Tipy na víkend v Olomouckém kraji

Soubor Radost

Středověký hrad Helfštýn hostí v sobotu Kovářské fórum, kde budou řemeslníci tvořit udírnu pro zázemí hradní restaurace. V centru Šumperka zase uvidíte folklorní tanečníky z celého světa, koná se tu přehlídka s názvem Roztančená ulice.

Na středověkém hradě Helfštýně na Přerovsku začne v sobotu Kovářské fórum, které letos zaštítí umělecký kovář Jiří Jurda z Penčic u Přerova. Během týdenní akce bude před očima návštěvníků tvořit udírnu pro zázemí hradní restaurace. Nejpracnější části bude kovář vytvářet v hradní kovárně od neděle 18. srpna do pátku 23. srpna kromě pondělí před očima samotných návštěvníků.

Návštěvníci výstavy uvidí příklady užitého umění, sochařství a deskového malířství. Z významných výpůjček to budou Sedlecká a Velkobítešská monstrance, relikviář sv. Markéty z Břevnovského kláštera, poprsí sv. Petra a Pavla z Arcibiskupského paláce v Praze, univerzitní žezlo Humboldtovy univerzity v Berlíně nebo jezdecké sedlo z Metropolitního muzea v New Yorku.

Folklorní tanečníci z celého světa roztančí v sobotu centrum Šumperka. Stane se tak během Mezinárodního folklorního festivalu, který má ve městě letitou tradici. Přehlídka vrcholí právě sobotní akcí s názvem Roztančená ulice. Před očima diváků se postupně představí soubory, které do města dorazí například z Kostariky, Rumunska, Gruzie či Dagestánu. Doplní je přední folklorní soubory z tuzemska.

Do 70. a 80. let minulého století se mohou vrátit návštěvníci lázní v Teplicích nad Bečvou při procházce po zdejší kolonádě. Umožní jim to výstava fotografií z pozůstalosti Vlastimila Oliho Helcla, vůdčí postavy Občanského fóra na Hranicku v době sametové revoluce a někdejšího vedoucího Zbrašovských aragonitových jeskyní. Výstava s názvem Lázeňské vzpomínky s podtitulem Teplice nad Bečvou 1975 až 1989 bude k vidění do konce září.