Tipy na víkend

14. září 2007

V Tipech na víkend vás tentokrát pozveme na vinobraní do vinice Sv. Kláry v Praze, na republikový šampionát ve vaření svíčkové omáčky, do Vlašimi za netopýry, na narozeninové oslavy Železničního muzea v Lužné nebo na nedělní Acrobatshow do Dlouhé Lhoty u Příbrami. Ať se vám víkend vydaří!

Vyvrcholením vinařského roku je odnepaměti vinobraní. Bývá vždy spojeno s lidovou zábavou a muzikou, nejinak tomu bude o víkendu i v Botanické zahradě v Praze-Troji. Ve vinici sv. Kláry vás v sobotu i v neděli čeká přehlídka českých, moravských i zahraničních vín a burčáku. Cimbálová muzika, staročeské občerstvení a mnoho dalších atrakcí.

Sobotní odpoledne plné muziky, divadel a bohatého doprovodného programu - to nabízí festival Babí léto v psychiatrické léčebně v pražských Bohnicích. Těšte se na tradiční ujgurské jídlo Plov a Samsa, chráněné dílny, zážitkové kouty, kavárnu s originálními gurmánskými pochoutkami a převleky, šachové souboje, deskové hry, keltskou vesničku a výtvarné dílny. Babí léto v Bohnicích začíná v sobotu ve 13 hodin.

Na dožínkové slavnosti se můžete vydat v sobotu na Toulcův dvůr v Praze 10. Pro rodiny s dětmi, ale i pro dospělé, je připravena řada aktivit spojených s významným obdobím zemědělského roku, s dožínkami. Všichni tak budou mít možnost si vyzkoušet mlátit obilí, mlít, péct a řadu dalších činností, ale i her. Celkovou atmosféru zpestří několik folklórních souborů svými vystoupeními, která vyvrcholí ve 14.30, společným symbolickým příjezdem chasy z pole.

Bílá hora ožije o víkendu rekonstrukcí historické bitvy. Na Bělohorské pláni u pražské obory Hvězda budete moci zavzpomínat na to, jak se roku 1620 střetla česká stavovská vojska s císařskou armádou a vojsky Katolické ligy. Bitva na Bílé hoře byla sice krátká, stala se však zlomem pro České země. Mnoho lidí muselo uprchnout za hranice a 27 český pánu skončilo na popravišti. Samotná akce na Bělohorské pláni u zdi obory Hvězda začne v sobotu dopoledne otevřením velkého historického tržiště. Prohlídkou stájí a vojenského ležení si můžete vytvořit obraz o tehdejším životě vojska. Budete si moci vyzkoušet brnění a výstroj a připraveny jsou i některé vojenské disciplíny nebo střelba. Rekonstrukce bitvy vypukne ve 14 hodin.

Obec Sychrov vás v sobotu zve na posvícení. Odstartuje ho v 8:30 turnaj v minikopané, hodinu po poledni pak začínají soutěže pro děti a dospělé a v 17 hodin pak vypukne klání o "Káčovskou lyži" - což je běh na lyžích libovolného ustrojení do kopce. Večer můžete v Sychrově zajít na taneční zábavu.

Jestli milujete svíčkovou, neměli byste v sobotu chybět chomutovském skanzenu Stará Ves. Tam se totiž uskuteční Mistrovství republiky ve vaření svíčkové omáčky. Kulinářská přehlídka začíná ve 14 hodin, už o hodinu dřív, ve 13:00 se budou soutěžící prezentovat. Podmínkou je přinést minimálně pět porcí doma uvařené svíčkové omáčky, protože na místě není možné zajistit kapacitu přímo pro vaření.

Ještě o víkendu můžete se svými ratolestmi v Jičíně navštívit kulturní festival Jičín-město pohádky. Letošní ročník je zaměřený na řemesla v pohádkách a také připomene 40. výročí prvního uvedení známých pohádek s loupežníkem Rumcajsem jako televizního večerníčku. V muzeu je přístupná expozice o historii cukrářství, v Knihovně Václava Čtvrtka představuje Eva Bouchnerová ilustrace a loutky z knihy Pohádky dědečka Fábulína.

