Tipy na víkend: Colours of Ostrava, tanec v krychli a ptáci kivi poprvé v české zoo

21. červenec 2017

Další prázdninový víkend si můžete užít třeba v brněnském Mendelianu na oslavách narozenin významného přírodovědce. Na zámku Žleby provoní tamní kuchyni čerstvě upečené koláče a v Číhošti zahraje Hradišťan s Jiřím Pavlicou. Hezky si sobotu a neděli užijte!

Praha: Pochoutky z hmyzu, taneční maratón v krychli a Kolo pro život

Taneční maratón v průhledné krychli umístěné před Werichovou vilou zakusí před zraky návštěvníků performerky Miřenka Čechová a Sabine Seume. 25 hodinové taneční představení Momentum, inspirované tanečním uměním butó, chce zprostředkovat zamyšlení nad každodenní uspěchaností života v performanci, kterou aktérky popisují jako hledání podstaty bytí skrze zpomalený čas a prázdnotu.

Momentum odstartuje v sobotu v 17.00 a potrvá celých 25 hodin bez přerušení až do neděle 18.00. Performance, která byla v červnu premiérově uvedena na náměstí Václava Havla, je ve svém druhém uvedení inspirována slavnými výtvarnými díly z období impresionismu.


Zjistěte, jak se připravuje jídlo z hmyzu – jídlo budoucnosti. Nejodvážnější budou moci ochutnat!

Na už tradičních Dnech hmyzožravců v Zoo Praha budou moci návštěvníci ochutnat třeba šváby na medu a další delikatesy a zároveň se dozví mnoho zajímavého o hmyzožravých zvířatech.

V sobotu by si návštěvu pražské zoologické zahrady neměli nechat ujít nejmenší návštěvníci, ale i dospělí obdivovatelé románů Karla Maye. Od 10 do 18 hodin oživne v severní části areálu venkovních expozic indiánská vesnice, rozezní se rytmy bubínků a vůně typického jídla. Nahlédněte do běžného života prérijních indiánů a poznejte, jak bydleli, čím se ve volných chvílích bavili, a s jakými hračkami si hráli jejich děti.

A na neděli navíc Zoo Praha připravila velkou zábavnou akci Čtyřlístek v zoo! Od 10 do 18 h na návštěvníky čekají dovednostní stanoviště Čtyřlístku a kvízová soutěž o zajímavé ceny.

Čtěte také

V pražském Obecním domě teď najdete retrospektivní výstavu nazvanou Miloslav Troup – 100 let. Nabízí stěžejní díla z malířovy tvorby včetně dosud nevystavovaných maleb ze soukromých sbírek, gobelínů a ilustrační tvorby. Na výstavě je také Troupův obraz Žlutý anděl, který patří do umělcova pařížského období.

Devátá zastávka celorepublikové akce Kolo pro život, největšího seriálu závodů horských kol určeného pro širokou veřejnost (včetně dětských závodů), se koná v sobotu od 9.00 v areálu dostihového závodiště v pražské Chuchli. Zábavný den s kolem pro celou rodinu nabízí i bohatý doprovodný program pro všechny účastníky s kolem i bez.

Seriál Kolo pro život na Krásné louce v Mladé Boleslavi

Středočeský kraj: Cihlafest ve Slapech, Sto zvířat v Kolíně a pohádkový Mníšek

Na zahradě chráněného bydlení Fara ve Slapech navštivte v sobotu od 10 hodin hudebně divadelní festival Cihlafest. Výtěžek z festivalu bude použitý na opravu střechy Fary. Cihlafest je organizován společností Portus Praha a patří k doprovodnému programu benefiční sbírkové kampaně Akce Cihla pomáhající lidem s mentálním postižením.

Koncert kapely Sto zvířat zahájí v sobotu v 11 hodin TPCA Beat festival na Kmochově ostrově v Kolíně. Součástí festivalu bude i charitativní štafetový běh Ekiden ve prospěch kolínského Domova pro seniory.

Každý prázdninový víkend jsou na zámku v Mníšku pod Brdy speciální prohlídky pro rodiny s dětmi. Děti se zabaví a třeba se dozví i něco nového. Navštívit mohou Pohádkovou prohlídku s princeznou, prohlídku O strašidýlkách nebo O zvířátkách, Kouzelné sklepení s pohádkovými bytostmi, výtvarný ateliér nebo Panenky v historických kostýmech.

Jihočeský kraj: Červená Lhota v původním kabátě, tábor ornitologů i blatská dioramata

Na zámku Červená Lhota teď můžete obdivovat podobu zámku z počátku 20. století. Součástí obnovy byla například instalace látkových tapet v salonu východního křídla. Návštěvníci nyní mohou vidět zámek v podobě, v níž objekt obývali poslední majitelé – šlechtický rod Schönburg-Hartenstein. Kromě toho Červená Lhota získala do řady pokojů v prohlídkové trase nábytek, kterým byl zámek kdysi zařízen.


Na zámku Ohrada v Hluboké nad Vltavou navštivte novou výstavu nazvanou Les pramenů. Zábavnou formou vás seznámí s lesnictvím a vodohospodářstvím.

