Tipy na víkend
Opět je před námi víkend a také volné sváteční úterý. V Tipech vám nabídneme pozvánky na akce, při kterých si můžete připomenout 62 let od konce II. světové války, ale pozveme vás také na oslavy ptačího zpěvu, na projížďky historickým parním vlakem, na přehlídku veteránů nebo na výlety na nejrůznější hrady a další zajímavá místa. Hezky si volno užijte!
PÁTEK 4.5.
Také letos Plzeň oslaví 62. výročí osvobození americkou armádou v roce 1945. Slavnosti svobody 2007 začnou v pátek a skončí v neděli. Na programu je opět několik pietních aktů, kulturní program plný hudby a další zajímavosti. Velkou atrakcí pro malé i velké návštěvníky bude vojenský camp, který se usadí na všechny tři dny v centru Plzně před Peklem.
Připomenout si 62 let od konce II. světové války můžete v pátek a v sobotu například na Uherskobrodsku. Konkrétně na Korytňanských lůkách u obce Strání. Uvidíte tam rekonstrukci bitvy, která se uskutečnila v katastru obcí Korytná a Strání na Moravskoslovenském pomezí. V roce 1945 se tam v rámci osvobozování od nacistické nadvlády zastavila fronta Rudé a Rumunské armády na celých 14 dnů. V pátek vyrazí v 15.30 kolona historických vozidel po obcích Strání, Květná, Korytná, Nivnice, Slavkov, Horní Němčí a zpět do Strání. Po příjezdu bude následovat porada velitelů a pak už začne dobová zábava. V sobotu začíná program v 10 hodin. Vystoupí vojensko - historické skupiny a uvidíte historické i současné vojenské výstroje a výzbroje. Částečná rekonstrukce bitvy za účasti více než 130 uniformovaných vojáků a historické techniky vypukne ve 14.30.
Sedm divadelních souborů ze Zlínského kraje se představí na přehlídce Hvozdenský měšec plný pohádek, který se od pátku uskuteční ve Hvozdné na Zlínsku. Přehlídku zahájí divadelníci ze zlínské Malé scény hrou Pipi Dlouhá Punčocha od Astrid Lindgrenové v režii Karla Hoffmanna. Ve Zlínském kraji ojedinělá nesoutěžní divadelní přehlídka potrvá do neděle 13. května.
V Průmyslovém paláci pražského Výstaviště začal veletrh Svět knihy. Až do neděle na vás čeká přes 500 vystavovatelů ve 230 stáncích. Kromě čerstvé nabídky knižní produkce si můžete vybírat z množství autogramiád a různých pořadů vážících se k literatuře a knihám. Centrální expozici pořadatelé letos věnovali německy mluvícím zemím a tématem veletrhu je literatura a multimédia.
SOBOTA 5.5.
Sedmdesát vojenských historických vozidel včetně tanků najdete v sobotu na rokycanském Masarykově náměstí. Do města od východu zamíří vojenská historická kolona představující sovětskou armádu, od západu pak kolona představující armádu americkou. Jedním z mnoha lákadel bude i plně funkční stylová vojenská polní kuchyně, kterou jste mohli vidět ve druhém dílu adaptace Haškova Švejka. Slavnost v Rokycanech začíná v 17 hodin.
Na tradiční pouť svatého Floriána se můžete v sobotu vydat do Bezdružic na Tachovsku. Stejně jako v minulých letech bude nejzajímavějším doprovodným programem jízda zvláštním vlakem s parní lokomotivou z tamního nádraží.
Společnou cyklojízdou v sobotu oficiálně začíná turistická sezóna na cyklistické stezce Brno - Vídeň. Stezka se otevírá ze dvou stran: cyklisté vyjedou z Brna od haly Rondo a z Hevlína od radnice a sejdou se v autokempu Merkur v Pasohlávkách, kde je připraven kulturní program.
