Úspěch pro vědu i vesmírný průmysl: Modul Blue Ghost soukromé americké společnosti přistál na Měsíci

6. březen 2025

Na Měsíci v neděli úspěšně přistál modul Blue Ghost americké soukromé společnosti Firefly Aerospace. Jde o první lunární misi této společnosti a na Zemi už doputovaly první fotky z povrchu. V plánu je teď 14 dnů provozu vědeckých přístrojů a odebírání vzorků měsíčního prachu. „Vědeckých přístrojů je na palubě celkem deset a jsou velice široce rozkročené,“ uvedl pro Radiožurnal Dušan Majer ze serveru kosmonautix.cz.

Vy jste celý manévr sledoval on-line – proběhlo vše v pořádku?

Ano, můžeme říct, že data, která zatím přišla, nenaznačují, že by tam byl nějaký problém. Maximálně během přistání došlo k tomu, že jedna ze čtyř nohou nehlásila kontakt s povrchem. Ale to není nic, co by nás mělo jakkoli znepokojovat.

Čtěte také

K přistání došlo asi o deset minut dřív, než bylo plánováno. To je taky v pořádku?

U přistání záleží na tom, ze kterých zdrojů se vychází, pokud jde o údaje, kdy se mělo přistávat. Bylo to plus minus někde kolem dvou minut od plánu, který zveřejnil Firefly Aerospace, takže je to v toleranci.

Proč se tato společnost zajímá právě o Měsíc?

Je to americká firma, která se zaměřuje už několik let obecně na kosmonautiku. Nedělají jenom Měsíc, ale mají ve svém portfoliu třeba malou raketu Firefly Alfa, která vynáší několik stovek kilogramů nákladu na nízkou oběžnou dráhu. Využili toho, že před několika lety agentura NASA začala více spoléhat na služby soukromých firem.

V případě landeru Blue Ghost jde především o program CLPS, v jehož rámci si NASA kupuje od soukromých firem službu v podobě dopravy nákladu na Měsíc.

A kolik podobných společností je ve Spojených státech vůbec do lunárních programů zapojeno? Do jaké míry tedy právě spolupracují s NASA?

Pokud bychom se bavili obecně o spolupráci soukromých firem s NASA, tak se dostaneme na desítky. Těch firem je opravdu hodně. Co se týče těch, které vyvíjejí nějaké lunární landery, ať už pilotované, nebo bezpilotní, tak tam je to menší počet, řekněme pod deset.

Lunární modul Blue Ghost do vesmíru vynesla raketa SpaceX Falcon 9.

Které vědecké experimenty jsou na programu a co je na nich z vašeho pohledu nejzajímavější?

Vědeckých přístrojů a technologických demonstrátorů je na palubě celkem deset a opravdu jsou velice široce rozkročené – od radiačně odolného počítače přes technologický demonstrátor, který má zkoušet novou metodu odběru lunárního regolitu.

Je to v podstatě takový vysavač naruby, protože ten funguje na principu odsávání a na Měsíci je vakuum, takže tam by to úplně nefungovalo. Takže funguje tím způsobem, že fouká v podstatě stlačený vzduch, který pak víří ten regolit, který je pak nasáván do odběrného zařízení.

Je tam experiment, který studuje, jak lunární regolit přilne k různým materiálům, ze kterých by se v budoucnu mohly dělat třeba skafandry, kosmické lodě, habitaty a tak podobně. Je tam přístroj, který studuje možnost, jak regolit elektronicky odpuzovat, aby nepřilnul na materiálech, protože je docela abrazivní.

Čtěte také

Je tam přístroj, který se zaměřuje na možnost využívat Měsíc pro signály navigačních družic, které krouží kolem Země. A už teď překonal rekord ve vzdálenosti od Země, ve které byl zachycen signál navigačních družic. Takže skutečně těch možností je celá řada a nejmenoval jsem ještě ani zdaleka všechny.

Jak blízko nebo daleko jsme k návratu člověka na Měsíc? A dává to vůbec z vědeckého hlediska smysl, nebo by šlo spíš o prestiž?

Bezesporu to dává smysl, protože přístroje nebo bezpilotní mise sice dokážou přinést spoustu dat, ale když tam pošleme člověka, tak to dokáže udělat rychleji a zároveň získáme i data, která nám bezpilotní mise přinést nemohou. Týká se to především záležitostí ohledně lékařství, biologie – jak funguje lidský organismus v extrémních podmínkách. A tyto znalosti se pak dají využít na Zemi.

A abych ještě odpověděl na vaši první otázku: Jsme, řekněme, pár let od návratu lidí na Měsíc. Ten návrat by měl proběhnout jednak díky americkému programu Artemis, v jehož rámci by měli lidé přistát na Měsíci – aktuálně to vypadá na polovinu roku 2027, ale samozřejmě v kosmonautice jsou odklady běžné, takže i k tomu může dojít. A svou první cestu lidí na Měsíc připravuje také Čína, která by tam pravděpodobně mohla člověka dostat okolo roku 2030.

autoři: Vladimír Kroc , and

Související