Život na Blatech a Kozácku je název nové výstavy Blatského muzea v Soběslavi. Návštěvníci ji najdou ve Smrčkově domě na náměstí Republiky. Součástí expozice jsou i dvě rozměrná dioramata. První zobrazuje blatskou náves s krojovanými selkami, druhé světnici blatského statku.

U jihočeského rybníka Řežabinec na Písecku začíná v neděli tábor ornitologů. Navštivte ho v časech mezi 6. až 18. hodinou a pozorujte s nimi vzácné ptáky, kteří u rybníka hnízdí. Ráno je aktivita ptáků nejvyšší, proto je třeba dorazit včas. Profesionálové mezi sebe zvou všechny zájemce o přírodu, samozřejmě také začínající i pokročilejší ornitology. Ornitologická kroužkovací Akce Acrocephalus končí 1. srpna.

Čtěte také

Karlovarský kraj: Zámek Kynžvart a Den pro Ostrov

Udělejte si o prázdninách výlet na zámek Kynžvart na Chebsku. Láká nejen k návštěvě krásných interiérů a muzea kuriozit, ale může se pochlubit i rozlehlým,275 hektarů velkým parkem. Původně francouzská zahrada se za knížete Metternicha přeměnila v anglický park.

Zámek Kynžvart

Od pátku se v Ostrově na Karlovarsku koná Den pro Ostrov. Zahájí ho kovářské sympózium, kde bude deset kovářů po tři dny kovat na počest J. C. F. Fischera. V podvečer si klášterní areál připomene desetileté výročí od svého znovuotevření. Připravena je zábavná komentovaná prohlídka Pouličního divadla Viktora Braunreitera, film o rekonstrukci a koncert s názvem J. C. F. Fischer a mistři baroka.

Na sobotu je pak v zámeckém parku připraven pestrý hlavní program pro všechny včetně obří skluzavky, dětských atrakcí, laserové střelnice, divadelních pohádek, kuchařské show nebo vystoupení Spirituál kvintetu.

Liberecký kraj: Trosky v bitevní vřavě, Rozmarné léto u Máchova jezera nebo svatá Barbora na Grabštejně

Hrad Grabštejn zve v sobotu od 20 hodin na večerní prohlídky se svatou Barborou. Ocitnete se v příběhu plném renesance s připomínkou zlatého věku grabštejnského panství a jeho tehdejšího majitele a iniciátora velké přestavby Jiřího Mehla ze Střelic.

Víkend na hradu Trosky se tentokrát ponese ve znamení třicetileté války – uvidíte dobývání a vypálení hradu švédským vojskem, bitva, mušketýři, souboje, dobové tance a navštivte jarmark v předhradí.


Živá hudba, divadlo a další akce nabídnou v neděli od 10 hodin První Tatrhy v Liberci.

U Máchova jezera v Doksech navštivte na pláži Klůček festival Rozmarné léto. Vystoupí Michal Hrůza, Wohnout, Sto zvířat, Pavel Callta a další.

150 obrazů, soch a grafik od 60 světově uznávaných umělců teď můžete obdivovat v Liberci. Pro Oblastní galerii jde o jednu z nejvýznamnějších výstav v její více než šedesátileté historii.

Výstava v hlavním sále galerie podle něj nese název tří největších hvězd: Giacometti – Picasso – Chirico. Díla všech tří jsou hned u vstupu do sálu. Alberto Giacometti tam má bronzovou sochu nazvanou Klec, Pablo Picasso obraz Nahý muž a stojící žena a Giorgio de Chirico obraz pojmenovaný Piazza d'Italia s koněm.

Královéhradecký kraj: Kejklířský festival, šermíři v Náchodě a výstava Vojtěcha Sedláčka

Slavnostní otevření Expozice barokního areálu Žireč na Trutnovsku je naplánováno na sobotu v 11:30.

Šermířská vystoupení skupiny historického šermu Manové Přemysla Otakara vás čeká o víkendu v Náchodě na 1. zámeckém nádvoří u velké věže.

Hrad Kost

Nenechte si v sobotu a v neděli ujít Kejklířský festival na hradě Kost.

Malíř Vojtěch Sedláček je známý především díky jedinečnému propojení krajiny a člověka. Jeho díla si od července můžete prohlédnout na výstavě v městské Galerii Zázvorka v Novém Městě nad Metují.

Kostelní zvonice v Bílém Újezdu na Rychnovsku už po staletí přitahuje pozornost kolemjdoucích. Ve střeše věže je totiž zaseknutá sekera. Udělejte si tam výpravu.

Pardubický kraj: Oživená kuchyně zámku Žleby, folkový festival v Chrastu i rodná světnice Bohuslava Martinů

Vycházející slunce ve výšce36 metrůnad zemí, vůně čerstvé kávy a chuť lahodného pečiva – tenhle jedinečný zážitek můžete prožít právě tuto sobotu ve věži kostela sv. Jakuba v Poličce, kde se nachází rodná světnička světově známého hudebního skladatele Bohuslava Martinů. Pro ty co nezaváhají a nařídí si budík na brzkou ranní hodinu a vystoupají 192 schodů, bude odměnou nezapomenutelný výhled.

