku, ale vydělat na celém procesu vymáhání,“ říká Radek Hábl.
-
Ekonom: Vláda měla sama pozdržet platnost důchodové novely. Nahrává opozici na ústavní žalobu
„U podobných operací, které se děly v minulosti, se většinou dávalo přechodné období pro několik ročníků narozeních kolem ostré hranice,“ vysvětluje ekonom Vladimír Bezděk.
-
Předseda Mladých lékařů: Práce 26 hodin v kuse se nedá vydržet. Lékaři jsou vyčerpaní a vyhořelí
Čeští lékaři protestují proti vládnímu záměru legalizovat jejich směny nad rámec běžné pracovní doby. Jak vypadají běžné směny v tuzemských nemocnicích?
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.