V sobotu v 9 hodin začne v Plzni oficiální program oslav výročí osvobození americkou armádou v roce 1945. Těšit se můžete třeba na ukázku táborového života před Peklem a navštívit byste měli i rozšířený program v Patron Memorial muzeu. O víkendu můžete také v Plzni zamířit festival folkové a country hudby Lochotín 2007 do amfiteátru Lochotín. Oba festivalové koncerty začínají v sobotu i v neděli ve 12 hodin a budou končit o půlnoci. Kdo se na novém festivalu představí? Nezmaři, Lokálka, Samson a jeho parta, Fleret, Kamelot, Wabi Daněk, František Nedvěd, Spirituál Kvintet, Jan Nedvěd, Pavel Žalman Lohonka, Greenhorns, Pavel Dobeš, Čechomor, Bratři Ebenové, Noví Brontosauři, Jiří Schmitzer, Rangers, Petra Černocká, Věra Martinová a Lenka Filipová.
Na pražské Letenské pláni se v sobotu uskuteční už desátý ročník demonstrace za legalizaci marihuany Million Marihuana March. Akce začne průvodem, který vyrazí ze Staroměstského náměstí ve 13.30. O půl hodiny později začne na Letné tradiční hudební produkce. Těšit se můžete na kapely Gaia Messiah, Apple juice či 2v1, které patří ke stálicím této akce. Produkci letos doplní Banditos, Dreadrot či Uprag. Milovníci elektronické taneční hudby mohou přijít na Babe LN, Dr. Kary, Kaplick a Saku, MC Jacoba ze skupiny Skyline a další.
Světový den ptačího zpěvu byl sice už ve středu, ale vy ho můžete oslavit v sobotu třeba v pražských Satalicích nebo o den později u letohrádku Hvězda. Milovníci ptactva a přírody mohou pod vedením zkušených ornitologů uvítat a oslavit první ptačí hlasy. Na stanici autobusu 186 "Satalická obora" v Satalicích u kapličky začíná procházka v 8 hodin. Půjde se do Satalické bažantnice a Vinořského parku. Pro děti bude připravena hra, uvidíte ukázku odchytu a kroužkování ptáků.
Za zpěvem slavíků se můžete v sobotu vydat milovníci přírody na břehy Tovačovských jezer na Přerovsku. Ornitologové vás tam naučí nejen tyto opeřence rozpoznat podle vzhledu i zpěvu, ale seznámí vás i s ostatními současnými obyvateli jezer, kteří tudy nyní protahují. Ornitologové se chystají se zájemci při exkurzi projít Křenovský i Hradecký rybník. O den později podobnou výpravu odborníci chystají také na Záhlinických rybnících.
Brněnské Boby centrum o víkendu láká na republikový šampionát v moderních tanečních disciplínách Street dance a Modern dance. Během dvou dnů uvidíte 160 soutěžních vystoupení v 39 kategoriích a disciplínách. V sobotu se tanečníci představí v disciplínách Street dance, třeba v disku. Neděle bude patřit Modern Dance, tedy stylům, které doprovází například orchestrální a muzikálové skladby.
Do Loun se můžete v sobotu vydat na tradiční Memoriál Karla Raise, což je závod v silničním běhu a také závod vozíčkářů. Trasa vede z Počerad do Loun. Memoriál je největším sportovním setkáním zdravých a handicapovaných sportovců České republice. Setkávají se běžci a vozíčkáři všech věkových kategorií a výkonnostních úrovní. První závod startuje už v 9 hodin. Na Memoriálu najdete i výletní stan Radiožurnálu - určitě se u nás zastavte!
V Náchodě můžete o víkendu a ještě v pondělí navštívit festival studentské tvořivosti Prima sezona. Těšit se můžete na vystoupení hudebníků a studentských divadel.
Stylový jarmarky, pobožnosti, ceremoniály žádání o právo i průvody krojovaných účastníků - to všechno na vás o víkendu čeká, pokud dorazíte do obce Lety v okrese Praha-západ na poberounský folklorní festival Staročeské máje. Slavnostní zahájení vypukne v sobotu v 10 hodin. Festival v Letech zahájí Šeucouská muzika ze Skutče. Těšit se můžete také na setkání dechových kapel a valašskou cimbálovku. Hudbu jiného žánru pak představí skupina Třehusk. Z Letů se Staročeské máje příští sobotu přesunou do Mníšku pod Brdy, pokračovat budou 19. května v Černošicích a poslední květnový víkend vystoupí folklorní soubory v Zadní Třebani.