Čtěte také

Pojďte se o víkendu podívat do kuchyně zámku Žleby. Najdete tam i tradiční Svatoanenský jarmark s doprovodným programem a prohlídky zámku s oživenou zámeckou kuchyní s ochutnávkou koláčků.

Chrastecký folkový festival, na kterém vystoupí mimo jiné Strunovrat, Trdlo, Devítka, Pavlína Jíšová a přátelé, startuje v sobotu v přírodním divadle v Chrastu na Chrudimsku.

Folkové prázdniny, Náměšť nad Oslavou 2017

Vysočina: Folkové prázdniny v Náměšti a výročí narození Josefa Toufara

Na zámku v Náměšti nad Oslavou začíná v sobotu 32. ročník multižánrového festivalu Folkové prázdniny, potrvá až do příští soboty.

V neděli začíná v 15 hodin benefiční setkání s připomenutím 115. výročí narození faráře Josefa Toufara umučeného komunistickou StB kvůli takzvanému číhošťskému zázraku. Od 17 si můžete na farním dvoře vyslechnout koncert souboru Hradišťan s Jiřím Pavlicou, výtěžek bude použit na opravy kostela a fary.

Olomoucký kraj: Folkový festival Toulavej v Holešově a Bangladéš očima českých fotografů

Zámek v Holešově na Kroměřížsku bude v sobotu patřit folkovému festivalu Toulavej. Vystoupí mimo jiné Jaroslav Wykrent, Lokálka, Vojta Kiďák Tomáško a další.

Těžký život v exotické Bangladéši je hlavním tématem výstavy fotografií, která je po celé prázdniny k vidění v prostorách Muzea umění v Olomouci. Nese název Černé slzy, jejich autory jsou čeští fotografové Hana Connor a vítěz Czech Press Photo v kategorii portrét Filip Jandourek. Se svými snímky se zaměřili na lidi žijící a pracující v děsivých podmínkách slumů hlavního města Dháky.

Jihomoravský kraj: Výročí narození J. G. Mendela a botanická výstava v Brně nebo umělecké sympozium v Mikulově

Mendelianum Moravského zemského muzea v Brně připomíná v pátek a v sobotu výročí narození Johanna Gregora Mendela a nabízí doprovodný program v Mendelianu. Například narozeninová sobota v Mendelianu nabízí od 13 do 18 hodin prezentaci Mendelova rodiště a zábavné hrátky s hrášky.


V zámeckém parku ve Slavkově u Brna začíná v sobotu ve 22 hodin koncert skupin Jethro Tull a Stromboli.

Ukázku mechorostů, dřevěné modely hub řezbáře Josefa Rulíška nebo Mattioliho herbář, jednu z nejvýznamnějších botanických knih 16. století, teď můžete vidět v Dietrichsteinském paláci na Zelném trhu v Brně. Výstava botanického oddělení potrvá do 6. srpna.

Mikulovský zámek a podzámčí opět poskytují zázemí a inspiraci skupině výtvarných umělců – účastníkům mezinárodního sympozia Dílna. Do 12. srpna vytvoří díla s libovolným námětem, formou i materiálem. Jejich tvorba pak rozšíří sbírku, která na zámku díky Dílně vznikla v uplynulých letech.

Moravskoslezský kraj: Colours of Ostrava a discopříběh v Příboru

V Ostravě v sobotu vrcholí mezinárodní hudební festival Colours of Ostrava.

Město Příbor zve na akci Příborská lávka aneb discopříběh. Přijďte v neděli od 13 do 18 hodin zasoutěžit a zdolat úzkou lávku přes bazén na koupališti v Příboru. Na děti se těší klauni s balónky, bublinkovou show, hlavolamy a spoustou dalších veselých aktivit.

Zlínský kraj: 20 let od ničivé povodně na Zlínsku a ptáci kivi poprvé v Česku

Ve zlínském Baťově mrakodrapu jsou vystaveny amatérské fotografie připomínající povodeň, která před 20 lety zasáhla také Zlínský kraj. Výstavu mapující dramatické události při ničivých záplavách z roku 1997 ve Zlíně, Otrokovicích, Uherském Hradišti, Tlumačově, Kašavě nebo Huslenkách, bude v 16. etáži budovy možné zhlédnout do konce srpna.

Logo

V pátek v 18 h bude slavnostně otevřena nová expozice pro vzácné ptáky kivi a papoušky nestory kea. Poprvé v Česku a na Slovensku tak budou mít návštěvníci šanci uvidět zástupce novozélandské ptačí fauny, vzácně chovaného nelétavého kivi. Kromě prohlídky zbrusu nové voliéry a ubikace jsou připraveny také hezké dárky pro nejmenší děti a ochutnávka novozélandské dobroty. Otevření expozice je propojeno s prodlouženou otevírací dobou.

autor: nah
Spustit audio

Více z pořadu