Vladimír Smejkal

18. březen 2008

V úterý byl hostem Dopoledního Radiožurnálu profesor Vladimír Smejkal, odborník na bezpečnost počítačových systémů a také člen legislativní rady vlády. S moderátorkou Lucii Výbornou mluvili o počítačové gramotnosti Čechů a především o počítačové kriminalitě. Odpovědí na své dotazy se dočkalo i několik posluchačů. Ve středu 19. března bude hostem podplukovník Milan Schulc.

Co se týče počítačové gramotnosti Čechů, podle profesora Smejkala jsme na tom dobře. "Jak uvádí Český statistický úřad, asi milion lidí běžně pracuje s počítačem a má internet. A zhruba další tři až čtyři miliony lidí se k němu dostanou. Dalo by se říci, že Česko je, podle mého názoru, jedním z nejvíce počítačově orientovaných národů, přinejmenším v Evropě," uvedl Vladimír Smejkal, který je také vysokoškolským pedagogem a soudním znalcem.

V souvislosti s počítačovou kriminalitou, zejména při internetovém bankovnictví, Vladimír Smejkal varoval před jakoukoliv reakcí na podezřelé maily a doporučoval kvalitní ochranu počítače. Princip elektronického podpisu považuje za jediný opravdový bezpečný způsob - chrání obsah zprávy před pozměněním i prokazuje správnost podpisu zprávy. Potvrdil také, že je těžké vypátrat pachatele podvodných mailů: "Protože na internetu se dají skvěle mazat jakékoliv stopy a kdokoliv se může vydávat za kohokoliv. Kromě toho, když už se někoho podaří vypátrat, což je téměř nulová šance, má to právní problém - globalista internetu versus lokální právo."

Podle Vladimíra Smejkala jsou podvodné maily, takzvané phishingy (rybaření), které jakoby přicházejí z adres různých bankovních institucí, triviální a málokdo na ně odpoví. Na druhou stranu ale časté maily můžou vést k poškození jména instituce. Na otázku Lucie Výborné, zda jde o diskreditaci jména například České spořitelny, Vladimír Smejkal odpověděl, že to může být teoreticky "ukázka takzvaného 'nekalosoutěžního' jednání na internetu".

Nevyřešenou oblastí jsou firemní maily. Mají šéfové právo kontrolovat pracovní poštu svých podřízených? zeptala se Lucie Výborná. "Já se domnívám, že ano," uvedl Vladimír Smejkal s tím, že jde o zařízení zaměstnavatele, který má právo a dokonce i povinnost dohlížet na to, co se děje s jeho majetkem. Ale je podle něj potřeba nastavit pravidla hry - musí být ošetřena osobnostní práva.

Záznam celého rozhovoru s Vladimírem Smejkalem si můžete poslechnout v Rádiu na přání.

autor: mmk
Spustit audio