Hrad Radyně v sobotu slavnostně zahájí turistickou sezonu a vy můžete být u toho. Brány hradu se otevřou v 10.15. Pokud na Radyni dorazíte, uvidíte kromě jiného třeba zbrusu nový přístupový můstek k hradu, odkud zazní i slavnostní fanfáry.
Slavnosti ve skanzenu Stará Ves na Chomutovsku se můžete užít o víkendu vždy od 13 do 17 hodin. Uvidíte dostavěný hrázděný krušnohorský statek a větrný mlýn. Připraveny budou také ukázky stříhání ovcí se zajímavým výkladem, ukázky starých řemesel, ochutnávky různých pochutin, produkty včelařského spolku, prohlídka starých zemědělských strojů a vybavení nebo projížďka s koňským povozem. Vstupné bude symbolické - třeba starý hrneček, který už není doma potřeba (ulomené ouško, popraskaná glazura aj.).
Jízdami zvláštních parních vlaků mezi Jaroměří a Hradcem Králové zahájí v sobotu železniční muzeum v Jaroměři na Náchodsku letošní sezonu. Sedmdesátiletá parní lokomotiva Velký býček s vagony poprvé vyjede z Jaroměře do Hradce Králové v 7.50 a podruhé ve 12.40. Na zpáteční cestu vyrazí v 9.03 a pak ve 14.15. Z krajského města souprava při první cestě pojede přes už nepoužívanou trať mezi Hněvčevsí a Hořiněvsí. V neděli parní souprava pojede z Jaroměře do Hradce Králové a Náchoda. Po oba dny bude do vlaků zařazen jídelní vůz, kde bude k dispozici vedle drobného občerstvení také prodej upomínkových předmětů se železniční tematikou. Jízdenky na zvláštní parní vlaky se budou prodávat přímo ve vlaku. V samotném jaroměřském muzeu budou k vidění například ukázky posunu a otáčení lokomotiv.
NEDĚLE 6.5.
V Plzni v neděli vyvrcholí oslavy 62 let osvobození americkou armádou v roce 1945. Součástí oslav bude ve 14 hodin také pietní akt u pamětních desek na schodišti radnice - ten připomene Belgičany, kteří se osvobození Plzně účastnili - konkrétně jde o 17. střelecký prapor. V 15 hodin pak začne vernisáž v univerzitní galerii v Jungmannově ulici, kde si budete moci prohlédnout práce studentů a pedagogů univerzity v americkém Birminghamu, který je partnerským městem Plzně.
V Třeboni můžete navštívit mezinárodní festival animovaných filmů AniFest. Připraveno je mnoho doprovodných programů. Kromě výstav a koncertů se budou konat akce pro odborníky ProfiFórum a také oblíbené Školičky animace, kde si děti vyzkoušejí, jak se dělá animovaný film. Průvodci celou přehlídkou budou komiksové postavičky, komiksu bude věnován i nedělní speciální program.
Ještě v neděli můžete zamířit do smaltovny v Ostravě-Vítkovicích. Čtrnáct umělců tam v rámci projektu Smalt Art Vítkovice 2007 tvoří svá velkoformátová díla. Výsledkem akce bude zcela ojedinělý soubor smaltů, jaký dosud nebyl na jednom místě, v jednom čase a za tak reprezentativní účasti autorů nikdy vytvořen.
Opět je otevřena vodní cesta Baťův kanál. Kromě víkendů se provoz plavebních komor rozšířil i na pátek. Podél kanálu se můžete také projet po šestikilometrové cyklostezce. Trasa vede mezi obcemi Babice, Huštěnovice a Staré Město na Uherskohradišťsku. Vodní cesta vznikla ve 30. letech 20. století. Původně sloužila k přepravě lignitu z dolů na jižní Moravě do Baťových závodů a k závlahám. Po druhé světové válce kanál chátral. V 90. letech se začalo s jeho obnovou pro turistické využití.
