Tipy na víkend v Olomouckém kraji

Nepravidelnost náměstí je dodnes viditelná. Z ulice za sloupem zde v raném středověku přitékala voda
Nepravidelnost náměstí je dodnes viditelná. Z ulice za sloupem zde v raném středověku přitékala voda

Jana Zajíce připomene výstava Vlastivědného muzea v Šumperku, a to skrze osobní dokumenty a okolnosti momentu, kdy se dobrovolně obětoval. V neděli se můžete v Olomouci těšit na prohlídkový okruh, kde zjistíte třeba to, proč se ve městě zvoní poledne v 11 hodin.

Muzeum Komenského v Přerově vystaví tzv. Přerovský poklad. Za okupace o něj dočasně přislo. Němci poklad muzeu vrátili

Ukázka mincí z přerovského pokladu

Ve spěchu a v obavách zažili před osmdesáti lety obsazení Přerova taky pracovníci tamního Muzea Komenského. Těsně před příjezdem německých okupačních vojsk v areálu zámku zazdívali originály unikátních map Jana Amose Komenského. Zachránit se snažili i tzv. Přerovský poklad. Stovky vzácných mincí jsou dosud největším takovým nálezem v dějinách města.

Výstava Ve jménu života Vašeho – Hořím! ve Vlastivědném muzeu v Šumperku připomíná 50. výročí oběti Jana Zajíce, studenta šumperské střední průmyslové školy železniční.

Skrze osobní dokumenty a předměty připomíná expozice jeho osobnost i okolnosti momentu, kdy Jan Zajíc dobrovolně obětoval svůj život za pravdu a svobodu.

Zjistěte, odkud do Olomouce připlula zlatá štika, kde vyvěrá pramen živé vody, jak dopadl autor orloje, proč se ve městě zvoní poledne v 11 hodin, kde se zjevila Panna Maria nebo kde v Olomouci můžete narazit na vodníky. Dozvíte se to na prohlídkovém okruhu Olomoucké legendy, pověsti a domovní znamení, který se koná v neděli od 13 hodin a začne Horním náměstí. Rezervace je nutná.