Tři sta jedenáct hrobů československých vojáků v Británii nově zdobí rudá růže a česká vlajka

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Kamenný kostelík v maličké vesnici East Wretham obklopuje nevelký hřbitov. Leží na něm i dvanáct československých válečných hrdinů
0:00
/
0:00

Během okupace Československa v letech 1938–1945 odešlo mnoho Čechů a Slováků bojovat za svou vlast do zahraničí. Řada z nich mířila do Spojeného království. Tam působili jako letci RAF, výsadkáři pro speciální operace nebo jako vojáci obrněné brigády. Přes tři stovky z nich zahynuly během výcviku v Británii. Jejich hroby jsou rozesety od jihu Anglie po sever Skotska. Český velvyslanec od začátku loňského roku všechny hroby objíždí. Zbývá už jich navštívit jen posledních pár.

Jdeme zdobit rudou růží hroby československých vojáků. „Nedaleko bylo vojenské letiště a celá řada z nich zahynula při cvičných letech nebo nehodách. Někteří zahynuli při civilních nehodách, na motorce a podobně. Ale všichni se připravovali, všichni chtěli bojovat a všichni jsou pro nás stejnými hrdiny, jako ti další,“ uvádí mě do své mise velvyslanec ve Velké Británii Libor Sečka.

Vzpomínka na osudy našich hrdinů

Kamenný kostelík v maličké vesnici East Wretham obklopuje nevelký hřbitov. U bočního vchodu stojí dvanáct náhrobků s československým lvem. Tady spočívá dvanáct mladých mužů, nejstaršímu bylo třicet let.

Čtěte také

Mezi padlými, jehož hrob zdobí nově rudá růže a česká vlaječka, je střelec bombardéru František Binder. Rodák z Hojné vody u Českých Budějovic. „Pan Binder byl střelec a při operaci nad Holandskem proti nim vystoupili Němci. Uhájil svoje letadlo, ale byl zasažen. Když přistáli na nedalekém letišti, z letadla ho vytáhli už mrtvého,“ upřesňuje český velvyslanec.

Od loňského ledna objíždí hřbitovy po celé zemi. Původně měla pieta skončit loni 8. května, vše zkomplikovala pandemie a zákaz cestování po Británii. Projekt se ale i tak blíží ke konci: „Napočítali jsme, že hrobů je tři sta jedenáct. Zhruba třicet hrobů ještě zbývá. Vždy je to stejně slavností a dojemný pocit, dává nám možnost vrátit se do té doby, podívat se na jejich osudy,“ říká velvyslanec.

Rozšířit povědomí doma i v Británii

Smyslem projektu podle něj bylo nejen poklonit se památce hrdinů, zkontrolovat, v jakém stavu jsou jejich hroby, ale i rozšířit povědomí o československých vojácích v Británii. A to nejen mezi Čechy, ale i mezi Brity.

Minulý týden jsme byli v Peterborough. Pozval jsem na hřbitov, kde máme dva československé vojáky, poslance za konzervativní stranu Paula Bristowa. Je to mladý poslanec, nevěděl moc o společné historii. Ale potom si sám našel víc informací a na Twitter dal krásný tweet o tom, že dva a půl tisíce československých pilotů bojovalo spolu s britskými,“ popisuje, proč to má smysl.

Velvyslanec v Británii Libor Sečka pokládá na všech 311 hrobů v Británii rudé růže a české vlaječky

Nakolik je to zapotřebí, se přesvědčuji i já na hřbitově v nedalekém Honingtonu. Tady jsou hroby britských, kanadských, novozélandských, australských, polských a československých vojáků. Těch je tady nejvíc: sedm. Když se ptám šedesátnice, která bydlí hned naproti hřbitovu, dozvídám se, že tam jsou pohřbení dva američtí vojáci.

autoři: Jaromír Marek , | zdroj:
Spustit audio

Související