Z exekutorů neděláme arciďábly, poukazujeme na špatně nastavený systém, říká poradce seriálu V exekuci

20. březen 2023

Jsou známé případy, kdy se ze stokorunové pokuty stal mnohatisícový dluh. Takových případů se všiml mimo jiné expert na dluhovou problematiku Radek Hábl, který nechal práce v mezinárodních korporacích a našel smysl v neziskových projektech. „Když se podíváme 15 let zpátky, předmětem vymáhání pohledávek nebylo vymoci dlužnou částku, ale vydělat na celém procesu vymáhání,“ říká odborný poradce seriálu V exekuci a zakladatel Institutu prevence a řešení předlužení.

Sledovala jsem se zatajeným dechem příběh paní Zory, která funguje v seriálu V exekuci jako jedna ze čtyř. Jak snadné bylo lidi přesvědčit k tomu, aby do toho s vámi šli?

Bylo to poměrně složité, protože v České republice jsou dluhy velkým stigmatem. Mít dluh je normální, ale nesplácet ho je už obrovský problém, stigma. V České republice se moc neuznává, že člověk se může dostat do problémů, kdy není schopen dluh platit. Že člověk, který je v exekucích, tam často není proto, že by nechtěl platit, ale protože prostě nemůže. A tím, že se do exekuce dostane, se jeho situace nevyřeší, ale naopak výrazně zhorší. Z toho důvodu bylo složité lidi přemluvit.

Čtěte také

V třetím dílu seriálu mě překvapilo, že se mohu podívat na YouTube, jak vypadá exekuce. To je normální praxe?

Normální to samozřejmě není, dal to tam jeden z lidí, který byl naštvaný z toho, co u něj probíhalo. Je to o tom, že každá mobiliární exekuce se už dnes naštěstí musí natáčet, každý exekutor musí mít s sebou kameru a musí celý průběh natáčet. A nahrávka je ptoom součástí spisu, který vede exekuční úřad. Takže si to můžete vyžádat a můžete to třeba umístit na YouTube.

Vypadá každá exekuce jako loupež, nebo jako policejní prohlídka?

Tuto nahrávku jsem tam dal schválně, směroval jsem, že to je loupež za bílého dne, protože se vám cizí lidé pohybují po bytě a vy tam nejste. Prochází se po domě cizí člověk, soukromá osoba, která má statut úřední osoby, ale jinak je to soukromý podnikatel, která maximalizuje zisk. A bez přítomnosti majitele domu prochází celý byt, prošacovává vaše osobní věci. Přestože má na sobě kameru, nikdy nevidíte, co dělá mimo kameru. Ale i tak je to rizikové.

Systém je nastaven tak, že exekutoři mezi sebou soutěží, funguje tady exekuční byznys.

Jinak mobiliární exekuce většinou probíhají za přítomnosti dlužníka, také to není nic příjemného. Představte si, že máte doma malé děti, jste na pokraji finanční krize, a teď vám tam zazvoní dva cizí lidé, začnou procházet celý byt, zabavovat věci, které máte rádi. A vy s tím neuděláte vůbec nic. Respektive často to končí tím, že seženete někde pod nátlakem peníze, abyste se vyhnula tomu, že vám věci odvezou právě proto, že je potřebujete, nebo k nim máte vztah.

Jinými slovy půjdu a půjčím si u nějaké nebankovní společnosti…

Je to tak, bohužel i ti vykonavatelé vás k tomu navádí, abyste si někde půjčili. A je jedno, jestli někde v rodině nebo nebankovní společnosti. Protože lidé to neřeknou, ale raději si půjčí u nebankovní společnosti. A tím tu situaci zhorší.

Proč by nám mělo být líto někoho, kdo neplatí své dluhy třeba u zdravotní pojišťovny?

Nedokážeme pochopit, že člověk se dostává do té situace často ne svou vinou, ale prostě proto, že není schopen platit, nemá z čeho platit, ne že nechce platit. A tyto situace se stávají, běžní lidé ztrácí práci, mají úrazy, vypadne jim příjem. Teď vidíme energetickou krizi, před tím to byl covid, tak lidé velmi snadno spadnou do dluhů a neudělají s tím vůbec nic. Říká se také, že kdo chce, může si práci najít, to třeba platí ve velkých městech, ale na vesnicích, kde člověk zkrátka nemá takových příležitostí.

Poslcuhač se ptá: Neděláte z exekutorů zbytečně démony? Když pominu, že někteří z nich se chovají opravdu nemorálně, tak jsou tady stále ti, co plní zákonné povinnosti řádně s cílem uspokojit věřitele?

Určitě ne, dokument není mířen proti exekutorům. Znám celou řadu exekutorů, spolupracujeme spolu. A vím, že tam je celá řada exekutorů, kteří jsou slušní a dělají svoji práci, jak nejlépe dovedou.

Čtěte také

A spíše je to ten systém, který vede exekutory k tomu, že často překračují zákonnou hranu a uchylují se k praktikám, ke kterým by se normálně neuchylovali. Systém je nastaven tak, že exekutoři mezi sebou soutěží, funguje tady exekuční byznys, čím více exekutor získá dlužníků, tím větší má profit, zisk.

A dělá vše proto, aby se zalíbil svým věřitelům a často za hranou zákona jenom proto, aby získal velké zakázky od velkých věřitelů, jako jsou banky, pojišťovna, dopravní podniky, advokátní kanceláře. A to si myslím, že je špatně, exekutor má být nezávislý, má ho přidělovat soud, nikoliv, že si ho vybírá volně věřitel, protože pak to vede k tomu, že ti nejdravější, ti, kteří překračují zákon, jsou ti nejsilnější a postupně ovládnou celý exekuční trh.

Takže neděláme z exekutorů arciďábly, v těch dílech zmiňuji, že nekalé praktiky nedělají všichni, snažíme se na to poukázat jako na systém, celek.

Jak fungují exekutoři u nás a jak jinde v Evropě? Poslechněte si celý rozhovor.

autoři: Lucie Výborná , prh

Související