Výjimečný zákrok jako recept na chronické potíže. Na Homolce odstranili pacientce žebro pomocí robota

4. březen 2025

Největší audioportál na českém internetu

Robotická operace (ilustrační snímek) | Foto: Andrea Skalická, Český rozhlas

Poslechněte si reportáž Karolíny Burdové o unikátní robotické amputaci žebra

Lékaři z pražské nemocnice Na Homolce provedli unikátní operaci, první svého druhu ve střední a východní Evropě. Pacientce, která trpěla takzvaným syndromem horní hrudní apertury, vyjmuli roboticky první žebro. Ulevili jí tak od silných bolestí, brnění i otoků žil v pravé ruce. Dosud takové zákroky chirurgové prováděli klasickým otevřeným řezem, robot je ale podle nich mnohem přesnější a předchází jakýmkoliv možným rizikům.

Magazín Experiment z 1. března 2025

„Je to opravdu malé placaté žebro, kam jsou fixovány svaly, takzvané skaleny, které jdou z oblasti krční páteře. A mezi těmi svaly jsou takzvané zúženiny – místa, kudy prochází nervově cévní svazek. První jde žíla, pak jde tepna a příslušný nerv,“ popisuje primář oddělení cévní chirurgie nemocnice Na Homolce Petr Štádler.

Snímek z operačního sálu - doc. MUDr. Petr Štádler, Ph.D. (uprostřed)

Právě kvůli těmto zúženinám trpěla pacientka Lída takzvaným syndromem horní hrudní apertury (TOS).

„Odmalička jsem měla vystouplé žíly, nateklé ruce, a nikdo nemohl přijít na to proč. Na Homolce zjistili, že jsem měla skřípnuté žíly a nervy mezi kostí a šlachami. Přišli na to, že by pomohlo, kdyby se žebro vyndalo. Byl to poslední způsob, jak odstranit příčinu – a pomohlo to,“ usmívá se 24letá žena.

Zpátky ke sportu

Lída je sportovkyně, dělá závodně šerm, hraje volejbal. Právě sport ale musela kvůli silným bolestem přerušit.

„Když jsem se do toho opřela, tak mi otékaly ruce a žíly, takže jsem to nemohla přehánět. Když jsem měla dlouho ruce nad hlavou a dlouho cvičila, tak to bolelo. Cítila jsem v rukou tlak,“ popisuje zpětně nepříjemné symptomy. „Celkově se snažím být aktivní a potřebuju být aktivní, takže jsem potřebovala zabránit příčině, abych se tomu mohla věnovat dál,“ dodává.

Chirurgický robotický systém Da Vinci - vlevo konzole, vpravo ramena

Unikátní robotickou operaci provedli lékaři před měsícem, teď měla Lída svou první velkou kontrolu. Bolesti podle ní odeznívají a vše se, zdá se, dobře hojí. A pacientka přiznává, že už se dokonce pomalu začíná vracet k oblíbenému sportu.

Petr Štádler její postup schvaluje: „Měsíc po operaci nehrozí žádný problém, který by vzniknul, když začnete dál zatěžovat organismus. Takže z mého pohledu můžete začít sportovat a pozvolna si přidávat.“ Robotická operace podle cévního chirurga dopadla na výbornou.

Čtěte také

Robot je budoucnost

„Hlavní výhoda je dokonalý přehled v místě, kde odstraňujeme první žebro, a dokonalé odstranění i různých srůstů v oblasti cévní a nervové struktury. To ve srovnání s klasickou otevřenou operací nikdy nemůžete docílit,“ shrnuje lékař hlavní přínosy robotické operace.

Chirurgický systém da Vinci v pražské nemocnici Na Homolce používají skoro dvacet let a za tu dobu s ním už provedli tisíce operací. „Nejčastěji roboticky děláme operace v oblasti břišní aorty. Je to 14. typ operace, který jsme schopni udělat roboticky,“ doplňuje lékař, který věří, že robota da Vinci budou chirurgové v budoucnu využívat stále častěji.

autoři: Karolína Burdová , and | zdroj: Český rozhlas

Související