Souboje v podání řady skupin historického šermu uvidí ti, kdo v sobotu odpoledne zamíří na zámek v Dobřichovicích u Prahy. Černošická alotria lákají rytíře, lapky, piráty, barbary, šermíře i šermířky. Na zámku vznikne také historické tržiště a dobová krčma. Večer se můžete těšit na ohňovou podívanou. Program Černošických alotrií začne v sobotu ve 13 hodin.

v přírodě vyhládne

Napadlo by vás někdy, že se Hradčanské náměstí dočká kromě výměny stráží a slavnostních událostí také závodu na rotopedech? Tak vězte, že to není pouhý výmysl, ale čirá pravda! V sobotu po poledni se tam totiž utká deset desetičlenných družstev seniorů v jízdě na nepohyblivých kolech při příležitosti dojezdu opravdového cyklistického závodu Praha Karlovy Vary Praha. Závod měří 262 kilometrů a stejná délka čeká na seniory. Trasu musí ujet všech sto závodníků dohromady. Na každého tedy vyjde zhruba 2,6 kilometru. O příjemnou náladu se postará Pražský salónní orchestr v celé své kráse všech 35 členů. Zábavu zpestří také výstava historických bicyklů a vystoupení populárních mažoretek-seniorek.

A ještě jeden tip pro seniory, tentokrát z Ostravy: Tamní ZOO připravila Den pro seniory. Vstup do zahrady budou mít zdarma a navíc si v areálu budou moci nechat změřit tlak, stanovit riziko onemocnění osteoporózy a získat informace o správném životním stylu. V 9:30 hod začínají rybářské závody seniorů na rybníku u výběhu slonů.

Podblanické ekocentrum ČSOP Vlašim vás zve v sobotu od 19.30 hodin na Netopýří noc. Zajímavosti ze života netopýrů se dozvíte nejprve na přednášce a při promítání v sále Podblanického ekocentra. Ve Vlašimském zámeckém parku pak budete netopýry hledat a určovat pomocí ultrazvukového detektoru.

Železniční muzeum v Lužné u Rakovníka má 10. narozeniny a vy se o víkendu můžete přidat k oslavám. V sobotu i v neděli pojedou do Lužné a zpět zvláštní parní vlaky z Prahy hl.n., odjezd v 8:30 hod., návrat do Prahy v 18:18. V muzeu pro vás bude připraven bohatý program a největší atrakcí nejspíš bude až 10 parních lokomotiv v provozu.

Sbor dobrovolných hasičů Teplice nad Metují zve na soutěž o pohár Teplických skal. Klání se uskuteční v sobotu od 9 hodin. Závodníky čekají disciplíny jako střelba, uzlování, zdravověda, topografie a technické prostředky. Kdyby se snad zcela vyčerpali, nemusí mít strach, protože občerstvení je připraveno.

V Ústí nad Labem vyvrcholí v sobotu festival Porta. V areálu letního kina uslyšíte 11 hudebních skupin, které se do mezinárodní soutěže se probojovali z národních kol v Česku a na Slovensku.

Ty, kdo nejsi kůže líná přijď opékat do Kadlína! - tímhle veršem vás zvou kadlínští na sobotní soutěž v opékání brambor a pouštění draků. Začíná se ve 14 hodin. V neděli je pak v Kadlíně na Kokořínsku připravena soutěž v řezání a štípání dřeva pro rodinné týmy. Začátek je opět ve dvě hodiny odpoledne. Po celý víkend můžete zdarma navštívit všechny expozice kadlínského muzea. Chybět nebudou pouťové atrakce, kolotoče, střelnice a občerstvení.

" O sedlckej svobodě" a " Žena a muž ožhratý" - to jsou názvy české barokních operety a opery, které můžete vidět v neděli večer v Olomouci. Představení je součástí olomouckého hudebního festivalu Baroko a vystoupí na něm soubory Affeto, Musica figuralis a Ensemble Damian.

Na "Parádní procházku" se můžete vydat v neděli centrem Prahy. Jejím tématem je chození ve všech svých podobách jako způsob dopravy, společenská činnost i sport. Inspirováni stolními hrami připravilo Divadlo Alfréd ve dvoře v pražském centru hru Chodče, nezlob se, která vás za doprovodu hudby a živé akce provede srdcem Prahy, po místech známých i neznámých. Na trase i v průvodu vás čeká spoustu nečekaných objevů, které možná změní Váš pohled na chůzi i na město, ve kterém žijeme. Start je ve 14, 14.30 a 15 hodin v parku na Karlově náměstí.

