Tomáš Vilímek
Přesně dvacet let od pádu berlínské zdi přišel do studia Radiožurnálu na okolnosti jejího vzniku, existence, ale samozřejmě především jejího pádu zavzpomínat historik Tomáš Vilímek z Ústavu pro soudobé dějiny Akademie věd ČR. V rozhovoru mimo jiné prozradil, proč byl vznik berlínské zdi otázkou přežití NDR, kolik tehdejší východoněmecký režim její výstavba stála nebo jaké šance měli odvážlivci, kteří se rozhodli ji překonat. V úterý 10. listopadu bude hostem zpěvák a hudebník Michal Hrůza.
Stavba berlínské zdi byla pro NDR na počátku šedesátých let pravděpodobně otázkou přežití, jak připouští historik Tomáš Vilímek. Do západního Berlína emigrovaly stovky tisíc východních Němců a jejich počty by postupem let rozhodně neubývaly.
"Odcházeli lidé vzdělaní, ale nejenom ti. Odcházeli lidé nespokojení s východoněmeckým režimem a ten to chápal zcela správně jako velmi podstatnou otázku, ať už hospodářskou ale i pochopitelně politickou," upřesnil Tomáš Vilímek a doplnil, že kdyby nemuseli východoněmečtí političtí představitelé čekat na dostavbu vnějšího berlínského okruhu, vznikla by zeď pravděpodobně ještě dříve.
Její výstavba se komunistickému režimu v NDR v tomto ohledu rozhodně vyplatila. Velmi brzy se obyvatelé východního Berlína přesvědčili, že pokusy o překonání berlínské zdi jsou téměř jistými pokusy o sebevraždu. "Dvě třetiny obětí jsou do roku 1969. Potom už se vědělo, že šance je minimální, a lidé volili jiné metody - dávali si žádosti o opuštění republiky, utíkali přes naše hranice, utíkali přes hranici se západním Německem.
Jak vypadala pověstná "zóna smrti" berlínské zdi, která stála životy desítky východních Němců, a podařilo se vůbec někomu ji úspěšně překonat? Jak moc velkým překvapením byl pád zdi pro tehdejší východoněmecký režim, proč při něm nedošlo ke krveprolití a jakou roli hrál v rozkladu sovětského bloku ve střední Evropě včetně Československa? Tomáš Vilímek v rozhovoru mluvil také o těchto otázkách a vy si jeho odpovědi můžete poslechnout ze záznamu celého rozhovoru.
Záznam celého rozhovoru s Tomášem Vilímkem i s dalšími Hosty Radiožurnálu si můžete poslechnout v Rádiu na přání.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.