PONDĚLÍ 7.5.
Už podvanácté zamíří do Velichovek na Náchodsku kolona historických vojenských vozů. Akcí Mise Velichovky si milovníci historie a sběratelé vojenské techniky připomenou 62. výročí konce druhé světové války a tehdejší jednání Američanů o kapitulaci německé armády Střed. Kolona by měla čítat kolem 30 vozidel. Sraz účastníků akce je v pondělí odpoledne v autokempu v Hořicích na Jičínsku, kde bude i výstava vozidel. V úterý kolona hodinu po poledni vyjede do Velichovek, kde si v areálu lázní u pomníčku americké armády připomene konec druhé světové války. Součástí oslavy bude i ukázka bitvy americké jednotky s německou posádkou. Bude to ale ukázka fiktivní, protože Američané ve Velichovkách nebojovali. Americký ozbrojený konvoj dorazil z Prahy do Velichovek 8. května 1945, aby s velitelem německé armády Střed maršálem Ferdinandem Schörnerem vyjednával o kapitulaci. Američané na místě zjistili, že Schörner již uprchl do Alp, a vrátili se zpět do Plzně. Velichovky byly osvobozeny až 11. května poté, co se sovětská armáda probila z Polska. Rusové totiž ještě 9. května sváděli v okolí Náchoda s německými jednotkami úporné boje.
Noc slavíků - tak se jmenuje akce, kterou pořádají přerovští ornitologové. Sraz je v pondělí v 19.30 před Ornitologickým spolkem (Bezručova 10). Vycházka do potemnělé přírodní rezervace Žebračka povede podél Bečvy a zaměříte se právě na poslechem večerních hlasů přírody. Návrat je plánovaný do 22 hodin.
Slovácký soubor Kyjov vás v pondělí zve do Domu kultury v Kyjově na folklórní pořad nazvaný Obrázky. Začíná se ve 20 hodin. Folklórní hudebně-taneční divadlo vám předvede vesele i vážněji život prostého venkovské lidu.
V pondělí budou mimořádně zpřístupněny - rozhledna a památník bitvy z roku 1866 na Chlumu u Hradce Králové. Památník bitvy na Chlumu, který se nachází na místě krvavé prusko-rakouské bitvy z roku 1866 nabízí ve své expozici výzbroj a výstroj všech armád, které se utkaly v této bitvě. Odborníci střet na Chlumu považují za druhý největší vojenský střet 19. století. Původní rozhlednu v létě 1999 nahradila nová přes 55 metrů vysoká rozhledna, na které je v necelých 35 metrech nad zemí umístěná vyhlídková plošina. V okolí památníku je rozmístěno na 400 pomníků a hrobů padlých z bitvy, nejvýznamnější z nich jsou přístupné po turistických a cyklistických trasách.
ÚTERÝ 8.5.
V úterý 8.5. to bude přesně 62 let, co americký ozbrojený konvoj dorazil z Prahy do Velichovek na Náchodsku, aby s velitelem německé armády Střed maršálem Ferdinandem Schörnerem vyjednával o kapitulaci. Vy si tyto historické události můžete připomenout. Městem v úterý projede tradiční "Mise Velichovky". Součástí oslavy bude i ukázka bitvy americké jednotky s německou posádkou.
Do Roztok u Prahy by v úterý měli zamířit všichni obdivovatelé veteránů. V eleganci tam budou od 10 hodin soutěžit historická vozidla. Uvidíte naleštěná historická auta a motorky. Nejstarším vozidlem bude Peugeot z roku 1905 a přestaví se i doposud nevystavovaný Rolls Royce. Uvidíte také malou módní přehlídku dobového oblečení a odpoledne odstartuje soutěž jízdy do roztockých serpentin. Ve Středočeském muzeu pak můžete navštívit výstavu "Česká auta - hračky a modely", na které se představují stovky modelů českých a československých aut od historických až po současnou výrobu včetně autodráhy.
A tady je pozvánka na výlet - tentokrát do Valašského muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm. Tam se seznámíte s pracemi, kterým se dříve lidé na Valašsku věnovali během jarního období. Ve skanzenu si mimo jiné prohlédnete i stará roubená stavení a budete moci zasednout do starých školních lavic.
