Zákaz drezury zvířat znamená konec tradičního cirkusu, říká Hynek Navrátil z cirkusu Humberto

Cirkusy se bouří proti ministerstvu zemědělství. To jim chce totiž zakázat drezuru zvířat. Podle ředitele cirkusu Humberto Hynka Navrátila by to znamenalo konec klasických cirkusů. „Zvířata jsou součástí cirkusové tradice po staletí,“ vysvětluje ve Dvaceti minutách Radiožurnálu.

Hynek Navrátil připomíná, že cirkusy jsou v každém kraji kontrolovány veterinární správou, nedošlo také k žádnému porušení zákona.

„Pan Toman, ale spíše pan Vrabec z ministerstva… připravili novelu, o které nic nevědí, a poslouchají bandu aktivistů, kteří jim předložili nepravdivá fakta,“ zdůrazňuje s tím, že chtějí, aby jeden z členů cirkusu byl přítomen v expertní skupině.

Rok co rok se snažíme výběhy zvětšovat.
Hynek Navrátil

Za zákazem drezury zvířat podle něj stojí politický nátlak – v loňském roce se řešily liščí farmy, nyní jsou na řadě cirkusáci.

„Žádné důkazy o týrání nejsou, jsme otevřeni veřejnosti a na očích. Vůbec nechápu, jak vznikla tahle věc, že se týrají zvířata v cirkusech,“ zdůrazňuje.

Aktivistům také několikrát nabízel, aby se přišli podívat do cirkusu na zázemí zvířat, trénink, aby s nimi strávili čas a pak si udělali nějaký výsledek nebo obraz. „Vždycky jsem byl odmítnut, potom už jsem to ani nezkoušel,“ uzavírá.

autoři: Marie Bastlová , prh
Spustit audio