Zavolat a vyhrožovat. Člověka ponižují na produkt, vypráví infiltrátorka ze seriálu V exekuci

3. březen 2023

Exekuci má v České republice zhruba 670 tisíc lidí. Česká televize začala vysílat šestidílný seriál V exekuci. Filmová producentka Martina Štruncová se pro tento seriál stala infiltrátorkou. „Cílem projektu je ukázat různá odvětví exekučního byznysu. V každém díle si vyzkouším jiné povolání, co konkrétně, nemůžu prozradit,“ vysvětluje Martina Štruncová. Poslechněte si celý rozhovor.

Vím, že jsou lidé, kteří se do velkých dluhů dostali vlastním přičiněním, ale i tak zažívám okamžiky lítosti, když někdo manipuluje s lidmi, má obrovskou převahu a zneužívá ji. Měla jste nějaký hodně těžký moment během natáčení? Kdy jste si říkala, že to nedáte?

Setkala jsem se s lidmi, kteří jdou v profesích, které dělají, podle mého dost za hranu a lidskou bytost si ponížili na produkt, se kterým pracují. Nerozlišují mezi tím, proč lidi dluhy mají, jestli si za ně můžou sami.

A i když si za ně můžou sami, věřím osobně, že každý si zaslouží druhou šanci. Řada lidí z téhle branže takhle neuvažuje, jde po svém vlastním zisku. A i když po zisku nejdou, jsou to třeba řadoví zaměstnanci call center nebo jiných pracovišť, člověka mají jako rutinní ,Musím mu zavolat, vyhrožovat a jdu dál‘.

Ohromně mě překvapilo, že nebankovní společnosti dají půjčku těhotné s manželem s exekucemi i seniorce, která nevyjde s důchodem.

V dokumentu jsou lidé, kteří se dostali do exekuce ať už vlastní, nebo nevlastní vinou. Je tam Zora, starší dáma na penzi, Karel, stavbyvedoucí a ještě další dvě osoby. Ti lidé museli mít odvahu, když do toho šli...

Musela to být strašná odvaha. Není snadné říct v televizi, že máte exekuce, že jste v háji a potřebujete pomoct. Vím od kolegů, že nebylo snadné hrdiny najít. Hledali se přes výzvu České televize a nepřihlásilo se mnoho lidí. Naštěstí se podařilo vybrat právě tyto čtyři hrdiny, kteří seriálu dodávají ještě emočnější stránku.

Je to doku-detektivka. V prvním díle jako infiltrátorka hrajete těhotnou manželku pana Karla. Bylo pro vás velké překvapení, že když nebankovní instituce zjistila, že má Karel několik exekucí, bez mrknutí oka půjčí těhotné, která bude za chvíli rodit?

Byla jsem na to strašně zvědavá. Byla to loterie, říkala jsem si 50 na 50 – půjčí mu, nepůjčí mu... Nepůjčili mu, ale půjčili jeho partnerce měsíc před porodem. Někomu, kdo má 8 exekucí a jehož žena bude za měsíc rodit. To je absolutně špatně. Stejně tak u Zory, která řekla dámě z nebankovní společnosti, kolik bere důchod, že jí to nevystačí ani na energie, ani na běžný život, a stejně půjčku dostala... Ohromně mě to překvapilo.

Je absolutně nutné, aby se začala učit finanční gramotnost, napříč všemi různými školami a obory.

Infiltrátor je člověk, který někam přijde a tváří se buď jako člověk v nouzi, jako novinář nebo jako člověk, který chce pracovat pro onu nebankovní společnost... A musí být taky patřičně vybaven. Jak jste si zvykla na všechny ty věci, které jste dostala pro natáčení?

Asi to shrnu, aby byla představa konkrétnější... Měla jsem v ruce termohrnek na kávu, ve kterém byla skrytá kamera, na saku jsem měla brož ve tvaru flitrovaného jelínka, ve kterém byla skrytá kamera, a na těle jsem měla dva mikroporty, aby nahrávaly zvuk jednak můj, když mluvím, a také lidí, se kterými mluvím.

Čtěte také

Jak jsem si na to zvykla? Poměrně těžko, není to úplně přirozená věc, že na sobě máte nalepené nějaké drátky, a zároveň zodpovídáte za to, že fungují a že ta věc tu službu odvede a zvuk a obraz nahraje. Takže jsem až postupem času při dalších natáčeních zapomněla, že to na sobě mám. Do té doby jsem se často vrtěla a urovnávala a neustále bála, že odněkud něco vypadne...

Tato práce poměrně dlouho trvala, potkala jste lidi v dluhových pastích, viděla jste druhou stranu. Co si o tom všem myslíte?

Myslím si, že je potřeba nějaké systémové změny, protože tato problematika je u nás naprosto alarmující. Je absolutně nutné, aby se začala učit finanční gramotnost, napříč všemi různými školami a obory. Lidé potřebují vědět, jak zacházet s penězi, co jsou úroky, RPSN...

To byla věc, která mě v mnoha případech zaskočila, jak nízká je finanční gramotnost řady lidí kolem nás, která pak vede k tomu, že si půjčují, že nedomyslí následky, dostávají se do problémů, jsou na ně uvaleny exekuce... Celé se to nabaluje na prvotní věc, že lidé nejsou finančně gramotní.

Jak se Martina Štruncová dostala do call centra a jak v něm probíhá práce? Proč během natáčení tvořila videodeník? A má z odvysílání seriálu strach? Poslechněte si celý rozhovor. 

autoři: Lucie Výborná , vma

Související