Exekuce? Mělo by se udělat přístupnější oddlužení, aby to netáhla celá společnost, navrhuje sociolog

1. březen 2023

Okolo 400 tisíc lidí v Česku je v neřešitelných exekucích. „Jenom jejich problém to ale není,“ říká sociolog Daniel Prokop. Ten upozorňuje na to, že polovina z nich redukuje příjmy, tím exekuční srážky, ale také odvody. A až půjdou do důchodu, tak společně s OSVČ, kteří také mají nízké důchody, vytvoří tlak na nivelizaci systému důchodů. „To poškodí vysoko příjmové důchodce, kteří si odváděli celý život. Je potřeba udělat nějaké oddlužení, aby dluhy netáhla celá společnost.“

Projekt Česko 2022: Život k nezaplacení pokračuje v roce 2023 jako Život k nezaplacení. Staví na sociologických datech, která exkluzivně pro Český rozhlas sebrala a ve spolupráci s datovými novináři serveru iROZHLAS.cz analyzovala společnost PAQ Research.

Výsledky průzkumu i závěry, které z nich vyplývají, najdete na webu iROZHLAS.cz/zivot.

Život k nezaplacení (logo)
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.