V Teplicích můžete navštívit nové skleníky Botanické zahrady. Zahrada v minulých dvou letech prošla kompletní rekonstrukcí. Rostliny, ale i některé živočichy, si můžete prohlédnout ve zcela nových a moderních sklenících. Uvidíte v nich až 4300 různých druhů rostlin. Další, zhruba dvojnásobný počet, pak obsahují zásobní skleníky. Expozice je rozdělena na několik sekcí a ty pak podle regionů. V jednom ze skleníků je například simulovaná pouštní krajina.
VÝSTAVY:
Od soboty můžete ve Velkém sále pražské Lucerny navštívit výstavu umělých lidských těl, jejich částí i vnitřních orgánů. Výstava má název Bodies (Těla) a divákům nabídne prostřednictvím preparátů vzniklých ze skutečných lidských těl ošetřených speciální látkou pohled do nejhlubších tajů lidského těla. Jednotlivé části expozice se věnují různým orgánům či systémům těla, ukazují těla v pohybu či různě rozřezaná.
Staré řemeslné nářadí, výrobní nástroje a dílenská zařízení určená k výrobě a zpracování potravin v 19. a 20. století. To všechno uvidíte, pokud navštívíte Národní zemědělské muzeum v Praze na Letné. Na dvoře muzea uvidíte 1. živočišnou část expozice, která nabízí ukázky chovu domácích zvířat - živé králíky, slepice a ovečky - valašky. 2. rostlinná část pak na malém sousedním políčku nabízí různé zemědělské plodiny a další rostliny udržované od jara do podzimu ve stavu vegetace až do zimního klidu. V nejaktivnějším období se zde nacházejí mimo jiné všechny základní obiloviny, ale také méně známé zemědělské plodiny, některé zeleniny a další zajímavé rostliny.
Ukázky českého skla i čínského designu patří mezi artefakty, které najdete na nové výstavě ve Veletržním paláci v Praze. Jedna z výstav moderního designu nábytku, svítidel a architektury Art & Interior například představuje soudobý čínský grafický design.
Unikátní komiksovou knížku vytvořil výtvarník František Skála. Jednotlivé obrázky do Skutečného příběhu Cílka a Lídy vznikly tak, že autor figurky jeho protagonistů fotografoval v různých přírodních prostředích. Několik desítek z více než tří set fotografií je vystaveno v pražské galerii Školská 28. K výstavě je připraven i doprovodný program, jehož součástí je beseda s autorem či dokument režisérky Ljuby Václavové Putování starými cestami.
Výstavu nazvanou Lovci mamutů Národní muzeum v Praze prodloužilo. Originál Věstonické Venuše stejně jako další unikáty budou moci malí i velcí obdivovat až do 2. září. Expozici ozvláštňují čichové a zvukové vjemy - to když zájemci využijí možnosti vstoupit do repliky chýše našich předků z období mladého paleolitu, pokryté zvířecími kůžemi, či spatřit výjev z lovu mamuta. I jeho model tu naleznou.
O životě lidí na bývalém československém území Podkarpatské Rusi je výstava fotografky Dany Kyndrové, která začala v Maďarském kulturním středisku v Praze. Autorka, která se zaměřuje na sociální a dokumentární fotografii, představuje svou tvorbu z tohoto regionu za uplynulých patnáct let.
V pražských Kbelích můžete navštívit nové expozici Leteckého muzea. Uvidíte stíhací letouny v nově upravených prostorách a zcela novou expozici dopravních letounů. Dozvíte se mnoho o historii československého a českého letectví, zvláště vojenského. Pro srovnání jsou vystaveny také vybrané typy světově významných letadel a kromě toho také množství leteckých motorů, součásti draků letounů, výzbroj, výstroj, uniformy, prapory, vyznamenání a další památky.
