Tipy na víkend v Pardubickém kraji

Boris Jirků představuje v táborské galerii U Radnice výběr monumentálních pláten, která vznikla od roku 1986 do současnosti
Boris Jirků představuje v táborské galerii U Radnice výběr monumentálních pláten, která vznikla od roku 1986 do současnosti

Galerie Univerzity Pardubice vystavuje kresby, obrazy a grafiky ilustrátora Borise Jirků. Regionální muzeum ve Vysokém Mýtě připomíná na nové výstavě tradiční lidovou kulturu Pardubického kraje.

V galerii Univerzity Pardubice si můžete prohlédnout kresby, obrazy a grafiky Borise Jirků. Dílo známého ilustrátora bývá řazeno ke škole české grotesky.

Nový kulturní dům v Lanškrouně má unikátní nastavitelnou akustiku

Multifunkční kulturní dům L'ART vznikl přístavbou k původní Langerově vile

Nový kulturní dům L'Art v Lanškrouně je hotový a dovnitř už se podívali i první návštěvníci. Stavba za zhruba 180 milionů korun trvala necelé dva roky.

Mezi nejznámější patří jeho ilustrace knih Gabriela Gárcii Márquéze Podzim Patriarchy, Sto roků samoty a Kronika ohlášené smrti nebo Michaila Bulgakova Mistr a Markétka. Výstava potrvá do 31. května.

Regionální muzeum ve Vysokém Mýtě připravilo výstavu Mozaika tradiční lidové kultury Pardubického kraje. Expozice prezentuje významné fenomény lidové kultury, které byly pro svoji jedinečnost zapsány na krajský seznam nemateriální kultury a dodnes se udržují.

Možná bude pro návštěvníky překvapivým zjištěním, že na území Pardubického kraje se vyskytují obyčeje s názvy Vodění jidáše a pořádání Velikonočního věnečku nebo tradice amatérského loutkářství. Další oblastí, kterou výstava přibližuje, je znalost tradičních řemeslných postupů, výroby dýmek, dřevěných hraček nebo ručního tkalcovství. Výstava končí 21.dubna.