V krajské politice jde o konkrétní lidi. Je třeba respektovat vůli voličů, říká o koalici s hnutím ANO Netolický

V Pardubickém kraji bude i po nedávných krajských volbách pokračovat dosud vládnoucí koalice, místo zastupitelů z hnutí STAN v ní ale zasednou jejich kolegové z hnutí ANO. Je s tímto hnutím na krajské úrovni snadnější spolupráce než v poslanecké sněmovně? „V krajské politice jde o konkrétní lidi,“ hájí změnu v pořadu Dvacet minut Radiožurnálu Martin Netolický (3PK/SOCDEM), místopředseda SOCDEM, který bude už počtvrté v kraji hejtmanem. 

Včera jste podepsali s hnutím ANO koaliční smlouvu. Na základě této dohody byste měl zůstat hejtmanem stejně jako v minulém volebním období. Základ vaší koalice 3PK – Koalice pro Pardubický kraj, ODS a TOP 09 – zůstali, ale posledního koaličního partnera jste vyměnili. Místo STAN jste se dohodli s hnutím ANO. Proč tato změna?

Když se podíváme na výsledky voleb, tak musí každý, kdo není slepý, vidět, že je tu fenomén, který se projevil jak v uplynulém víkendu, tak před dvěma týdny: hnutí ANO výrazným způsobem uspělo, tedy až na výjimky v jednotlivých krajích. Vyhrálo i u nás. Pokud bychom už potřetí přistoupili k tomu, že hnutí ANO vyčleníme stranou, vznikla by křehká koalice.

Poměr 25 ku 20 není úplně přesný, protože pro hlasování krajů, měst a obcí je potřeba vždy většina všech členů, nikoli přítomných jako v Poslanecké sněmovně či Senátu. V našem případě je to 23 a koalice, o které hovoříte, by měla 25.

Čtěte také

Protože hnutí ANO získalo 15 mandátů, což je nejvíce za poslední období, hledali jsme cesty, jak vytvořit v Pardubickém kraji stabilní politické prostředí, abychom eliminovali často povrchní pojmovou diskuzi na zastupitelstvu a zabývali se reálnými problémy kraje.

To znamená nehrát si na zastupitelstvo, které je vysíláno v přímém přenosu, na jakési politické divadlo. Nevím, koho to baví, ale mě rozhodně ne a troufnu si říct, že kolegy v rámci všech uskupení také. Hledali jsme tedy řešení, které bude stabilní. V tomto případě je 37 z 45 zastupitelů snad nejsilnější koalice, která v historii Pardubického kraje kdy byla.

Možná bych řekl, že pokud bychom neustále obcházeli vítěze... Hezky se to říká, hůře se konají konkrétní záležitosti a mohu říct, že by to podle mě byla do jisté místy obsese a to si nemyslím, že je v politice nejlepší.

‚Jde o konkrétní lidi‘

Před třemi lety jste hnutí ANO označil jako ultrapopulistické hnutí s chaotikem v čele a jako jednorázový podnikatelský projekt založený na dominanci jedné osoby. Změnil jste od té doby na hnutí ANO názor?

Před 3 lety jsem glosoval celostátní politiku, když měla Sociální demokracie odejít z vlády při rušení superhrubé mzdy. Když se na to podíváte z národohospodářského hlediska a přičtete si nejen tento vytržený názor… Připomínám záměrně superhrubou mzdu, protože z národohospodářského hlediska jsme měli pravdu. Podívejte se, jak složitě se nyní lepí schodky. Zrušení superhrubé mzdy měla být příležitost, kdy sociální demokracie měla odejít z vlády. To, že to dnes řešíme, je věc druhá.

Pokud jde o toto vyjádření: v krajské politice jde o konkrétní lidi. Za tím si stojím, protože když si vzpomenu například na hnutí ANO před čtyřmi lety v Pardubickém kraji a na to, jak chtěli z krajského rozpočtu, který nepatří mezi ty nejbohatší, rozdávat příspěvky na dovolenou a elektrokola, s tím jsme se ztotožnit nemohli. To byly typické populistické návrhy.