Ježka v kleci, Tleskačovo létající kolo a 500 dalších exponátů zahrnuje výstava Kde oblaka bílá plují, kterou připravilo Moravské zemské muzeum v Brně u příležitosti 100. výročí narození spisovatele Jaroslava Foglara. Expozici najdete v Dietrichsteinském paláci. V dětském koutku nazvaném U 13 bobříků si děti mohou ověřit znalosti důležité pro pobyt v přírodě, které Foglar vštěpoval svým svěřencům i čtenářům - vázání uzlů nebo přípravu táborového ohniště. Nejmladší návštěvníky výstavy potěší možnost utábořit se na chvíli ve stanu.
V neděli máte poslední šanci shlédnout výstavu výtvarnice Evy Kmentové v Pražákově paláci v Brně. Sochařka Eva Kmentová (1928-1980) je klíčovou osobností Českého umění druhé poloviny dvacátého století. Byla členkou legendární umělecké skupiny Trasa. Postupně našla svůj jedinečný výtvarný jazyk v použití nových materiálů. K výstavě byl vydán obsáhlý katalog v nakladatelství Arbor vitae.
Více než 150 fotografií čtyř desítek rockových hvězd pořízených Čechoameričanem Walterem Novakem si můžete prohlédnout v Galerii HaDivadlo v brněnské pasáži Alfa. Emigrant Novak uspěl v zámoří jako reportér a v posledních letech se věnuje zejména fotografování koncertů.
I v den státního svátku 8. 5. zůstanou brány Masarykova muzea v Hodoníně i jeho poboček Městského muzea ve Veselí nad Moravou, Vlastivědného muzea v Kyjově i Slovanského hradiště v Mikulčicích otevřeny. V Hodoníně na zámečku si můžete prohlédnout výstavu historických ručních zbraní "Když zbraně řinčí..." a ve výstavním sále na Národní třídě mohou spatřit zajímavou výstavu "Sto let Veslařského klubu Hodonín". Muzeum ve Veselí nad Moravou láká na "Výstavu historických kol", zatím co kyjovské muzeum ožilo loutkami J. Neduchala.
Na muzeum bydlení v baťovském Zlíně se proměnil jeden z typických cihlových domků v centru krajského města. Najdete v něm především dobový interiér, nechybějí tam ale ani expozice věnované například historii výstavby obytných čtvrtí ve Zlíně. V přízemí domku je zařízená kuchyň a obývací pokoj. V místnostech v patře jsou pak informační panely, seznamující například s výstavbou obytných čtvrtí či vilami řídících pracovníky firmy.
V galerii v Goltzově tvrzi v Golčově Jeníkově mají milovníci výtvarného umění možnost zhlédnout díla nejvýznamnějších českých malířů předminulého století. Výstava Českého malířství 19. století představí díla umělců známých jmen - Antonína Mánesa, Václava Brožíka, Vojtěcha Hynaise, Mikoláše Alše či Antonína Chittussiho.
Zhruba 2500 dřevěných turistických známek z České republiky, ale i Slovenska, Polska, Německa a dalších zemí si můžete prohlédnout na hradě Bouzov na Olomoucku. Výstava je připravena k desátému výročí vydávání těchto známek. Dřevěné turistické známky mají za cíl upozornit na krásná místa naší země.
"Jaro s vůní medu" - tak se jmenuje nová výstava, kterou najdete v Městském muzeu ve Dvoře Králové nad Labem. V sobotu můžete v přednáškovém sálu muzea navštívit přednášky Vladimíra Řeháčka a Miroslava Zeleného o způsobech včelaření v různých úlových systémech. Uvidíte i praktické ukázky.
Vsetínská galerie Stará radnice vystavuje v těchto dnech díla akademického malíře Jaroslava Jeřábka. Autor představuje čtyři desítky obrazů a kreseb inspirovaných valašskými motivy. Výstava mapující umělcovu tvorbu v nejrůznějších obdobích potrvá do 27. května.
Muzeum v Jaroměři na Náchodsku připravilo na sobotu vernisáž výstavy maleb a kreseb z francouzských bojišť první světové války, které vytvořili malíř František Kupka a sochař Otto Gutfreund. Oba výtvarníci se sešli ve Francii v cizinecké legii, na jaře 1915 se zúčastnili těžkých bojů u Remeše.