Nebe nad letištěm Dlouhá Lhota u Příbrami v neděli zaplní letadla. Zamířit tam můžete na Acrobatshow - Memoriál Martina Stáhalíka. Legendární L29 Delfín, dva stroje jeho neméně slavného nástupce L39 Albatros a dva současné bitevníky L159 vytvoří nad letištěm rekordní skupinu tryskáčů z produkce Aera Vodochody. Program začíná v 10 hodin a chybět nebudou tradiční vyhlídkové lety, pozemní atrakce včetně výstavy současných osobních aut různých značek a historické vojenské techniky, skákacích hradů, kolotočů, lezeckých stěn a dalších lákadel pro děti.

VÝSTAVY:

Stálá expozice kubismu v pražském Domě U Černé Matky boží je znovu přístupná veřejnosti. Národní galerie v Praze prostory uzavřela v červnu kvůli teplému počasí. Expozice českého kubismu, prezentovaná ve druhém a třetím poschodí domu, je zaměřena na období let 1910 -1919, tedy na nejvýznamnější etapu kubismu v českých zemích.

Díla pěti evropských sochařů si můžete prohlédnout v pražském Strahovském klášteře. Sochy tam vystavují Petr Váňa, Marie Šeborová, Francouz Jean-Paul Chablais, Emanuela Camacciová z Itálie a Řek Gelas Kessidis. Výstavu s názvem 5sculptors najdete v prostorách křížové chodby a románských sálů.

Stopadesátiletou historii i současnou tvorbu a zaměření sklárny Moser připomíná výstava, kterou najdete v pražském Uměleckoprůmyslovém muzeu. Speciálně se její autoři zaměřili na poslední desetiletí existence sklárny. Přehlídka Moser 10/150 potrvá do 18. listopadu.

Výtvarná skupina Matky a otcové, kterou tvoří čtyři umělci, má výstavu v galerii C2C. Ta se přestěhovala do holešovického prostoru La Fabrika vzniklého z bývalé slévárny hliníku, ve kterém působí i divadelní skupina Továrna. Skupinu Matky a otcové tvoří Lenka Klodová, Lucie Krejčová, Martin Péč a Marek Rejent. Od roku 2001 spolu testují, jakým způsobem využít zkušenosti s rodičovstvím v umění.

Nejen fiktivní výzkum, ale také jeho vymyšlenou autorku představuje umělecký projekt Britky Suzane Treisterové, který prezentuje Galerie Školská 28 sídlící ve stejnojmenné pražské ulici. Projekt se jmenuje Hexen 2039 a zachycuje na sérii kreseb a diagramů, videodokumentu, webové stránce a formou site-specific intervencí paravědecký výzkum slečny Rosalindy Brodské, provedený pro britskou armádu.

Brněnský Dům umění patří retrospektivním výstavám fotografa Jana Ságla a malíře Milana Kunce. Ságl se představuje u příležitosti svých 65. narozenin a půlstoletí fotografické praxe, Kunc se ohlíží za třemi dekádami tvorby.

S dílem proslulého německého architekta Maxe Berga se můžete seznámit v Muzeu města Brna na hradě Špilberk. Nová výstava klade důraz především na jeho nejslavnější stavbu, Halu století ve Vratislavi, která se loni stala 13. polskou pamětihodností zapsanou na seznamu světového dědictví UNESCO.

Ohlédnutí za krátkou, ale úspěšnou činností designérské skupiny Atika nabízí Design centrum České republiky. Výstava Emoce a forma v brněnském sídle centra představuje průřez tvorbou skupiny, která se proslavila zejména pozoruhodnými nábytkářskými návrhy.

Sešitové dobrodružné romány neboli rodokapsy vystavuje Památník písemnictví na Moravě v benediktinském opatství v Rajhradě na Brněnsku. Romány do kapsy sice podle kurátorů nepatří k literárním vrcholům, ale představují zajímavý a dnes i sběratelsky ceněný žánr.

V Plzni začala výstava studentských autorských divadelních plakátů na téma William Shakespeare, která vznikla jako pilotní projekt spolupráce plzeňské a bratislavské střední umělecké školy. Smyslem mezinárodní soutěže je otevřít komunikační prostor pro nejmladší generaci grafiků a zaměřit pozornost na nekomerční plakátovou tvorbu a divadelní umění.

Netradiční pohled na knihu zpracovanou jako objekt ve tvaru pyramidové věže, gotické skleněné okno nebo zavoskovaný svazek deníků nabízí nová plzeňská výstava Kniha jako médium. Je průřezem toho nejlepšího, co za poslední tři roky vytvořili studenti oboru knižní kultura Ústavu umění a designu Západočeské univerzity.

