Magazín Experiment SPECIÁL: Prohlédněte si výcvikové středisko ESA s českým astronautem Alešem Svobodou
- 00:00 témata magazínu
- 00:30 jak vypadá výcvik astronauta?
- 05:15 výcvikový bazén
- 10:05 antigravitační běžecký pás
- 14:15 rozhovor s Frankem Davinem
- 17:45 další harmonogram výcviku
Český astronaut Aleš Svoboda pobývá už několik týdnů v Kolíně nad Rýnem, kde se nachází centrum pro výcvik astronautů Evropské vesmírné agentury (ESA). Co obnáší příprava na vesmírnou misi, v jakých podmínkách astronauti v Kolíně působí a jaké technologie se musí naučit ovládat, se přímo do Německa vypravili zjistit reportéři Martin Pařízek a Ondřej Vaňura z vědecké redakce Českého rozhlasu.
Jako první si spolu s Alešem Svobodou prohlédli repliku evropského modulu Columbus, což je jedna ze součástí Mezinárodní kosmické stanice ISS. „Columbus je vlastně taková orbitální laboratoř. Je to evropský příspěvek do programu ISS,“ vysvětluje český astronaut.
„Dají se tady dělat různé ukázky experimentů nebo demonstrace fyzikálních principů v beztížném stavu, které na Zemi dělat nelze, a zábavnou formou vtáhnout žáky a studenty do fyziky. Ukázat jim něco, co by na Zemi nikdy nebylo možné.“
Výcvikové středisko Evropské kosmické agentury (EAC) vzniklo v roce 1990. Zdejší pobyt Aleše Svobody je součástí národního projektu Česká cesta do vesmíru, jejímž stěžejním cílem je vyslání českého astronauta a realizace české národní mise na Mezinárodní vesmírné stanici v následujících letech.
Kromě modulu Columbus, kde cvičí všichni astronauti, kteří letí na ISS, tedy nejenom ti evropští, Aleš Svoboda v Kolíně nad Rýnem tráví čas také ve speciálním bazénu NBF, kde se nacvičuje pohyb ve volném kosmickém prostoru.
K dispozici mají astronauti i laboratoř pro virtuální realitu, kde se k simulaci pobytu ve vesmíru využívá virtuální či rozšířená realita, anebo zařízení pro trénink s robotickými systémy.
Kromě toho astronauti v rámci výcviku absolvují také celou řadu přednášek a školení, a to včetně možnosti rozšiřování vzdělání v oblasti lidské fyziologie nebo práce s medicínskými přístroji dostupnými na ISS.
Co obnáší výcvik astronautů pod vodou? Jak přesně se tělo trénuje na pobyt ve stavu bez tíže? A co všechno musí organismus adeptů na let do vesmíru vydržet? Poslechněte si celý Magazín Experiment speciál.
Související
-
Cesta Čecha do vesmíru je reálná, říká šéf výcvikového střediska astronautů ESA
Belgičan Frank De Winne ve vesmíru strávil 198 dní 17 hodin a 34 minut. Teď vede Evropské středisko astronautů. Jak se mu spolupracuje s českým astronautem Alešem Svobodou?
-
Magazín Experiment ŽIVĚ z tréninkové simulace mise českého astronauta na Měsíc
Jak by mohla vypadat česká cesta do vesmíru Aleše Svobody, který byl vybrán do záložního týmu kosmonautů Evropské vesmírné agentury?
-
Magazín Experiment: Kdy poletí do vesmíru druhý Čech? A jak mohou houby pomoct v odsolování půdy?
Let druhého Čecha do vesmíru po téměř půl století začíná dostávat konkrétní obrysy. Provází jej velký zájem firem i vědců. Kdo jejich experimenty zaplatí?