Kloss-Knödel-Knedlík je název výstavy, která je otevřená v bavorském pošumavském Deggendorfu. Tamní městské muzeum prezentuje až do 21. října vše, co souvisí s kulturními dějinami a přípravou "kulaté" středoevropské kulinářské speciality, která se v různých podobách a s blízkými názvy vaří v českých zemích, v Sasku či Bavorsku. Německé encyklopedie tvrdí, že slovo pochází z německého krajového slova 'knode', které znamená uzel. Z toho se pak prý pro vařenou kouli nebo šišku z těsta odvodily i německé pojmy 'knödel' a 'kloss' nebo český 'knedlík' či italský pojem 'canederli'.
Výstavou k 300. výročí vysvěcení chrámu Nanebevzetí Panny Marie v Městském muzeu v Polné na Jihlavsku zahájili turistickou sezonu. V expozici uvidíte například dřevěnou sochu ukřižovaného Ježíše Krista v nadživotní velikosti z počátku 14. století či na pergamenu psaný bohoslužebný antifonář z roku 1412.
Expozici středověkých i novověkých loveckých zbraní od kuší přes křesadlové pušky až po moderní ručnice připravilo Západočeské muzeum v Plzni. Desítky předmětů návštěvníci uvidíte na výstavě nazvané Lov na pomezí aneb lovectví v česko-bavorském pohraničí v 16. až 19. století.
V Holandském domě v Berouně můžete navštívit výstavu černobílých i barevných fotografií a koláží tří členek berounského Fotoklubu. Díla Ireny Bucharové, Jany Skořepové a Aleny Šustrové, které se u příležitosti první společné výstavy přejmenovaly na Fotojezinky, budou k vidění do 27. května.
Soubor knižních ilustrací malíře Jana Zrzavého si můžete prohlédnout na výstavě návštěvníci zámku ve Žďáru nad Sázavou. Knihovna Národního muzea ji připravila k půlstoletí tamního Muzea knihy a 30. výročí úmrtí Zrzavého, jenž je pohřben v nedalekém Krucemburku. Výstava v letním refektáři zámku je dělena do devíti tematicky strukturovaných částí - od Kouzla dětství po Drobné ilustrační počiny. Nechybí mezi nimi třeba známé kresby k Máchovu Máji či Erbenově Kytici z pověstí národních. Velká část je věnována ilustracím díla Juliuse Zeyera.
Především cílem nejmenších návštěvníků se teď stane Muzeum v Poličce, které otevřelo novou výstavu O hračkách, hrách a hraní, na které si mohou exponáty, někdy i historicky cenné, nejen prohlédnout, ale mnoho si jich i vyzkoušet. Dospělí zase mohou zavzpomínat na doby svého dětství nad hračkami starými 30 a více let.
Dvě výstavy podmaleb na skle nabízí Muzeum Šumavy v Kašperských Horách na Klatovsku. Podmalby neboli malby na zadní straně skleněné tabulky je stará lidová technika. V Kašperských Horách jsou vystavené desítky obrazů současných autorů, výtvarnice Zuzany Jonové a nedávno zesnulého šumavského lidového autora Vladimíra Hrabánka.
Tipy na víkend vysílá ČRo 1 - Radiožurnál každý pátek v 11.10 a také v sobotním a nedělním Ranním Radiožurnálu.
Samozřejmě i vaše akce se může objevit v našem servisu. Stačí napsat na náš email: vikend@rozhlas.cz. Pište také na adresu Český rozhlas 1 - Radiožurnál, Tipy na víkend, Vinohradská 12, 120 99 Praha 2.
Pěkný víkend přeje Naďa Hávová.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Zemřel meteorolog Jan Šrámek, který působil v České televizi. Zřítil se v Alpách ze svahu
-
Nedostupnost antidepresiv nám extrémně komplikuje práci. Nejsou ničím nahraditelné, kritizuje psychiatr
-
Ruská společnost se vrátila v čase. Sovětské myšlení nyní mají i mladí, míní odborník Galeotti
-
Tabery: Mnozí už odkládají trumpovské čepičky. Demokracie umožňuje posouvat věci k lepšímu