Více než tisíc exponátů z bižuterie, 95 dřevěných reliéfů a 50 fotografií z ocelářského prostředí nabídne od neděle třinecké muzeum. Výstavu exponátů nazvanou Nekonečný příběh bižuterie najdete ve velké výstavní síni muzea. V expozici bude zastoupena skleněná broušená bižuterie, černá bižuterie, skleněné perličky Rokajl, bižuterie z umělých hmot a kovová bižuterie s galanterií.

Až do poloviny října si mohou zájemci prohlédnout výstavu Slavné vily Olomouckého kraje v olomouckém Muzeu moderního umění. Původně měla být expozice otevřena jen do poloviny září, kvůli velkému zájmu lidí se ale muzeum rozhodlo ji o měsíc prodloužit. Výstava představuje prostřednictvím kreseb, plánů, fotografií, modelů, ale také dobového nábytku pět desítek architektonicky významných rodinných sídel, která vznikala od poloviny 19. století do současnosti na území olomouckého regionu.

Přibližně čtyři desítky obrazů inspirovaných především valašskou lidovou i městskou architekturou vystavuje od tohoto týdne Galerie Stará radnice ve Vsetíně. Jde o průřez dílem valašského výtvarníka Antonína Kaderky. Výstava nese název Jak šel čas I.

reportérka

Alšova jihočeská galerie otevřela v Hluboké nad Vltavou třetí díl výstavy českého umění 20. století, který uzavírá cyklus představující tamní sbírky moderního a současného umění. Tentokrát ukazuje výběr výtvarných prací vzniklých v letech 1970 až 2007.

Stovky pestře rozkvetlých jiřin krášlí až do neděle komnaty renesančního zámku v Rájci na Blanensku. Mnozí lidé ani nevědí, že se jiřina dostala v 18. století do Evropy z Ameriky. Nikdo tehdy netušil, že se stane nejoblíbenější podzimní květinou pěstovanou v mnoha zemích.

Jiřinkové slavnosti pokračují o víkendu v České Skalici. Na maloskalické tvrzi v areálu muzea uvidíte nejenom stovky překrásných jiřin, ale taky vystoupení mažoretek, nebude chybět ani promenádní koncert dechové hudby a program najdete i v Ratibořicích na zámku. Tam si můžete vyslechnout slavnostní koncert.

Především tlustice představuje nová výstava exotických rostlin, kterou najdete v jihlavském Muzeu Vysočiny. V pěstitelském povědomí je z druhu tlustic pouze klasická Crassula portulacea zvaná strom života pěstovaná u nás už od poloviny 19. století. Existují ale desítky neuvěřitelně barevných miniaturních druhů, které téměř nikdo nezná.

Na 200 druhů hub si ještě v sobotu od 9 do 12 hodin můžete prohlédnout na výstavě ve Vlastivědném muzeu v Šumperku. Během výstavy bude otevřena mykologická poradna, ve které si můžete nechat své nálezy hub odborně určit.

Ve velkém sále Muzea jihovýchodní Moravy ve Zlíně můžete navštívit výstavu Proměny tradičního venkovského interiéru. Představuje bydlení od konce 19. století do 40. let 20. století ve zlínském regionu a přilehlých částí velkých etnografických celků. Průvodní texty doplňují desítky fotografií.

Do okamžiku narození, svatby a smrti člověka nahlédne výstava ve Vlastivědném muzeu Jesenicka. Expozice s názvem U kolébky, před oltářem, nad hrobem představí návštěvníkům nejen lidové obyčeje, ale například i fotografie či archivní materiály. Expozici doplňují dobové i současné rodinné fotografie a archivní materiály. Návštěvníci se budou moci seznámit i s dávno zapomenutými, ale i stále živými obyčeji, pověrami a tradicemi kolem narození, svatby a smrti.

Tipy na víkend vysílá ČRo 1 - Radiožurnál každý pátek v 11.10 a také v sobotním a nedělním Ranním Radiožurnálu.

Samozřejmě i vaše akce se může objevit v našem servisu. Stačí napsat na náš email: vikend@rozhlas.cz. Pište také na adresu Český rozhlas 1 - Radiožurnál, Tipy na víkend, Vinohradská 12, 120 99 Praha 2.

Pěkný víkend přeje Naďa Hávová.

autor: nah