Tipy na víkend v Pardubickém kraji

15. únor 2019
Barbaři v pohybu dorazili až do Litomyšle

Výstava v Ústí nad Orlicí představuje historii Českého červeného kříže. Chrudimské Regionální muzeum vystavuje fotografie zachycující studnický masopust. Do doby římské návštěvníky zavede Regionální muzeum v Litomyšli. A masopust se bude slavit v Hamrech na Chrudimsku nebo v Jablonném nad Orlicí.

Český červený kříž existuje už sto let a má za sebou neuvěřitelnou historii. Přesvědčit se o tom můžete na nové výstavě v Ústí nad Orlicí, kde uvidíte i staré lékařské příručky, dobové uniformy nebo zdravotnické náčiní.

V chrudimském Regionálním muzeu si můžou návštěvníci prohlédnout soubor fotografií ze studnického masopustu. Na snímcích jsou zachycené tradiční masky a okamžiky z obchůzek.

Barbaři v pohybu došli až do Litomyšle. Jsou tam na výstavě

Barbaři v pohybu dorazili až do Litomyšle

Zajímá vás dávná historie? Bavit by vás to teď mohlo na výstavě v Regionálním muzeu v Litomyšli. Představuje život Germánů v době římské na pomezí Čech a Moravy a jejich kontakty s římským světem.

Fotograf Ladislav Vašek začal masopust dokumentovat v roce 1976. Výstava bude otevřená do 3. března. Zvyk se na Hlinecku předává několik generací.

Regionální muzeum v Litomyšli vás zavede do doby římské. Výstava Barbaři v pohybu představuje život Germánů na pomezí Čech a Moravy ve zhruba 2. století.

Výstava představuje nejnovější klíčové lokality a ukáže kontakty Germánů s římským prostředím, což dokládají nálezy keramiky zvané terra sigillata, mince, zlomky římského meče nebo provinciální spony na oděv.

V Hamrech na Chrudimsku si můžete v sobotu užít tradiční masopust s průvodem maškar.

Církev bratrská v Ústí nad Orlicí pořádá v neděli od 14 hodin již 8. ročník Dětského karnevalu na ledě na zimním stadionu v Ústí nad Orlicí. V rámci karnevalu vystoupí krasobruslařský oddíl z České Třebové. Pro děti jsou připravené hry, soutěže a drobné odměny. Na závěr proběhne losovaní vstupenek o věcné ceny.

Jablonné nad Orlicí pořádá v sobotu od 10 hodin celodenní oslavy masopustu. Masopustní průvod se sejde U Dubu a vyrazí v 9.30 za doprovodu Jablonské muziky na náměstí. Na programu je tanec i zpěv a občerstvení – zabijačkové speciality nebo koblihy od manželů Packových. Večer se koná Masopustní zábava, kde bude k tanci i poslechu hrát Styl Music Orchestra.