Čtěte také

Pokud ale po čtyřech letech přišli noví lidé, se kterými je normální debata o konkrétních problémech, které v Pardubickém kraji řešíme, je potřeba to zvážit. Politická situace se vyvíjí a já jsem naznačil, že hnutí ANO u nás mělo necelých 30 procent a je potřeba respektovat také vůli voličů.

Server iRozhlas.cz psal v popisu vyjednávání o koalici o tom, že se některým lidovcům do spolupráce s hnutím ANO nechtělo, ale že se báli, aby nepřišli o místo v koalici, pokud budou proti. Opravdu jste jednání vedl takto nekompromisně?

V žádném případě nic takového nezaznělo. Od začátku, zhruba od 18.00, jsme vytvořili trojblok se silou 22 mandátů. To jsou subjekty 3PK – Koalice pro Pardubický kraj, ODS a TOP 09 – a takto jsme jednali společně.

Vůbec nikdo neřekl ani slovo o tom, že by měl některý z těchto partnerů v případě, že nebude souhlasit s výsledkem jednání, odejít. Tak to opravdu neprobíhalo, nicméně šlo o vzájemné ústupky a myslím, že výsledkem je stabilita.

Výsledkem je, že zůstanete hejtmanem, přestože jste krajské volby jako 3PK nevyhráli. Pokud chcete respektovat vůli voličů, neměl by hejtmanem být Dušan Salfický?

Nechci to úplně říkat, protože při různých analýzách se často hovoří o preferenčních hlasech a já jsem je nikdy nechtěl brát jako argument. Ale vzhledem k tomu, že to vidím i v ostatních krajích, tak připomenu, že si moc vážím toho, že jsem dostal téměř 8000 preferenčních hlasů, zatímco Dušan Salfický 2000.

Čtěte také

Je to i o tom, jakým způsobem se vyjádřili voliči v rámci jednotlivých kandidátních listin. Za to můžu poděkovat. Jsem velmi vděčný za to, že se ve volbách projevila čtyřletá snaha věci posouvat dál. Takový počet preferenčních hlasů je výzva a i se to musí při jednání reflektovat.

Ve funkci hejtmana jste už 12 let, teď mají přibýt další čtyři roky. Je zdravé, když je v takové funkci jeden politik tak dlouho?

Má to dvě roviny. Obrovskou výhodou je to, že si nemusíme hrát na 100 dnů hájení a můžeme pracovat od první hodiny v rámci nastaveného systému z minulosti. Můžeme okamžitě vyrazit do regionu a řešit problémy jednotlivých částí. Nemusíme řešit žádné zaškolování, protože šest radních z devíti, které Pardubický kraj má, bude pokračovat ve své práci a to je obrovská výhoda.

Člověk postupně získává jednu záležitost. Ne to, že je starší, ale zkušenosti a do jisté míry nadhled. Z tohoto pohledu je třeba vnímat, že kraj potřebuje kontinuitu a klid. Doufám, že voliči vnímají, – zmiňoval jsem i preferenční hlasy – že Pardubickému kraji má celý tým 3PK co přinést. Pevně věřím, že tomu tak bude.

V sobotu vaši stranu čeká sjezd. Budete znovu kandidovat na post místopředsedy?

Zcela jednoznačně ne. Výsledek voleb byl takový, že se chci opravdu naplno věnovat Pardubickému kraji i nadále. Cítím se jako regionální politik a centrální záležitosti nechám na jiných.

Spojuje Martin Netolický svou politickou budoucnost se SOCDEM? A co by pro něl byl znak toho, že je čas ze strany odejít? Poslechněte si celý rozhovor, audio je nahoře v článku.

autoři: Tomáš Pancíř , kma
Spustit audio

Související